Tehuľka vo vani: aké su riziká kúpeľa?
Ak patríte k milovníčkam kúpania sa vo vani, a nemusia k tomu zákonite patriť aj sviečky, dobrá kniha či pohár vínka, možno máte dilemu, či sa v tehotenstve musíte tejto oddychovky a očisty zároveň vzdať...
Relaxácia vo vani má blahodárne účinky
Relaxačný účinok kúpeľa pomôže nielen unaveným svalom, či boľavým krížom. Vo voňavej pene si na svoje príde aj ubolená duša, a ak práve riešite nejaký vážny problém, odizolovaným od okolitého sveta a ponoreným (aj) do svojich myšlienok vám možno práve pri tomto relaxe napadne to najlepšie riešenie.
Je kúpanie vo vani vhodné aj v tehotenstve?
V tehotenstve však treba byť pri kúpaní sa vo vani opatrnejšia. Príliš horúca voda a pričasté čľapkanie sa totiž môžu byť rizikové, a to obzvlášť pre ženy, ktoré prekonali, alebo im hrozí potrat či predčasný pôrod.
Horúca voda môže znižovať krvný tlak, čo u tehuliek s obvykle už aj tak nízkym tlakom môže viesť k mdlobám a navyše ovplyvniť prietok krvi v placente a ohroziť bábätko.
Prečítajte si: Vyšetrenia v tehotenstve
Kúpanie v tehotenstve môže spôsobiť mykózy
Proti častému kúpaniu sa vo vani v gravidite hovorí aj vyšší výskyt mykóz a infekcií, na ktoré je genitálny trakt tehuliek veľmi náchylný a pričasté používanie kozmetiky a pobyt v chlórovanej vode tomu tiež prospieva.
Ak si však 9 mesiacov tehuľkovania nedokážete bez vane predstaviť, riaďte sa aspoň odporúčaniami gynekológov – v 1. trimestri minimálne, ak máte problémy – vôbec (radšej sprcha), čo najmenej chémie a voda približne teploty ľudského tela.
Prečítajte si: Mykózy v lete a počas tehotenstva. Ktorým situáciám je lepšie sa vyhnúť?
Prečítajte si: Tehotenstvo týždeň po týždni