Vychovávajte svoje deti pomocou vhodne zvolených farieb v izbe

Redakcia | 8. Sep 2014
Vychovávajte svoje deti pomocou vhodne zvolených farieb v izbe

Chcete mať zdravé, šikovné a usmievavé dieťa? Vytvorte mu to najlepšie prostredie pomocou dokonalej harmónie farieb.

Chcete mať zdravé, šikovné a usmievavé dieťa? Vytvorte mu to najlepšie prostredie pomocou dokonalej harmónie farieb.

Nech už chceme alebo nie, farby v našom okolí dokážu ovplyvniť našu momentálnu náladu a psychické rozpoloženie. V dobrom aj v zlom. A dvojnásobne to platí pri deťoch, ktoré všetky podnety okolia vnímajú oveľa intenzívnejšie, ako životom ošľahaní dospelí. Preto je dôležité, aby v detských izbách panovala farebná zhoda podporujúca všestranný rozvoj našich potomkov.

Farby dokážu robiť s deťmi divy

Ak sa chystáte zariadiť izbu pre dieťa (čo je činnosť, ktorá sa pravidelne opakuje až do chvíle jeho odchodu z rodičovského hniezda), dobre si výber farieb premyslite. Každá z nich vám totiž môže nejako pomôcť s výchovou. Predstavte si to sama. Ako na vás bude pôsobiť miestnosť, v ktorej prevláda červená a ako tá, ktorá je ladená do modra?

Odborníci odporúčajú kombinovať (nielen) v izbe nanajvýš tri farby. Jedna z nich by mala byť pritom výraznejšia a zvyšné dve stlmenejšie. Istou výhodou môže byť, keď zariaďujete detskú izbu pre chlapca alebo naopak len pre dievča. Aj v tomto prípade však berte ohľad na osobnosť dieťaťa, na to, čo má rado a čo sa mu páči. Každopádne by kráľovstvo vašich ratolestí malo byť svetlé, útulné a veselé.

Ako pôsobia základné farby na dieťa?

 • žltá – zahreje, povzbudí a rozveselí. Podporuje myslenie, logiku a sústredenie, preto sa hodí do izby pre deti, ktoré majú problémy s učením. Má pozitívny vplyv na rozvoj pamäte a dokáže zdvihnúť sebavedomie.
 • červená – dráždi, aktivuje, vyzýva. Vie povzbudiť k výkonu, podporuje odvahu a sebadôveru. Je dobrým riešením pri deťoch, ktorým sa nechce príliš hýbať a sú mĺkve. Naopak je absolútne nevhodná pre tých, ktorí trpia prílišnou agresivitou alebo aktivitou.
 • zelená – uzdravuje, dodáva energiu, osviežuje. Podporuje rast a výborne sa hodí do miest, kde sa spí, pretože dokáže ukľudniť a harmonizovať myseľ. Má dobrý vplyv na deti s výchovnými problémami a nezvládateľným chovaním.
 • modrá – ukľudňuje, navodzuje pocit bezpečia. Je opakom červenej, takže utlmuje aktivitu, nabáda ku kľudu a dodáva pohodu. Ak teda máte hyperaktívne alebo nervózne dieťa, zvoľte do jeho izby modrú.

  A čo nábytok?

  S farebnou štylizáciou by mal samozrejme ladiť aj nábytok do detskej izby. Ak už hýri výraznými farbami podlaha a steny, vyberajte radšej svetlejšie a prírodné odtiene. Ak je ale celok tlmenejší, nebojte sa investovať aj do pestrejšieho vybavenia. Dosť peňazí aj času ušetríte nákupom kompletne zariadenej izby so všetkými kusmi nábytku v jednom farebnom štýle.

  Príjemnejší na pohľad aj na dotyk je určite nábytok z dreveného masívu, z pohľadu jednoduchšej údržby a nižšej ceny zasa víťazí obľúbené lamino. Moderná drevotrieska môže mať navyše na povrchu prakticky akúkoľvek farbu a obrázok. Dcérku tak potešíte posteľou alebo skriňou napríklad s motívom mačky Kitty, synčeka športovca zasa s vyobrazeným futbalistom v akcii alebo veselým autom.

  Zvláštnu pozornosť venujte detskému písaciemu stolu. Bočnice, skrinky a zásuvky príliš riešiť netreba – nech sú farebné, ako chcú, ak sa do izby hodia. Jedná sa hlavne o pracovnú dosku. Mala by byť skôr zo svetlejšieho materiálu a predovšetkým s matným povrchom, ktorý neodráža svetlo. Je nanajvýš nepríjemné, keď sa má školák sústrediť na učenie, ale do očí mu neustále svieti odraz žiarovky stolnej lampy.

  Prajeme vám, nech sa vám vyberanie a kombinovanie farieb podarí a z vašich ratolestí vďaka tomu vyrastú baječní dospelí ľudia.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: