• obavy z Downovho syndromu

    Dobry den pan doktor,
    som v 9. tyzdni svojho druheho tehotenstva a mam 38 rokov. Z prveho tehotenstva mam zdravu 4-rocnu dcerku. Moje druhe tehotenstvo je chcene a planovane, napriek tomu prezivam velky stres, ktory prameni z rizik pre moj vek ohladom Downovho syndromu. Ja mam taketo info: vek 35 - riziko 1:350, vek 40 - riziko 1:100. To sa mi zda velmi vysoke. Chcem sa spytat, ci mate z Vasej praxe skusenost, ze zeny vo vyssom veku rodia naozaj viac postihnutych deti. O pripadnej interupcii pri pozitivnom naleze neuvazujem, nakolko z blizkeho okolia osobne poznam pripady, kedy testy nedopadli dobre a nakoniec sa narodilo zdrave babo. Aky mate na to vsetko nazor? Dakujem a prajem pekny den.

    Dobrý deň,
    testy Vám stanovia individuálne riziko pre Vás a ženy vo Vašom veku.
    A vy sa na základe toho rozhodnete, či si dáte odobrať plodovú vodu, ktorá takmer na 100% potvrdí alebo vyvráti riziko.
    Normálne sa udáva, že test je negatívny, ak je riziko menšie ako 1: 1000 a pozitívny ak je vyššie ako 1:100.
    To medzi tým je tzv. šedá zóna a je na pacientke aby zvážila, či riziko podstúpi alebo si dá odobrať plodovú vodu.