Vlastná a nevlastná mama – ako nastaviť pravidlá?

Redakcia | 13. marec 2023
Vlastná mama a nevlastná mama

V prvom rade by mal byť partnerom na rozhovor o pravidlách pre každú z nich muž, ktorý je otcom detí.

Macochy a mamy

Dnes to nie je nič výnimočné, ak majú deti vlastnú mamu a žijú aj v domácnosti s „novou mamou“, partnerkou svojho otca. Je to konštelácia, ktorú treba dobre ukočírovať a nastaviť vzťahy tak, aby sa dieťa cítilo bezpečne. 

"Nemáme normy s spôsoby, ako by mali tieto dve ženy, ktoré si samé seba nevybrali, spolu komunikovať. Preto by mal byť partnerom pre rozhovor v prvom rade otec detí – pre obe.  Brať otca na zodpovednosť a snažiť nastaviť vzťahy prijateľne pre všetkých," konštatuje koučka Inka Grohoľová. 
Oveľa menej emočne vypätých konfliktov vzniká v súvislosti s nevlastnými otcami.
Tí majú menšiu tendenciu zasahovať do výchovy, majú svoje principiálne zásady, ale väčšinu rozhodnutí nechávajú na žene. V prípade nevlastnej matky bývajú konflikty častejšie. 

Tretí rodič

Veľkú úlohu zohráva spôsob, akým vlastná mama prijme partnerku svojho muža. Tá je vlastne tretím rodičom dieťaťu. "Je dobré pre dieťa, ak s ňou cíti dobre a nebojí sa to prejaviť. Nemusí „držať stranu“ mame. Tá má svoje výnimočné postavenie v jeho živote stále a na tom sa nič nemení. Mala by si byť natoľko istá svojou pozíciou, že „dovolí“ dieťaťu, aby malo rado aj partnerku svojho otca. Ak sú dané jasne úlohy a dohody, môže to fungovať," upozorňuje Inka Grohoľová. 

Ak sa mama cíti ohrozená, môže sa o partnerke otca detí vyjadrovať neutrálne, alebo vôbec, ale hlavne dať deťom najavo, že je v poriadku, ak sa s ňou cítia dobre. Pokiaľ vnesie mama silné negatívne nastavenie voči partnerke ich otca, dieťa sa môže cítiť previnilo, začne mať strach a zostane v napätí pri akejkoľvek reakcii na nevlastnú mamu. 

  • Aké je postavenie dvoch žien, vlastnej a nevlastnej matky?
  • Ako riešiť problémy v tomto vzťahu?
  • Prečo je výhodne pre vlastnú mamu podporiť vzťah detí s nevlastnou mamou?
  • Ako zvládnuť emócie mamy voči novej partnerke bývalého partnera?
Na tieto aj na ďalšie otázky, ktoré vyplývajú z tohto typu spolužitia odpovie koučka Inka Grohoľová v sérií videí s touto témou. Pozrieť si ich môžete TU.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: