Veľká noc a jej symboly

Redakcia | 18. Apr 2014
Veľká noc a jej symboly

Tradície a symboly Veľkej noci sa dedia z pokolenia na pokolenie... poznáte ich?

Viete, čo znamenajú a odkiaľ pochádzajú symboly sviatkov jari - Veľkej noci?

KORBÁČ
Ide o veľmi starú tradíciu (doloženú už v 14. storočí), na Veľkonočný pondelok a utorok vraj šľahali manželia a mládenci, dievčatá vraj majú byť vyšibané, aby zostali po celý rok zdravé a uchovali si plodnosť. Kedysi vraj mohli dievčatá oplatiť „výprask“ mužom na druhý deň na „odplatný utorok“. Pre korbáč existujú v rôznych krajoch rôzne názvy: hodovačka, karabáč, šibák, virgáč, švihár a mnoho ďalších.

VAJÍČKO
Je najstarším symbolom plodnosti, úrody, nového, stále sa opakujúceho života (už od pohanských čias), životnej sily, slnka, návratu jari a podobne. Ako prví pravdepodobne zaviedli zvyk darovania vajíčok v období sviatkov jarnej rovnodennosti Egypťania. V minulosti sa vajíčka, ktoré boli odmenou pre šibačov, nevarili, pretože by tým vraj utrpela ich kúzelná moc.

BARÁNOK
Symbol prichádzajúcej jari. Podľa Biblie bol obradným pokrmom Židov pred ich odchodom z Egypta, v poňatí kresťanských veľkonočných sviatkov predstavuje symbol čistej obety.

ZAJAČIK
Nosič vajíčok (hlavne čokoládových) – tradícia je prevzatá z Nemecka. Na jar bol tento ušiačik vídaný pri ľudských obydliach, preto mu zrejme bolo pripisované roznášanie vajíčok. Veľkonočným starým zvykom bolo „naháňať veľkonočného zajačika“ – to znamená hľadať vajíčka ukryté v poli. Zajačik je však aj symbolom chudoby, skromnosti a pokory.

Ojedinele rozšírenú tradíciu, ktorá nemá obdoby na celom svete, predstavuje u nás, ale i v Českej republike, maľovanie kraslíc. Najskôr sa darovali nafarbené plné, neskôr sa začali zdobiť i vyfúknuté vajíčka. Každý kraj mal svoju špecifi ckú techniku i vzory. Najstaršia objavená kraslica je vraj stará 2 300 rokov.

 

Dnes už mnoho ľudí neposiela tradičné pozdravy či pohľadnice s veľkonočnou tematikou, ale dáva prednosť e-mailom či SMS a MMSkám. Každoročne sa však objavuje problém, „čo“ vlastne napísať príbuzným či priateľom, ktorým chcete zaželať krásne sviatky jari. Ponúkame vám zopár nápadov:

Gúľa sa k Vám tichučko veľkonočné vajíčko, prichádza len na čas krátky, zaželať Vám krásne sviatky.

Malý zajko v tráve čupí, sleduje, jak jar sa budí, všetko živé raduje sa, na Veľkú noc hotuje sa. Privítajme sviatky jari, nech sa Vám všetkým dobre darí.

K novej jari veľa sily, by ste v zdraví dlho žili. Na Veľkú noc veľa vody, spokojnosti a pohody.

Korbáč, vodu, kraslíc moc, nech prinesie Veľká noc.

Láska Zeleného štvrtka, viera Veľkého piatka, nádej Bielej soboty a víťazstvo Veľkonočnej nedele, nech Vás posilní a naplní pokojom a dôverou.

Na stole bahniatka a veľké dobroty, príde i láska, vykroč jej oproti! Nepokaz nikomu tieto dni sviatočné, veď patria každému, sú predsa veľkonočné!

Želáme Vám veľa smiechu, na Veľkú noc len potechu. V pondelok veľký zhon a ženám kúpačov plný dom. Veľa vody z potoka, budú svieže do roka.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: