O suchých rukách a statočných mamách

Mary K. | 24. Mar 2020
koronavírus, suché ruky

Mydlím a mydlíme ruky doma tak, ako nikdy.

Tak, ako aj vy a všetci, ktorí sú zodpovední a aj sa trošku boja. 

Náhradné náplne sme v obchode vykutrali v zastrčenom regály, lebo ani obyčajné - nieto ešte antibakteriálne – mydlo nekúpiš bez protekcie. 

Viete, prečo mydlo tak pomáha? Vedci hovoria, že treba zlikvidovať tukový obal vírusu a na to je mydlo úplná topka. Čo tam po tom, že všetci znáňajú dezinfekčné gély na ruky  cez strýkovú sesternicu, ktorá pracuje v drogerke. Mydlo, vážení, je tá zbraň. 

A keďže všetci vieme, že mydlo a voda je najviac, mydlíme ruky niekoľkokrát denne až rituálne a posadnuto. 

Zmývame svoj strach 

Kontrolujem tým svojim malým ženám, či dodžia 30 sekundové umývanie rúk a potom  krémujeme.  Chúďatenka, tá prehnaná hygiena (priznávam, že štandard to úplne nie je) zanecháva aj na ich rúčkach suchotu.  Aj na mojich. Akoby sme si z rúk zmývali obavy, strach, všetko to, čo je vonku a zostali sme takí...nahí. Je to niekedy nepríjemný pocit. 

Je to ako zvyknúť si na seba doma. Na to, že ráno sa rodina nerozdelí, že nikto za sebou nezatvorí dvere, že budeme všetci dýchať ten istý vzduch a jesť rovnaké jedlo celý deň. A potom ďalší. A už sú to dva týždne a ktovie koľko ich ešte bude. Že sme takí istí od rána do večera.

Dnes tak ako včera  

Občas na seba pokukujeme a s mužom si vravíme – dnes sa už pekne oblečieme, aspoň pre ten pocit. Dnes budeme na deti menej kričať a budeme chápavejší, lebo aj deti toho majú určite dosť, dnes sa spolu budeme viac tešiť, ľúbiť sa, nedepkovať...A vravíme si tak každé ráno. A každé ráno začíname nanovo. 

Aj vy celý deň riešite, čo uvariť, rozmraziť, prípadne objednať? Zrazu to nie sú len rýchle raňajky a suchá večera. Deti,  akoby jedlo bolo jedným zo svetlých momentov dňa, sú stále hladné. Týždenný nákup sa minie za tri dni a s mužom žrebujete, kto pôjde uloviť do obchodu mamuta (toaleťák a cestoviny) o 6.00 ráno z preventívnych dôvodov. 

Čas plynie  bez dní v týždni, tie len tušíte, keď vám pani učiteľka v piatok zaželá pekný víkend (+dva projekty do pondelka) a poďakuje sa za spoluprácu. Och a úlohy, tak tu pomáha mať doma inteligenta, ktorý si pamätá kvadratické rovnice, alebo dobrých kamarátov na telefóne ( a aj tlačiareň je podľa pedagógov bežnou súčasťou bežnej rodinnej výbavy). Ale mama si poradí. 

No a tak si koronavírujeme dni a týždne

So suchými rukami a miernymi obavami, akého draka vypustíme zo seba v ďalších dňoch stereotypných rituálov zatvorení doma. 
Mydlíme si ruky a veríme, že bude lepšie. 
Trpký a sťahujúci pocit (nielen na rukách) zmiernime krémom a objatím. Aj dnes aj zajtra.
SmeVtomSpolu.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: