Zatočte s nádchou

Dagmar Baluchová | 10. Mar 2020
Zatočte s nádchou

Nádcha, kašeľ, chrípka... a tak dookola? Aj vaša rodina je v neustálom kolotoči chorôb? Pomoc, ako účinne zlepšiť svoju imunitu a obmedziť opakovanie respiračných ochorení, existuje. Začnite od A, teda skôr od I – inhalujte.

Viete o tom, že už v starovekom Grécku sa bežne inhalovalo? Ako deti sme sa i my počas zimy často potili nad hrncom s bylinkovým čajom. Dnes sa k tomuto trendu odporúča vrátiť. A nie je to z nostalgie.

Benefity pre ľudské zdravie

Inhalovanie je pre ľudské zdravie viac prospešné, ako by sa zdalo. Platí to pre malé deti i dospelých. Okrem toho, že prináša výraznú úľavu pri respiračných ochoreniach, preventívne aj posilňuje odolnosť dýchacích ciest. Aj preto sa odporúča ako doplnková liečba chorôb horných a dolných dýchacích ciest. 

Ak vy alebo vaše deti často bojujete s nádchou, skúste začať inhalovať

Účinnou pomocou sú inhalátory. Fungujú na princípe rozprašovania liečebnej tekutiny na mikroskopické čiastočky (tzv. aerosol), ktoré dokážu preniknúť hlboko do dýchacích ciest. Vybrať si môžete medzi ultrazvukovými, kompresorovými a ďalšími typmi inhalátorov. Mnohé sú aj v dizajne určenom pre malé deti. 

Preventívny i liečebný účinok 

Inhalovanie:

  • čistí sliznice a zvlhčuje ich
  • posilňuje ich metabolizmus, prekrvenie a obranyschopnosť pred vírusmi, baktériami, alergénmi
  • podporuje ich samočistiace schopnosti, hlieny sa tak ľahšie rozpúšťajú a prípadné nečistoty sa z nosovej dutiny účinnejšie uvoľňujú
  • je vhodné ako preventívna i doplnková liečba napr. pri nádche, kašli, zápale prinosových dutín, nosohltanu ap.
  • je účinné aj pri chronickej a alergickej nádche, preto je, po odporúčaní alergiológom, vhodné aj pre alergikov

Ako inhalovať efektívne?

  • Najideálnejší čas a prostredie na inhalovanie je večer a doma
  • Neinhalujte po jedle
  • Malé deti môžu mať z inhalovania strach, preto im dopredu vysvetlite, čo sa bude diať, prípadne celú kúru berte ako hru, rozprávku, príbeh...
  • Na inhalovanie sa najčastejšie používajú minerálne vody, slaný roztok, špeciálne zmesi určené do inhalátorov. Pozor na inhalovanie éterických olejov, nie sú vhodné pre všetkých.
  • Inhalovať sa neodporúča pri vysokých horúčkach. Osoby trpiace vysokým krvným tlakom a chorobami srdca by mali inhalovať iba so súhlasom lekára.

Nezabúdajte však na to, že inhalovanie je iba podporná liečba, a netreba to s ním preháňať. Výrazne podporiť liečbu nosových slizníc môžete aplikovaním nosových kvapiek, či sprejov, napr. Nasivin. Pri ich výbere sa orientujte nielen podľa veku dieťaťa či dospelého, ale všímajte si aj ich účinok. Ktoré si vybrať na váš konkrétny problém, vám poradí lekár i lekárnik. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: