Diskusie

Domácnosť

anonym, 24.02.2012 20:07

Cistenie pracky

Normal
0
21


MicrosoftInternetExplorer4/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Normálna tabuľka";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";}

Milé moje „Varechačky“. Vzdavajúc hold 8%- nému zázraku, napadlo mi niečo, čo by Vám zľahčilo život :) Mnohé z Vás určite zacítili pri svojej pračke čudný , neprijemný zápach. Calgon je "daň na bláznov", ale aj ten ste určite vyskúšali, aby ste predlžili život svojej vernej pomocničke - ako nás presviedčajú agresívne reklamy. Rriešenie problému - žiadne! Kto hľada - nájde! Dostala som radu od opravára pračiek, "z prvej ruky". Pračku je nutné 2 x do roka generálne očistiť . Potrebujete k tomu 1 kg kryštálovej sody ( natrium carbonat- washing soda) a dostanete ju kúpiť v predajniach polnohosp. a vinohrad. potrieb a aj v drogériach, plus 1 liter bieleho alk. 8% octu (môže byť aj normálny -nebiely.) POSTUP: - priamo do bubna pračky nalejeme 3-4 l vody, potom k tomu prilejeme pripravený roztok kryštalovej sody (natrium carbonat) s vriacou vodou. Zatvoríme pračku. Nastavime na max. teplotu 95°C (program na biele pradlo). NIE na predpranie! Len na hlavný dlhý program. Znamená,že perie prázdna pračka na 95° C! Čim dlhši (časovo) program, tým lepšie. Program odperie do konca so všetkými funkciami . V priebehu prania sa može v "bubne" mierne peniť. To soda rozpúšťa všetky staré nanesené zvyšky pracích a avivážnych prostriedkov .  Na konci pračku vypnuť a vyčistit filter. POSTUP treba ZPAKOVAŤ, ale teraz s našim 8% ZÁZRAKOM -octom :). Pračku znovu nastavíme na max. teplotu 95°C a na najdlhší program bez predprania. Ocot - 1 LITER nalejeme priamo do dózovacieho otvoru na prací prašok. Ocot zlikviduje všetky možné plesne nahromadené na nedostupných miestach našej pomocničky -pračky. Takúto generálnu očistu našej pračky sa odporúča urobiť 2 x ročne. Je to efektívnejšie ako používať drahý a nie celkom osvedčený Calgon . Skúste ! Hodnotenie mojich známich a mňa je výsledok veľmi uspokojujúci. Predpokladané náklady: sóda cca 1 euro, ocot cca 0,40 euro+cena vody a elektrickej energie. Skúste porovnať s cenou Calgónu!!! :thumbsup: ;-)

 • anonym
  25.02.2012, 13:50

  Ja to robím len s tým octom tak 4 krát do roka ale ďakujem skúsim aj tú sódu. :idance: :idance: :idance:

 • mariades
  25.02.2012, 13:58

  no to je super nápad s tým octom!!!počula som že ocot je skoro na všetko v domácnosti ale že aj na čistenie práčky som naozaj nevedela dakujem za radu:idance:

 • mariades
  25.02.2012, 14:02

  a ešte ma napadlo...môžem s octom vyčistiť aj mikrovlnku?:D

 • anonym
  27.02.2012, 21:58

  ..ano, aj v navode na pouzivanie mikrovlnky pisu, ze cistit s riedenym octom, nie cistiacimi prostriedkami.

 • kalfinka
  27.02.2012, 23:11

  ja by som sa chcela spýtať, že či tú sódu z bubna všetku nevypustí tá práčka ešte pred spustením programu? Lebo ja keď pustím práčku (wirpoolku z hora plnenú), tak mi najprv vypustí vodu (asi to čo ostalo niekde na polceste von :think: ) a až potom začne napĺňať bubon .. tak teraz neviem.

  Ale hrozne by mi to pomohlo, bo ja osm mala už aj 3 opravárov doma a ani z jedného nič múdre nevypadlo :evil:  našťastie si svoje "výpety" neúčtovali,bo by ma trafilo. :iscrewloose: :roll:

  Drhla som ju už všetkým dostupným, ručne, aj som dávala do tých zásobníkov .. aj ocot,aj nejaké ekrazity z drogérie akože na to .. všetko márne. Nakoniec pomohlo celkom vylúčiť aviváž :*-( :*-(  Ten zásobník nejde ani umyť .. nedostanem sa medzi tie škáročky ani zubnou kefkou .. proste des .. aj som to nechala odmočiť .. no, ja už kapitulujem ...

  Momentálne mi nepáchne tá pračka .. ale hrozím sa dňa,ked znova začne .. to budem už asi na prášky z toho.

  Takže díky za tip .. určite vyskúšam kombináciu oboch aj 5X do mesiaca, ak bude treba :twisted: :twisted:  len ma niekto uistite, že mi to nevytečie z pračky skôr ako sa to tam nebude "miesiť" tie 2 hodinky ako treba. Mne nejde otvárať práčku počas programu,len zmeniť program ide .. ale dvierka neotvorím, tak to neviem tam dostať (tú sódu) po spustení (aj takú radu som si už vypočula .. a bola mi na milu jarmilu :iscrewloose: :idoh: )

  kujéééém ;-)

+ -
Príspevkov: 5