• Hydramnion a diabetes 1.typ

    Dobry den pan doktor, prosim Vas o radu. Na poslednom sone v 33tt malo nase babatko 2800 gramov (zodpoveda teda 36 tt) a stlpec plodovej vody bol 7. Gynekologycka, ktora robila sona sa vyjadrila, ze plodovej vody je viac a napisala mi do knizky poznamku hydramnion. Kedze som diabeticka na izulinovej pumpe (diabetes mam uz 20 rokov), moze to mat spolu suvis? Je hydramnion riziko pre babatko alebo pre mna ako rodicku? Glykemie mam v norme. Dakujem velmi pekne za odpoved. Prijemny den.
    S pozdravom
    JS

    Dobrý deň,
    ak máte AFI 7 tak to nie je veľký hydramnion. Pri cukrovke preniká k plodu viac glukózy a dieťa tým pádom aj viac močí (glukóza sťahuje vodu do moča) a hydramnion može byť dosledkom diabetu, aj pri dobrej kompenzácii. Pre dieťa to nemusí znamenať žiadny problém.
    Okrem toho hydramnion veľkého stupňa býva pri niektorých vrodených vadách, ale tie by sa mali poznať na ultrazvukovom vyšetrení.