• Jazva na srdci i na maternici

    Dobry den,
    chcela by som sa spytat na vas nazor (na zaklade skusenosti) a odporucani pre dalsie tehotenstvo
    - rizika spojene so skorym otehotnenim po sekcii (3-6 mesiacov) a vase skusenosti
    - moznost spontanneho porodu so skorym otehotnenim po sekcii
    - moznost opakovania predcasneho porodu
    - ma vyznam vysetrenie prietokov v DUCTUS VENOSUS ako prvotna signalizacia VVCH srdca na konci prveho trimestra (samozrejmostou bude echokardiografia v 20t)

    Pred 3 mesiacmi nam zomrel syncek na VVCH srdca(nemal ziadnu chromoz. vadu), konkretne na DORV (navyse diagnoza hypoplazia aortalneho obluka, defekt komoroveho septa). Bohuzial tato diagnoza mu bola zistena az v den umrtia, jeho operacia bola planovana o niekolko dni, ale jeho stav sa skomplikoval a zomrel uz na 4.den po porode. Tehotenstvo bolo bezproblemove az do ukonceneho 30t. Na kontrole mi zistili spotrebovany krcok 0,5cm a otvorenost na 2cm. Na dalsi den som isla do nemocnice, napojili ma na infuzie gynipralu (2 tyzdne,potom tabletkova forma). Tak isto som dostala injekcie kortikokidov na dozretie plucok. Z vyteru na prijme mi bola zistena pozitivita na ureoplazmy. Tiez liecena 14dnovou infuznou kurou klacidom. Na konci 34t. mi ale odtiekla plodova voda a nakolko porod nepostupoval ani po 30 hodinach (infuzne penicilin)a vyvolavackam prisla na rad sekcia. Syncek vazil 2620g a iba mu podporovali dychanie.
    Sestonedelie prebiehalo bez akychkolvek komplikacii. Teraz mam za sebou uz 2 menstruacie. Fyzicky sa citim velmi dobre.Lekari mi odporucali cakat na dalsie otehotnenie min 6-12 mesiacov (v zavislosti od lekara).
    Chcela by som ale znova otehotniet v co najblizsej dobe..
    Som diabeticka 1.typu /12r/na inzulinovej pumpe a navyse mam hypofunkciu stitnej zlazy /beriem 75/50 Euthyrox/.. Podotykam ze pocas celej tehotnosti som bola sledovana aj u diabetolga a endokrinologa. moje vysledky HbA1C bolli v norme, takze to co sa stalo bol pre vsetkych sok. K lekarom som chodila castejsie ako do prace :-)
    Samozrejmost pred otehotnenim je sledovanie SZ a glykemii a navyse berem acidum folicum 10mg denne.
    Trochu som sa rozpisala ale sme dost komplikovany pripad...
    Dakujem za vas nazor a rady.

    Dobrý deň,
    - skoré otehotnenie po cisárskom reze nesie riziká prasknutia jazvy a prerastenia placenty cez jazvu
    - spontánne rodiť sa zásadne nedoporučuje
    - závisí na príčine predčasného porodu
    - prietoky v ductus venosus ukazujú už skor na zlyhávanie srdca v maternici, určite je presnejšia a doletižejšia prenatálna echokardiografia na dobrom prístroji, u nás to prevádzajú detskí kardiologovia v Motole.

    Vada srdca bola jednoznačne kvoli cukrovke, je to najrizikovejší faktor. Určite by ste mala byť pred otehotnením znovu dokladne vyšetrená a stabilizovaná, hlavne v I. trimestry. Určite by som doporučil 12 mesiacov s otehotnením počkať, čo ak sa zistí znovu v 20: týždni vada srdiečka, potom budete mať 2 cisárske rezy a žiadne dieťa a tretia tehtonosť bude obrovsky riziková, ak počkáte rok a jazva sa zhojí, je možné ukončiť tehotnosť skor spodom.