Tá pravá šálka kávy
Máte chuť na šálku kvalitnej kávy a záujem dozvedieť sa podrobnosti z histórie vzniku a rozšírenia jedného z najobľúbenejších nápojov sveta?
Bratislava, 25. septembra 2009 – Slovenské národné múzeum v Bratislave v spolupráci so Slovenským národným múzeom v Martine otvára už druhú reprízu úspešnej výstavy plnú lahodnej vône, spojenú s prezentáciou obľúbených kávových receptúr - Tá pravá šálka kávy. Pre verejnosť bude výstava sprístupnená vo Výstavnom pavilóne Podhradie na Žižkovej ulici č. 16 v Bratislave od 26. septembra 2009 do 31. januára 2010.
Máte chuť na šálku kvalitnej kávy a záujem dozvedieť sa podrobnosti z histórie vzniku a rozšírenia jedného z najobľúbenejších nápojov sveta? Spoznať kultúrne dejiny a tradície národov v oblasti konzumácie kávy? Naučiť sa správne pripraviť si tú svoju „každodennú dávku“? Nechajte sa očariť exotikou vzdialenej Arábie, nazrite do „kuchyne“ prvých európskych kaviarní 17. storočia a vychutnajte atmosféru našej - „prvorepublikovej“- na území dnešnej Bratislavy. Na kávu tentoraz pozýva Slovenské národné múzeum.
Do sveta kávy návštevníkov uvedie rekonštrukcia arabského obydlia z 15. storočia, kde budú svedkami scény tradičnej prípravy kávy v džezve na otvorenom ohnisku priamo v beduínskom stane. Tu, na Arabskom polostrove, v pravlasti kávy, bolo jej tajomstvo skrývané celé roky. Európa a Nový svet si museli na zoznámenie s ňou počkať niekoľko storočí.
Do Európy sa dostala až začiatkom 18. storočia potom, ako zdolala dlhú, 300-ročnú cestu z Etiópie cez Arabský polostrov do Amsterdamu, odkaľ sa postupne rozširovala ďalej. Francúzsky kráľ Ľudovít XIV. dal v Paríži pre darovanú sadenicu kávovníka dokonca vystavať osobitný skleník.
Káva sa pila v domácnostiach rovnako ako aj vo verejných priestoroch – v kaviarňach, o ktorých prvé zmienky nachádzame v 15. storočí v Mekke. Ľudia sa pri káve stretávali, rozoberali udalosti dňa, obchody a politiku. Jej pitie sa tak stalo sociálnym fenoménom. Ako prvé miesto konzumácie kávy v kresťanskej Európe sú známe Benátky. Spočiatku sa však predávala iba v lekárňach ako drahý a účinný liek. Prvú benátsku kaviareň otvorili až v roku 1645 – o 30 rokov neskôr. Začiatky kávy na Slovensku nadväzujú na prvé zmienky o nej vo Viedni. V 18. storočí poznáme na území vtedajšej Bratislavy už sedem kaviarní.
Výstava je členená do 6 základných tematických celkov prezentovaných trojrozmerným múzejným materiálom (50 panelov a takmer 600 exponátov), veľkoplošnými fotografiami, mapami. Tému kávy ako botanického druhu priblížia ukážky výpestkov niekoľkých druhov kávovníka, návštevník sa dozvie podrobnosti o rozmanitých odrodách a druhoch káv, spozná kávu ako produkt, ako jednu z najvýznamnejších poľnohospodárskych komodít. Nazrie do obrazových materiálov dokresľujúcich výjavy z kávových plantáží zo svetových centier pestovania kávy. Projekt záujemcov zoznámi s produkciou renomovaných a na trhu etablovaných značiek, ktorým poskytne aj možnosť vlastnej prezentácie.
Kultúrne dejiny a históriu pitia kávy môžu návštevníci vnímať prostredníctvom veľkoplošných fotografií zachytávajúcich atmosféru najznámejších kaviarní v Londýne, Paríži či Viedni. Cenné sú najmä artefakty - kávové súpravy a ich časti, ktoré pochádzajú priamo zo stola významných osobnosti slovenského kultúrneho života. Osobitne príťažlivé sú rekonštrukcie prostredí charakteristických pre konzumáciu kávy – okrem už spomínaného arabského stanu z 15. storočia aj dobovej kaviarne zo začiatku 20. storočia.
„Tú pravú šálku kávy“, značky Lavazza, dostane každý návštevník výstavy a sprievodných podujatí, ktoré sú venované jej prezentácii. Gurmánske druhy káv z predajne Casa del Caffé ponúkne spoločnosť Markom, s.r.o. na prvom sprievodnom podujatí v septembri.
Sprievodné podujatia
Počas trvania výstavy SNM ponúka záujemcom stretnutia plné zaujímavostí zo sveta kávy.
O zážitkoch z ciest za gurmánskymi druhmi káv, o kultúre jej prípravy a podávania porozpráva špecialista na kávu, cestovateľ, obchodník a gurmán Michal Šturc. Nostalgickú atmosféru prvorepublikových kaviarní a reštaurácií - obľúbených miest stretnutia bratislavskej bohémy si možno pripomenúť v spoločnosti etnológa a známeho autora publikácií o „starej Bratislave“ Petra Salnera. Ukážky prípravy rôznych kávových špecialít na profi technologiách a v domácich podmienkach predstavia zástupcovia značky Lavazza. Oddelenie múzejnej pedagogiky SNM poskytne návštevníkom odborný výklad a zábavné víkendové podujatia k výstave.
Výstavu pripravili
Organizátori : Slovenské národné múzeum v Bratislave a Slovenské národné múzeum v Martine
Autori výstavy: PhDr. Hana Zelinová, Mgr. Stanislav Očka, PhDr. Eva Králiková
Výtvarné a priestorové riešenie výstavy: Pavol Choma, akad. maliar, Mgr. Art. Dušan Veverka, Linda Marček, Emil Kasák.