• Mamografia

    Dobry den, pan doktor tak potom nechapem, ked sa uz odporuca mamografia po 50tke, preco stale gynekologovia posielaju zeny na mamograf po 40tke, ako mna. A napisal ste mi ze Čo sa týka ultrazvukového skríningu (sono) nie je plošne uznávaný pre jeho nejednoznačné výsledky. To prosim vas co znamena,ze na tom sone nezachytia rakovinu, iba ked bude nalez velky? uz ked bude neskoro? tiez nema vyznam chodit na sono? Dakujem za odpoved

    Dobrý deň,
    sonografický skríning nie je plošne vo svete rozšírený, pretože mu môžu unikať niektoré nálezy. Odporúča sa ako doplnkové vyšetrenie u žien, u ktorých je nejaká hmatná lézia, alebo u ktorých je nejasný nález na mamografii. Mamografia je presnejšia a má vyššiu výťažnosť, preto je odporučená ako skríningové vyšetrenie.
    Čo sa týka veku, ten je určený predovšetkým kvôli riziku vzniku ochorenia, ktoré prudko stúpa po 50ke.