Športy a športové krúžky - 12. časť

PaedDr. Dagmar Baluchová | 20. september 2010

Atletika je kolískou vytrvalostného športu. Čoraz populárnejšou sa stáva aj medzi najmenšími.

Ako je balet základom tanca, atletika je kolískou vytrvalostného športu.
Čoraz populárnejšou sa stáva aj medzi najmenšími.

Pripraviť sa, pozor, ŠTART!

Bežci, ktorí na pokraji síl dobiehajú do cieľa... Obdivovali ste aj vy pri sledovaní medzinárodných prenosov v televízii ich rýchlosť a obratnosť? Väčšina z nich začínala s atletikou v útlom veku. Z behania po ulici sa neskôr stala cieľavedomá príprava na bežeckej trati pod vedením skúseného trénera. Boj so sebou samým, ale i vetrom a sekundami stojí veľa úsilia. Ale výsledky a dobrý pocit zo seba samého sú dostatočnou odmenou...

Kolískou atletiky je antické Grécko
Olympijské hry, ktoré sa tam zrodili, boli oslavou športu a človeka. Staroveký päťboj pozostával zo zápasu, behu, skokov, hodu diskom a oštepom. Stáročiami záujem o tento šport trochu upadol, aby v 17. storočí znovu povstal – v Anglicku. Ale až v 19. storočí začali vznikať prvé kluby nadšencov, a to najmä medzi študujúcou mládežou. Okrem behov a hodov pribudli technickejšie disciplíny, ako skok do piesku, do diaľky či do výšky, ale i hod kladivom. Na konci 19. storočia sa atletika v takejto podobe rozšírila do celej Európy i Ameriky. Začiatkom 20. storočia, založením Medzinárodnej amatérskej atletickej federácie, sa stala oficiálnym športom s jasnými pravidlami a s uznávaním svetových atletických rekordov. 

Ľahká a ťažká
Rokmi sa ujalo delenie atletiky na ľahkú – behy, skoky, vrhy, hody, chody, viacboje, a ťažkú – zápas a vzpieranie. Už množstvo disciplín nasvedčuje tomu, že atletika zahŕňa rôznorodé pohybové činnosti. Uplatňuje sa v nej napr. pohyb rovnomerný – beh na trati, rovnomerne zrýchlený či rotačný – vrh guľou. V skratke možno povedať, že atletika v sebe kombinuje beh, skok a hádzanie.

Pre aké deti je vhodná?
Rodičia, ktorým nie je jedno, ako trávia ich deti voľný čas, nevyberajú ich mimoškolské aktivity bez rozmyslu. Nastávajúci školský rok je dobrou príležitosťou, ak vaše dieťa ešte nemá vyhranený šport, ktorému by sa chcelo venovať.

Ak vaše dieťa

  • rado behá
  • preferuje športy, v ktorých sa hádže
  • chce zažívať pocit úspechu
  • rado trávi čas vonku
  • je skôr individualista ako kolektívny hráč
  • dokáže sa nadchnúť pre vybranú záľubu a zodpovedne sa jej venovať...

Tak potom je atletika preň to pravé.

 

Pre váhavých rodičov uvádzame výhody, ktoré sa spájajú s atletikou:

  • je to pomerne lacný šport, platí sa len za oblečenie a klubové poplatky;
  • zlepšuje zdravie detí, pohyb na čerstvom vzduchu zvyšuje chuť do jedla a priaznivo pôsobí aj na imunitu;
  • atletika je organizovaný šport – dieťa sa cielene venuje zmysluplnej činnosti, jeho voľný čas je užitočne vyplnený;
  • dieťa unavené po tréningu siaha oveľa menej po playstation či vysedáva pri počítačových hrách, viac preferuje aktívny oddych pred pasívnym.

 

Nájsť klub...
Ak ste rozhodnutí skúsiť to, zistite, či v mieste vášho bydliska alebo v jeho blízkosti funguje atletický klub alebo športové triedy so zameraním na atletiku. Viac informácií môžete získať napríklad na stránkach Slovenského atletického zväzu www.atletikasvk.sk, alebo si kliknite na stránku www.dvepercenta.sk a do vyhľadávania zadajte „atletický klub“.

Pravidlá prijímania nových členov sú v každom klube rôzne, rovnako aj termíny náborov. Viaceré kluby ponúkajú možnosť prvý týždeň (niektoré až tri týždne) zúčastňovať sa tréningov bezplatne, aby deti na vlastnej koži nasali atmosféru a zistili, či sa im tento šport páči a chcú sa mu venovať. Rôzne sú aj klubové poplatky, minimálna taxa je od 10 Eur dieťa/mesiac.

Dieťa navštevujúce športovú triedu alebo atletický klub potrebuje potvrdenie o vyhovujúcom zdravotnom stave. U starších vekových kategórií je nutné aj funkčné vyšetrenie od športového lekára.

Výbava
Atletika sa radí, čo sa týka výbavy, medzi najlacnejšie športy. Športové náčinie ako kriketové loptičky, gule ap. má malý športovec k dispozícii v rámci klubu či športovej triedy. Dôraz sa však kladie na kvalitné oblečenie a obuv.
- bežecká obuv – nová, kvalitná obuv s priedušným zvrškom z textílie a syntetického materiálu. Cena pre deti sa v značkových predajniach pohybuje od 20 – 60 Eur.
- otepľovacia súprava,
- vhodné oblečenie na tréningy – ideálne z bavlnených materiálov s dobrou savosťou potu,
- bežecké tretry – zakúpiť ich možno v špecializovaných športových obchodoch, kde dostanete aj rady, aké sú pre dieťa najvhodnejšie. Ich cena závisí od značky a materiálu, minimálne je to od 50 Eur. Kluby ich deťom zväčša poskytujú zdarma, výkonnejší reprezentanti si ich zvyknú kupovať samostatne.

Lekcia do života
Atletika, ako každý iný šport, pre ktorý sa dieťa rozhodne a chce sa mu s pomocou svojich rodičov a trénerov zodpovedne venovať, stojí nemálo úsilia, času a najmä odvahy. Nájsť rovnováhu medzi náročnými tréningami, prípravou do školy a rodinným životom je ťažké, ale možné. Rodičia si musia pred zápisom dobre zvážiť, do čoho idú. Každý tréning je pre dieťa lekciou nielen do jeho športového boja, ale aj do života. Hľadanie možností ako prekonať sám seba, ako čestne poraziť súpera, ako dosiahnuť čo najlepší výsledok... to všetko sú hodnoty, ktoré rozvíjajú charakter. Ak si dieťa vyberie „ten správny šport“ a obetuje mu všetko, čo si to žiada, rastie nielen fyzicky, ale aj citovo a osobnostne. A o to predsa ide...

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: