Hemangióm: Nezhubný útvar na tele novorodenca
Máloktorý novorodenec má hneď po pôrode úplne hladkú pleť. Hemangióm je nezhubný kožný útvar, ktorý je tvorený zhlukom krvných ciev.
:Väčšinou si dieťatko pri ceste na svet privodí rôzne modrinky a otlaky, koža je pokrčená a má fialkastú farbu. Po pár dňoch by sa ale v optimálnom prípade mali všetky nepravidelnosti stratiť.
Cievne malformácie: v čom sa líšia od hemangiómu?
Čo je hemangióm?
Niekedy sa však stane, že pôvodne nenápadná červená až fialová škvrnka na pokožke zostáva, tmavne a dokonca začne rásť. Lekár následne vysloví diagnózu: "Vaše dieťa má hemangióm." Čo to znamená?
Hemangióm je nezhubný kožný útvar, ktorý je tvorený zhlukom krvných ciev. Dievčatká bývajú touto chorobou postihnuté až päťkrát častejšie ako chlapci. Bohužiaľ sa hemangiómy veľmi často vyskytujú aj na tvári, kde pôsobia ako nápadná kozmetická vada.
Druhy hemangiómu
Malého pacienta môže trápiť jednotlivo sa vyskytujúci kapilárny hemangióm alebo tzv. hemangiomatóza, pri ktorej sa vyskytuje viacero hemangiómov súčasne.
Tento kožný útvar sa môže vytvoriť v podstate všade, kde sú krvné cievy (na koži, vo vnútorných orgánoch, kostiach).
Rozlišujeme tzv. kapilárny hemangióm, ktorý sa skladá z kapilár s veľmi malým vnútorným priemerom. Vyskytuje sa prevažne v koži alebo sliznici. Kapilárne hemangiómy sa nachádzajú zväčša v oblasti hlavy a krku. Majú červenú farbu a môžu mať veľkosť niekoľkých milimetrov až centimetrov.
Ďalším druhom je tzv. kavernózny hemangióm. Tento pozostáva zo širokých cievnych priestorov (kaverna - dutina). Nachádza sa často v koži tváre a trupu.
Postup liečby
Pozitívna je skutočnosť, že v prevažnej väčšine prípadov sa tieto veľké červené "znamienka" časom samé od seba začnú strácať. Telo zhluk ciev postupne vstrebáva, hemangióm od stredu bledne až zmizne. Do piatich rokov dieťaťa sa takto stratí viac než polovica hemangiómu, do desiatich rokov je to už celých 90 %.
Akýkoľvek kožný útvar na pokožke bábätka však vie rodičov poriadne vystrašiť. Hemangiómy zväčša nespôsovujú žiadne vážne zdravotné problémy, sú "len" kozmetickou vadou. Väčšinou sa neliečia. Iba v prípadoch, ak v krátkom čase menia svoju veľkosť. Lekári preto často volia vyčkávaciu stratégiu a pacienta len sledujú. Trochu inak je to v prípade, keď má dieťa na tele hemangiómov viac - vtedy je potrebné dôkladné ultrazvukové vyšetrenie, aby sa vylúčila prítomnosť ďalších útvarov na vnútorných orgánoch, napríklad na pečeni alebo v mozgu.
Ale aj hemangiómy na koži môžu byť potenciálne nebezpečné, a to pokiaľ sa nachádzajú v blízkosti dôležitých orgánov - napríklad na očných viečkach alebo na krku, kde môžu tlačiť na veľké cievy. V takom prípade lekári zhluk ciev radšej odstránia. Kedysi sa hemangiómy vyrezávali skalpelom, v dnešnej dobe sa už častejšie používa šetrnejší laser. S jeho pomocou je možné sa zbaviť väčšiny týchto nádorov behom jednej až dvoch návštev v ambulancii.
POZOR: ANÉMIU netreba podceňovať!