Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,179 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • rastúca cysta v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor, chcem sa spýtať aké riziko predstavuje zistená funkčná cysta, ktorá má približne 7,5 cm. Pred troma týždňami som bola u doktora, potvrdil mi tehotenstvo a skonštatoval, že mám 4 cm cystu. Do dnešného narástla viac a ja mám obavy, či mi to neskomplikuje tehotenstvo. V minulosti sa mi zvykli spraviť takéto cysty, približne 5 cm ale vždy mi praskli pri menštruácii. A ešte mi dnes našiel nejaké polypy na krčku, vraj mi niečo z maternice vyšlo na povrch krčka, čo to môže byt? Ranku na krčku maternice mi vypaľoval v polovici marca tohto roka, v apríli bolo všetko v poriadku, pekne sa to hojilo. Momentálne som v 9 týždni, plod je vitálny, bola zaznamenaná aj akcia srdiečka. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  cysta samotná vačšinou nepredstavuje žiadne riziko a sama sa stratí. Ak by rástla, prípadne ak by robil aprobémy (bolesti) bude potrebné odstránenie aj v gravidite.
  Polyp na čípku može byť iba vychlípená sliznica, ale može ísť aj o deciduálny polyp, u ktorého je zvýšené riziko potratu.