Rozvod je emocionálne náročný proces - nezabúdajte na rodičovskú dohodu

Redakcia | 13. február 2023
Rozvod - rodičovská dohoda

Najmä rozvod s maloletým dieťaťom je náročný, pokiaľ nemajú rodičia uzatvorenú rodičovskú dohodu.

Rodičovská dohoda pri rozvode manželstva

Advokátka JUDr. Katarína Filipovičová odporúča uzatvoriť túto dohodu už pred začatím rozvodového konania. V rodičovskej dohode sú definované pravidlá, ako si upravíte svoj vzťah k vašim deťom. Súd túto dohodu uprednostní pred dokazovaním, ktoré nebýva príjemné pre žiadnu stranu, dohodu rodičov posúdi a schváli. Rodičovskú dohodu môže pre vás vypracovať advokát alebo mediátor, čo výrazne uľahčí celý rozvodový proces.

O svojich deťoch tak rozhodnete vy, nie súd. Deti budú výrazne ušetrené od ťahaníc, ktoré môžu nastať, ak sa pustíte do konania bez tejto rodičovskej dohody. Rodičia sa môžu dohodnúť kedykoľvek, až do momentu vyhlásenia rozsudku.

Prečo je dôležité pi rozvode využiť pomoc advokáta?

„V rozvodových konaniach neodporúčam sťahovať si rôzne vzory návrhov z internetu. Balík informácií, ktorý obsahuje spis, prechádza mnohými rukami. Často sú v návrhu intímne a osobné veci, ktoré by tam ani nemuseli byť. Advokát vám pomôže vyselektovať informácie, ktoré sú dôležité, ale zostávajú diskrétne vzhľadom k vášmu privátnemu životu,“ konštatuje Katarína Filipovičová. Pojednávania na súde sú vo väčšine prípadov verejné, ak spis obsahuje vysoko citlivé informácie, môžu sa obrátiť aj proti vám. 

  • Čo všetko zvážiť a ako postupovať pri návrhu o rozvod?
  • Ako vám pomôže celú situáciu zracionalizovať advokát a koľko stojí právne zastupovanie?
    Praktické informácie nájdete v sérii videí s touto témou. 
Tipy a odborné rady vám ponúka advokátka JUDr. Katarína Filipovičová. Pozrite si jej odporúčania a pouvažujte, ako môžete tak emocionálne náročný proces ako je rozvod zvládnuť jednoduchšie. Video si môžete pozrieť TU. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: