Som tehotná a zväčšil sa mi NOS

MK | 18. január 2023
Tehotenský nos

Tehotenské nosy valcujú sociálne siete. Budúce mamičky pridávajú fotku pred a po svojho nosa, ktorý sa im ku koncu tehotenstva zväčšil, opuchol alebo zmenil svoj tvar.

Tehotenský nos

Stalo sa to aj vám? Pozrite sa do zrkadla, milé budúce mamy a preskúmajte, či aj váš nos nadobudol iné rozmery. Nemusíte sa obávať, môžu za to hormóny. Táto zmena je neškodná a dočasná. 

Spôsobuje tehotenstvo rast nosa?

V podstate môže. "Tehotenský nos" je spôsobený prietokom krvi a zmenami objemu v dôsledku tehotenských hormónov.

Zvýšený objem krvi počas tehotenstva môže spôsobiť opuch ciev v nose a tiež pocit upchatého nosa. Väčšina zvýšeného objemu krvi je síce určená na podporu plodu v maternici, ale všetky časti tela sa prekrvia viac a sliznica nosa je jednou z nich.  U niektorých žien sa nos môže zdať bacuľatejší a môže mať iný tvar. Aj keď sú tieto zmeny pre niektorých nepríjemné, sú dočasné.

Do šiestich týždňov (po pôrode) sa váš nos vráti do normálu. 

Nie je opuch ako opuch

Mierne opuchy v tehotenstve sú očakávané, ale dávajte si pozor na výrazné a náhle opuchy, ktoré sa môžu prejaviť na tvári, rukách a nohách. Tieto môžu predznamenávať problém – preeklampsiu. V tomto prípade neváhajte kontaktovať svojho gynekológa.  

Neobávajte sa mu zdôveriť aj s takou maličkosťou, akou je opuch nosa, lekár zváži, či je to len estetická zmena, alebo ide o stav, ktorý je potrebné riešiť aj v súvislosti s ďalšími príznakmi. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: