Tuhá zima spôsobuje stovky škôd

Redakcia | 12. február 2012

Za posledné dva týždne pribudlo 290 nahlásených škôd spôsobených ťarchou snehu a mrazom, kým za celý rok 2011 ich bolo 331.

Za posledné dva týždne pribudlo 290 nahlásených škôd spôsobených ťarchou snehu a mrazom, kým za celý rok 2011 ich bolo 331
Odborníci z Allianz – SP pripravili niekoľko rád ako sa vyhnúť škodám na majetku

Tuhé mrazy a napadaný sneh spôsobujú okrem radosti z korčuľovania na jazerách a sánkovania aj značné škody na majetku. Allianz – Slovenská poisťovňa eviduje len za posledné dva januárové týždne 290 nahlásených škôd z poistenia pre prípad poškodenia alebo zničenia veci ťarchou snehu alebo námrazy. Rozsah týchto škôd je výrazný v porovnaní s predchádzajúcim rokom, keď za celý rok 2011 Allianz – Slovenská poisťovňa evidovala 331 poistných udalostí spôsobených ťarchou snehu v celkovej výške 38 000 eur.

Extrémne mrazy najčastejšie spôsobujú škody na chatách a trvalo neobývaných domácnostiach. Často v nich prichádza k zamrznutiu vykurovacieho systému, ktoré býva spôsobené prerušením temperovania stavby v dôsledku výpadku dodávky elektrickej energie alebo nedostatočným zabezpečením stavby pred opustením budovy na dlhší čas. V takýchto prípadoch prichádza nielen k poškodeniu samotných rozvodov vody a vykurovacieho systému (roztrhnuté potrubie, kotol, radiátory), ale následne po rozmrznutí voda zväčša dokončí dielo skazy. Mokré podlahy a omietky, ako aj zasiahnuté zariadenia domácnosti, začnú plesnivieť a vzniká škoda ešte väčšieho rozsahu.

Ako zabrániť škodám?
Odborníci z Allianz – Slovenskej poisťovne pripravili niekoľko rád ako predísť škodám na majetku v dôsledku tuhých mrazov:

- Nikdy v zime úplne nevypínajte kúrenie, radšej ho nechajte zapnuté na minimálnej úrovni.
- V tých častiach budovy, ktoré nie sú vykurované, vyprázdnite vodovodné potrubie a radiátory, nezabudnite tiež vypnúť rozvody vody.
- Chráňte vodovodné rúry izolačným materiálom.

V prípade, že sa zmrznutiu rozvodov vody nepodarí zabrániť, pri ich rozmrazovaní dodržiavajte nasledujúce rady:

- Rozmrazujte ich pomocou horúcej vody, uterákov či fénu.
- Nikdy nepoužite infračervené radiátory, teplovzdušné pištole či otvorený oheň. Mohli by zapríčiniť roztrhnutie rúrok.
- Pri odmrazovaní vodovodného potrubia vypnite prívod vody. Po odmrazení ho zapínajte len pozvoľna, aby ste podľa tečúcej vody odhalili možné poškodenia.

V prípade, že škoda už nastala, spoľahlivú ochranu predstavuje poistenie domácnosti či nehnuteľnosti. Pri jeho uzatváraní sa však radšej ubezpečte, či ste si správne zvolili poistené riziká a výšku poistnej sumy.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: