Odborník radí: problém so záchodom

Redakcia | 15. Nov 2017
Odborník radí: problém so záchodom

Kedy je dieťatko zrelé a pripravené na používanie toalety?

Vaša otázka:

Moja 2,5-ročná dcérka na malú potrebu chodieva na záchod, celý deň je bez plienky, dokonca aj cez obedňajší spánok. Na noc jej však plienku dávam, a to je čas, na ktorý ona doslova čaká. Zhasnem a uložím ju spať, ona sa schová v postieľke pod perinu a vykaká sa. Neviem ju ani za svet naučiť chodiť na veľkú potrebu na záchod. Veľa sa rozprávame, vždy sľúbi, že pôjde na záchod a nakoniec to vždy skončí rovnakým scenárom. Je ešte nezrelá, alebo...?

Používanie toalety je u detí veľmi individuálna záležitosť

Každé dieťatko je inokedy pripravené zvládnuť základy „nočníkovania“. Malú potrebu zvládajú deti naozaj bez problémov. Ťažšie je to s veľkou potrebou, veľa detí potrebuje plienku na noc, prípadne len jednorazovo, kým sa „vykakajú“. 

Naučiť sa ovládať vyprázdňovanie sa nedá rovnako, ako sa naučiť abecedu alebo násobilku.

Závisí to od dozretia nervových zakončení v oblasti konečníka a močového mechúra, čo rozhodne nijako nedokážeme ovplyvniť a už vôbec nie urýchliť.

To, kedy dieťa bude používať nočník, môžeme skôr na plnej čiare pokaziť a oddialiť nesprávnym prístupom a nepochopením prirodzených vývinových zvláštností nášho dieťaťa.

Hlavne treba dbať o to, aby malo dieťa mäkkú stolicu, čím je aj defekácia nebolestivá. Ak  má však dieťa stolicu tuhšiu, pre možnú bolesť môže prísť odmietanie.

Dôležitá je hygiena a natierať ritku ochranným krémom, po každom pokuse, aby sa dieťa nebálo, že by to mohlo bolieť.

Najčastejším problém v praxi je práve bolestivosť pri defekácii, ktorá je dôvodom odmietania sedenia na záchode, prípadne na nočníku. Netreba sa báť, chce to len trpezlivosť a dôslednosť. Urobiť všetko, aby sa dieťa samo chcelo pochváliť takýmto zvládnutým kúskom.

Niekoľko základných faktov o cikaní a kakaní:

  • Pocit plného konečníka a plného močového mechúra si dieťa začne uvedomovať v priebehu druhého roka, spravidla až medzi druhým a tretím rokom.
  • Zvládanie vyprázdňovania neprebieha plynule a priamočiaro, dieťa môže prekonať veľký skok a naraz sa vrátiť o niekoľko mesiacov späť.
  • U každého dieťaťa prebieha proces rôzne, u niektorého rýchlejšie, u iného pomaly.
  • Dievčatá sa spravidla naučia ovládať močový mechúr skôr ako chlapci.
  • Ovládanie stolice a moču obyčajne neprebieha súbežne, niektoré deti dosiahnu jednu schopnosť skôr (zvyčajne kakanie) ako druhú.
  • Ak už aj dieťaťu nedávate plienky, stále sa môže stať nehoda, je to prirodzené.
  • Dojčené deti kakajú zriedkavejšie, je normálne, ak dieťa nekaká denne.
  • Časté pomočovanie môže spôsobiť aj malá kapacita močového mechúra, ktorá je vrodená, a teda zdedená po rodičoch.
  • Príčinou nočného pomočovania sa až do mladšieho školského veku môže byť úzkosť dieťaťa, napätie a konflikt v rodine, alebo silný zážitok, preto nepomôže, ak mu na noc nedáte piť.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: