Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • liečba mim.tehotenstva Methotrexatom

  , Autor: Registrovaný používateľ

  D.den,zijeme v Belgicku, diagnostikovali mi po tyzdnovom sledovani hodnot HCG v krvi (bez hospitalizacie, mimomaternicove tehotenstvo,,,v 3tt (plod ma 21dni, hodnota HCG bola 290 na USG nebolo nic vidiet mala som tmavohnedy vytok uz 5 dni vtedy, po dvoch dnoch klesla na 210 a zacala som prudko krvacat,,najprv mi povedali ze to bol potrat, no o 2 dni hodnoty stupli na 360,,a dalsi den 380,,vtedy uz nieco identifikovali v lavom vajcovode,,,mimochodom som cely tyzden upozornovala na pichavu bolest v lavej strane,,napriek mojmu najliehaniu pre laparoskopicky zakrok a hospitalizaciu ma presvedcili ze tu liecia pacientky injekciou Methotrexatu a su doma,,,vraj je to setrnejsie pre mna,,,o 2 dni po injekcii vsak HCG stuplo z 380 na 490, 5t po oplodnenit,,,lekar vravel ze je to po tej injekcii normalne,, vraj mam prist o 3 dni na odber a USG,,aky je VAs nazor,,,dokedy budem v takomto strese?,,,je to podla VAs normale a eticke ze dieta zomiera aj mesiac kedze som sa docitala ze u niektorych zien treba aj 2-3 injekcie...? a az potom robia laparoskopicky zakrok ?je to naozaj setrnejsi postup??
  dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  mimomaternicová gravidita sa už vo vyspelom západnom svete stala vlastne "internitstickým" ochorením, lieči sa pomocouo liekov a sledujú sa hladiny hormónov. táto liečba je výrazne šetrnejšia a hlavne znižuje riziká operačného výkonu (každá operácia má svoje možné riziká a následky). Žiaľ u nás je s tým trochu problém, lebo metotrexát nie je na Slovensku ani v Čechách registrovaný na liečbu mimomaternicovej gravidity, preto sa mnoho žien podrobí operácii, pričom by za hranicami boli liečené liekmi.
  Pri mimomaternicovej gravidite v naprostej vačšine sa nevyvíja plod (ak je prítomný plod s akciou tak je to indikvoané na operáciu), ale iba základy placenty. Takže sa plod "nezabíja", iba sa ničia bunky placenty.
  Samozrejme ja liečba metotrexátom nemusí na 100% zabrať, určité malé percento žien je potreba operovať.