Má aj váš domov svoju vlastnú a čarovnú vôňu?

Redakcia | 4. Mar 2018
vôňa domova, domov, rodina, šťastie, láska, kuchyňa,stôl

Každý domov má svoju omamnú vôňu. Vôňu jedinečnú pre ľudí, ktorí v ňom žijú.

Keď sme sa presťahovali do nášho bytu, všetko voňalo „novotou“. Čerstvo vymaľované steny, nový nábytok a koberce. Veľmi som sa z toho tešila. Postupne táto novosť vyprchala a byt rozvoniaval čerstvo opranou bielizňou a avivážou.

Keď nám majster montoval kuchynskú linku a ja som sa nadchýnala jej krásou, len sucho konštatoval, že kuchyňa je vtedy kuchyňou a domov domovom, keď v nej rozvoniava sviečková na smotane. Mykla som kútikom úst (v mojej čistej perfektnej kuchyni vyvárať takéto jedlá?).

Môj pohľad na vec sa zmenil narodením detí. Byt síce voňal prádlom a tak inak bábätkovsky, ale časom, ako deti rástli a s nimi aj chuť do jedla... veľa sa zmenilo, zmenila som sa hlavne ja, môj postoj.

Neraz keď idem na bicykli okolo panelákov či domov v čase prípravy obeda, spomienkami sa prenesiem do detstva. Najmä v nedeľu rozvoniava sviatočná polievka, pečené mäso, rezeň, jablkový koláč či bábovka. Veru na to zabúdame, že stôl spája rodinu a jej členov.  Aj výskumy dokazujú to, čo naše staré matere dávno vedeli, že varená strava je nielen hodnotnejšia, zdravšia, ale takéto stravovanie predchádza aj vzniku obezity, či už u detí alebo dospelých.

Niekedy človek potrebuje čas, aby si niektoré skutočnosti uvedomil. Čas od ofrfľávania maminej kuchyne, cez rýchlu bufetovú stravu a super rýchle výtvory na internátoch až po vlastné varenie...

Teraz môžem povedať len jedno: skutočne, pán majster, kuchyňa je vtedy kuchyňou, keď v nej rozvoniava sviečková (alebo mamine buchty) a nie keď je trendovo zariadená. A tak si želám, aby sme sa pri tom našom stole stretávali čo najviac a čo najdlhšie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: