• rozostupene svalstvo po prode

    Dobry den, pan doktor.

    Rada by som sa opytala na Vas nazor. Narodila som sa so slabinovou herniou, ktora, kedze nebola podla lekarov velka, neriesila sa hned po mojom porode. Ozaj som s nou pocas 17-tich rokov nemala ziaden problem. Potom som si ju nechala (z mojho pohladu preventivne, ked raz v buducnosti otehotniem, nech s tym nie je problem potom) zoperovat. Vsetko prebehlo v pohode. Otehotnela som v 28 rokoch a aj napriek hellp syndromu v 39tt sa mi narodil zdravy syncek sekciou. Moja otazka znie takto. Uz zo zaciatku tehotenstva som mala ozaj velke brusko a ostalo tak aj pocas celeho tehotenstva. Syn sa narodil malinky, 2850g a 47 cm, ale ja som bola ako balon (pribala som 16,5 kg, ale teraz hovorim IBA o brusku). Po porode som zacala cvicit, lebo brusko sa iba veeeelmi pomaly vracalo naspat. Teraz som 20 mesiacov po porode, pravidelne cvicim na brusne svalstvo ale ono je priserne uvolnene. Ked som sa pytala gynekologa co mi radi, radil mi len cvicit. Ale po takto dlhom case ma trapia obavy, ze so svalstvom nie je nieco v poriadku. Vie take nieco zistit gynekolog??(pocula som ze sa rozostupenie svalstva da zistit z uzv), alebo ze by to bola opat hernia ale niekde na inom mieste?? Alebo sa mam objednat k chirurgovi??? Priznam sa, neviem kam sa mam obratit. Chcela by som este jedno babo, ale bez takychto problemov. Ak sa daju odstranit este pred tehotenstvom, rada by som o tom vedela a nieco podnikla, ibaze neviem, kde zacat.... Je to trochu obsirne, takze budem rada, ak si moju "superdlhu" otazku aspon precitate. Dakujem

    Dobrý deň,
    nárast hmotnosti a brucha bol súčasťou Hellp syndromu, kedy sa zadržuje voda v tele. Rozostúpenie svalov býva pomerne časté. Naozaj najúčinnejšou formou liečby je pravideľné aktívne cvičenie, najlepšie pod dohľadom skúseného fyzioterapeuta. Ak by svaly nemali tendenciu k návratu do normy, bolo by vhodné chirurgické vyšetrenie, prípadne zvážiť operačné riešenie, ale toto riešenie býva iba výnimočne.