Menštruačný cyklus po pôrode

redakcia MAMA a ja | 16. apríl 2015
dojčenie a menštruáci po pôrode

Mnohé ženy sa počas tehotenstva tešia, že majú od menštruácie pokoj, ale po pôrode sa objavuje otázka, kedy sa znova objaví, a to nielen kvôli možnému otehotneniu.

Nástup menštruácie je u každej ženy po pôrode individuálny

Súvisí to s dojčením, a hlavne s hormonálnym systémom. Dojčiaca matka môže dostať menštruáciu  po šestonedelí alebo až po skončení dojčenia, čo môže trvať od niekoľko týždňov až do roka.

Podľa údajov žien je menštruácia po pôrode zvyčajne iná, menej bolestivá, intenzita krvácania je slabšia a čas trvania je kratší. Nie je to však pravidlom. Vplyvom hormonálnych zmien sa môžu striedať menštruácie slabšie, silnejšie, menej a viac bolestivé, a tiež sa strieda dĺžka trvania. Viacrodičky môžu potvrdiť, že nástup menštruácie po pôrode, intenzita krvácania a dĺžka trvania sa mení po každom pôrode.

Dojčenie má vplyv na nástup menštruácie hlavne vďaka hormónom

Ale stáva sa i to, že menštruácia u dojčiacej ženy nastúpi už po skončení šestonedelia, a to aj u ženy, ktorá dojčí krátko alebo nedojčí vôbec.

Ak žena prestane dojčiť, závisí začiatok menštruovania u ženy od výšky hladiny zvyšných hormónov v jej organizme. Postupne sa však organizmus dostáva do stavu, v akom bol pred graviditou, na vaječníky prestáva vplývať hormón stimulujúci a podporujúci tvorbu mlieka – prolaktín.

Krátky čas po skončení dojčenia vaječníky ešte nemusia vytvárať dozreté vajíčka a nemusí dochádzať k ovulácii. Približne do niekoľkých mesiacov sa tento stav upraví – ale nie je to tak vo všetkých prípadoch. Ak po skončení dojčenia žena nezačne menštruovať, je potrebné navštíviť gynekológa a  stav riešiť. Treba však zdôrazniť, že dojčenie nie je antikoncepcia a žena môže otehotnieť aj počas dojčenia.

Mohlo by vás zaujímať aj: Môže byť príčinou meškania menštruačného cyklu dojčenie?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: