Bolestivá menštruácia: prečo?
Bolesti počas menštruácie pozná dôverne mnoho žien ako čosi, čo im pravidelne každý mesiac znepríjemňuje život. No aj tie ostatné sa s bolesťami pri menštruácii aspoň niekoľkokrát za život stretnú.
Menštruácia - diskomfort každý mesiac
Ruku na srdce – čo je príjemné na tom, že vám z intímnych partií vyteká krv?Potrebujete si každú chvíľu odbehnúť na toaletu, pričom musíte premýšľať, ako zo zásuvky stola či z kabelky vybrať čistú vložku či tampón bez toho, aby si to všimol kolega.
A čo si obliecť? – radšej nič svetlé, veď „čo keby“. Ak vás trápia spomínané problémy, skúste si predstaviť, že sú medzi ženami aj také, ktoré omnoho viac sužujú bolesti, sprevádzajúce prvý deň alebo prvé 2 – 3 dni menštruácie. Paleta bolestí je široká – od ľahších, ktoré pripomínajú slabučké kŕče, až po tie silné, pri ktorých žena dokonca vôbec nie je schopná vykonávať bežné činnosti, pretože takmer nedokáže vstať z postele.
Menštruácia ma ničí. Bolí ma byť ženou.
Čo sa deje počas menštruácie
Vajíčok je nachystaných toľko, že ich žena počas života ani nedokáže všetky minúť. Predstavme si, že skutočne došlo k oplodneniu vajíčka – organizmus ženy sa na takéto vajíčko starostlivo pripraví. A kde bude oplodnenému vajíčku najlepšie? Priamo v maternici, kde naň čaká výstelka ľahučká a kyprá, omnoho lepšia než tá najjemnejšia páperová perinka. Do tejto výstelky sa vajíčko zaborí a začne rásť.
Práve tá výstelka (endometrium) je v podstate zdrojom každomesačného krvácania – za predpokladu, že nedôjde k otehotneniu. Aby malo endometrium všetky požadované vlastnosti, nesmie byť „prestarnuté“, preto sa každý mesiac obnovuje. Začína rásť hneď po skončení menštruácie, takže do dňa, kedy dochádza k ovulácii, zhrubne na 6 až 8 milimetrov. Ak si predstavíme, že pri pravidelnom 28-dňovom menštruačnom cykle dochádza k ovulácii zhruba na 14. deň od začiatku poslednej menštruácie, samotná menštruácia trvá tri až päť dní, tak endomentrium narastie do potrebnej hrúbky za 9 až 11 dní.
Pokiaľ nedôjde k oplodneniu, cyklus prechádza do druhej fázy. V tejto dominujú odlišné hormóny než v prvej polovici, takže aj ženské telo, hlavne jeho pohlavné orgány, sa správajú odlišne. Štruktúra a výška epitelu sa mení. Táto fáza končí prvým dňom ďalšej menštruácie, keď sa výstelka postupne odlučuje a odchádza z tela vo forme menštruačnej krvi.
Ako sa meníme: 4 ženy v nás
Prečo ženy počas menštruácie pociťujú bolesť
Kanál krčka sa vplyvom hormónov počas menštruácie trochu rozšíri, čo však žena môže pociťovať bolestivo. Menštruačné krvácanie spojené s kŕčovitými bolesťami má aj svoje odborné označenie – dysmenorea. U mladých dievčat sa stretávame zvyčajne s tzv. primárnou dysmenoreou, kde sa ako hlavná príčina uvádza dlhodobé bolestivé stiahnutie (kontrakcia) svaloviny maternice. Na príčine sú hlavne hormóny.
Keďže žena po hormonálnej stránke dozrieva až po prvom pôrode, práve po ňom sa hladina hormónov „znormalizuje“ a bolestivá menštruácia sa zo života ženy zvyčajne vytratí. Je dokázané, že u žien s bolestivou menštruáciou sú hladiny určitých hormónov úplne odlišné v porovnaní so ženami, ktoré bolesťami počas menštruácie netrpia.
Preto môže byť úspešným riešením problému bolestivej menštruácie aj užívanie antikoncepcie (samozrejme, nie pre tie najnižšie vekové skupiny), ktoré dokáže účinne ovplyvniť hladiny hormónov a tým eliminovať bolesti počas mesačného krvácania. No skôr, než sa k nasadeniu antikoncepcie ako lieku na bolestivú menštruáciu pristúpi, malo by sa pátrať, či bolesti nie sú zapríčinené nejakým ochorením.
Čo pomôže pri bolestivej menštruácii
Pokiaľ nechcete užívať antikoncepciu, skúste užiť lieky na tlmenie bolesti – váš lekár vám poradí, ktoré sú najvhodnejšie. Pomôcť však môže aj:
- užívanie bylinkových čajov (výborná na všetky ženské problémy je alchemilka lekárska), ale aj špeciálne zmesi byliniek určené práve pre tieto prípady,
- správna a vyvážená strava s primeraným množstvom bielkovín, cukrov, tukov, vitamínov a minerálov, s dostatkom vlákniny (zabezpečuje vyprázdňovanie čriev),
- obmedzenie príjmu cukrov a neprejedanie sa,
- správny pitný režim,
- pravidelný pohyb – cvičenie a šport (vynikajúca je jóga, hitom sú brušné tance), a to hlavne v období mimo menštruácie,
- počas menštruácie teplé obklady na oblasť brucha (termofor, nahriaty uterák), teplá sprcha, pitie teplého čaju, príp. aj malý pohárik alkoholu (to všetko rozširuje cievy a zároveň relaxuje svalstvo),
- môžete vyskúšať aj homeopatiká či iné alternatívne spôsoby liečby, napr. akupunktúru.
Slečny trpia bolestivou menštruáciou častejšie
Dnes si už asi nikto nemyslí, že žena, ktorá ešte nemala pohlavný styk, má vchod do pošvy úplne uzavretý panenskou blanou. Je pravda, že panenská blana prakticky uzatvára vchod do pošvy, a tým aj do vnútorných genitálií až do prvého pohlavného styku, hoci nie úplne. V blane je otvor, ktorým môže odtekať menštruačná krv. Tento otvor je dostatočne široký na to, aby aj dievčatá a ženy, ktoré ešte nemali pohlavný styk, mohli používať menštruačné tampóny.
Mnohé sa však obávajú, že by si pri zavádzaní alebo vyberaní tampónu blanu porušili, takže s používaním tampónov zvyčajne počkajú až dovtedy, kým sa blana nepreruší pri prvom pohlavnom styku.
(V našej kultúre sa „porušenie“ panenskej blany viaže na prvé milovanie. Schválne sme v tejto súvislosti použili termín „milovanie“, nie pohlavný styk či sex. Ide totiž o emocionálne veľmi dôležitý moment v živote ženy. Preto aj gynekológ ženu, ktorá ešte nemala pohlavný styk, vyšetruje cez konečník.)
V ojedinelých prípadoch sa stáva, že panenská blana je úplne uzavretá. V takom prípade sa menštruačná krv hromadí v pošve a v maternici, čo dievčaťu spôsobuje nepríjemné bolesti. V takom prípade musí lekár blanu narezať, aby sa vytvoril dostatočný otvor pre odtekanie menštruačnej krvi.
Menštruácia ako evolučný triumf?
Bolesť počas menštruácie ako signál ochorenia
Nikto z nás nemá rád, ak ho niečo bolí. Je však pravda, že bolesť je z hľadiska starostlivosti o zdravie naším priateľom – upozorní nás, že niečo v organizme nie je v poriadku.
Takže vždy treba myslieť aj na to, že bolesť pri menštruácii môže signalizovať nejaké ochorenie. Vtedy hovoríme o sekundárnej dysmenorei a stretávame sa s ňou spravidla u žien vo veku nad 30 rokov, hoci objaviť sa môže aj skôr. Pokiaľ sa bolesti počas menštruácie objavia u ženy, ktorá ich predtým nemávala, treba pátrať po príčine.
Môže ísť napr. o zápal vnútorných gynekologických orgánov či iných orgánov nachádzajúcich sa v panve, o myómy na maternici, zrasty, ktoré vznikli po predchádzajúcich operáciách v oblasti panvy (napr. aj po operácii slepého čreva) či iné. Po odstránení príčiny spravidla pominú aj bolesti v čase menštruácie.
Endometrióza
K najzávažnejším príčinám bolestí počas menštruácie patrí endometrióza. Ide o veľmi nepríjemné a bolestivé ochorenie, ktoré môže ženu až invalidizovať. Podstatou endometriózy je výskyt maternicovej sliznice na miestach, kde nemá čo robiť.
Pripomeňme si, že táto maternicová sliznica či výstelka sa počas menštruačného cyklu mení – po skončení menštruácie sa zregeneruje, začína rásť, až kým sa počas ďalšej menštruácie neodlúči vo forme menštruačnej krvi. Maternica je na tento proces pripravená – ak sa však táto výstelka objaví na iných miestach, môže to zapríčiniť veľmi vážne bolesti a aj ďalšie zdravotné problémy.
Ostrovčeky maternicovej sliznice môžu byť rozsiate buď v rámci genitálií – v svalovine maternice, na krčku, na pošve, či vo vaječníkoch a pod., ale aj mimo genitálií. V takom prípade sú najčastejšie postihnuté močový mechúr, tenké a hrubé črevo, no občas aj pľúca, pupok či končatiny. Bolestivá menštruácia je typickým príznakom v prípade, že endometrióza zasiahla vnútorné genitálie.
Nepríjemné bolesti však sprevádzajú aj výsev ložísk v iných častiach tela. Mimo menštruácie sa môžu objaviť aj bolesti pri pohlavnom styku, ak sa ložiská vyskytujú v oblasti medzi maternicou a konečníkom, v tzv. Douglasovom priestore. Na endometriózu treba myslieť aj pri kombinácii bolestivej menštruácie a sterility – práve sterilita je popri bolestiach najčastejším syndrómom endometriózy. Endometrióza vzniká niekoľkými spôsobmi, napr. aj pri poranení v oblasti brušnej dutiny.
Vyskytuje sa najčastejšie u žien medzi tridsiatym a štyridsiatym rokom života. Výskyt a rozsah endometriózy sa musí zistiť laparoskopicky, aby bolo možné určiť, kde, v akom množstve sú ložiská roztrúsené a aké sú veľké. Podľa toho sa potom endometrióza člení na minimálnu, miernu, strednú a ťažkú.
Liečba endometriózy nie je jednoduchá – môže byť konzervatívna (medikamentózna) alebo operačná. Konzervatívna vychádza zo skutočnosti, že endometrióza ako ochorenie závisí od hladiny hormónov. Cieľom liečby je dosiahnuť postupné zmenšenie až zánik endometrióznych ložísk. Operačná liečba spočíva v zničení ložísk ich „spálením“ použitím elektrického prúdu, tepla alebo lasera. Pri väčšom rozšírení ložísk, napr. v oblasti močového mechúra, je niekedy potrebný aj väčší chirurgický zákrok.
Prvá menštruácia
Psychické príčiny bolestivej menštruácie
Vnímanie menštruácie preberá mladé dievča zvyčajne od matky. Matka by mala dcéru zavčasu poučiť o tom, čo je to menštruácia, ako prebieha a aký je jej význam. Ak aj má samotná matka určité problémy s menštruáciou, mala by pri poučení klásť dôraz na to, že ide o normálnu súčasť života každej ženy a nerobiť z menštruácie strašiaka.
Väčšina dievčat je aj tak prvým krvácaním (menarché) zaskočená. Vtedy pomôže pohladenie, objatie, milý úsmev, možno aj malý darček na privítanie do sveta žien. Určite nie je vhodné slečnu hrešiť za zašpinené šaty či posteľnú bielizeň, ale treba jej pomôcť to dať do poriadku. V domácnosti by mala byť dostatočná zásoba hygienických potrieb, pretože menštruačný cyklus je spočiatku zvyčajne nepravidelný. Mladú dámu treba naučiť, aby si viedla menštruačný kalendár, ktorý môže byť veľkou pomocou pri riešení prípadných problémov v tejto oblasti.
Pokiaľ sa objavia pri menštruácii bolesti, je vhodné prejaviť pochopenie, ale situáciu zbytočne nedramatizovať. Ak je to možné, treba sa uchýliť skôr k prírodným metódam (uvádzame ich vyššie) než k tabletkám na tlmenie bolesti. Ak sú bolesti silné a neustávajú, je potrebné navštíviť lekára – aj na to treba dievča pripraviť a vysvetliť jej, že gynekologického vyšetrenia sa netreba ani báť, ani ostýchať. Cieľom je odhaliť, či za bolesťami počas menštruácie netkvie iný, vážnejší problém.
Psychické problémy môžu byť príčinou bolestivej menštruácie aj u dospelých žien – stačí, ak sa dva-tri razy po sebe objavia bolesti počas menštruácie, každú ďalšiu menštruáciu už potom žena očakáva so strachom z ďalšej bolesti. Rovnako negatívne sa pod tieto problémy podpisuje stres. Ak je totiž človek v strese, často sa cíti, akoby mal stiahnuté vnútornosti, a to doslova. Tie sa za to potom primerane odplatia.
Nezabúdajte, že menštruácia k žene prirodzene patrí, je súčasťou jej života. Nemala by jej však bolesťami život znepríjemňovať– ak to tak je, treba sa snažiť problém v spolupráci s gynekológom vyriešiť, hoci mnohé môže v tomto smere ovplyvniť i žena samotná. Svojím myslením, svojím aktívnym a optimistickým postojom.