Raper KALI: Otcovstvo ma zmenilo

Redakcia | 16. máj 2021
raper Kali
foto: archív rodiny

Keď som dcéru dostal do rúk, ako by som sa narodil s ňou.

Takto úprimne sa vyznal uznávaný slovenský raper Kali, vlastným menom Koloman Magyary, ktorého v podcaste Bez make-upu vyspovedala Mária Bernáthová. Tešíme sa, že prijal naše pozvanie a prezradil nám viac o tom, čo mu dcéra Nelka priniesla do života.

Umelci hľadajú inšpiráciu rôzne. Inšpiruje vás dcérka k tvorbe?

Ona je inšpiráciou do života. Ja stále hovorím: „Ak človeka nezmení dieťa, už ho nezmení nič.“  A ja som takisto zmenil postoj. Už to nie je rebelanstvo, párty atď. Povedal som si, že prestanem piť alkohol, pretože nechcem, aby ma dcéra videla s pohárikom v ruke, nechcem, aby išla touto cestou a mala zlý vzor z domu. A presne v tomto bola pre mňa inšpiráciou.

Ak človek nerozmýšľa, že sám chce niečo kvôli sebe spraviť, tak už to robí kvôli niekomu. A to sa všetko premietlo aj do textov. Píšem o veciach, ktoré nepochopí niekto, kto ešte nemá dieťa. To znamená, že moje texty majú oveľa väčšiu hĺbku. Tým, že mám možnosť rozprávať k ľuďom, tak už im rozprávam o pocitoch, ktoré má otec, rodič. 

Čo vás presvedčilo o tom, že ak človeka nezmení dieťa, už ho nezmení nič?

Narodením malinkej mám akoby Achillovu pätu. Už mi nemôže niekto ublížiť skrz nejaké reči, hejty. Ale to dieťa, to už by som nerozdýchal. A tak je to vo všetkom. Keby sa hocičo stalo malinkej, so mnou to zatrasie, ale okrem toho asi nič. Keď som dcéru dostal do rúk, ako by som sa narodil s ňou. 

Ako ste prežívali manželkino tehotenstvo?

Kvôli veku mala Alicka rizikové tehotenstvo. Počas tých deviatich mesiacov som nepil. Nevedel som, či náhodou v noci nebudeme musieť niekam ísť. V podstate som však nevedel, čo ma čaká. A keď sa malá narodila, človek ostane jak v tranze. 

Boli ste pri pôrode. Čo vám to ako mužovi dalo?

Bol som pri najkrajšej chvíli svojho života. Ak by mi niekto o tom rozprával, tak by som možno povedal: „OK, šak si tam iba bol...“ Pre manželku to bolo veľmi povzbudzujúce, neboli tam len cudzí ľudia. A verím, že aj pre malú, že to cítila.

Mnohé ženy si myslia, že ak bude partner pri pôrode, bude si ju viac vážiť. Myslíte si, že to má nejakú súvislosť?

Určite áno. Ale nielen pri pôrode, ale aj počas celého tehotenstva. Ak je partner pozorný a vníma, čo partnerka pociťuje... Ide o to byť tam, keď to žena potrebuje. Žena prinesie na svet nový život. Určite si manželku vážim za to, ako to zvládla. 

raper Kali dcérka

Raz ste povedali, že ako chlap máte rezervy, ale ako rodič ste stopercentný.

Ja som bol vždy taký chladnejší, nevedel som dať emócie von. A to sa prenieslo aj do partnerského vzťahu. Nie som taký kontaktný človek. Takéto mojkanie, hladkanie. A žena to, samozrejme, chce. Keď bola tehotná, tak to bolo iné. Masíroval som jej nohy atď. Keď sa malá narodila, asi to zdedila po nej. A tak teraz hladkám, škrabkám malú Nelku. Takže ako rodič sa, zatiaľ, cítim stopercentný.

Ešte nechodí do škôlky, do školy. Uvidíme, ako to bude potom. Teraz, aj kvôli aktuálnej situácii som od narodenia nonstop s ňou. Hoci som mal koncert v Košiciach, tak som o polnoci sadol do auta, aby som bol s ňou. Manželka hovorí, že keď na nás dvoch pozerá, že to až nechápe. Ona malú miluje, dala by za ňu život. Aj ja to tak pociťujem, som na ňu fixovaný.

Neviem si napríklad predstaviť, že pôjde do škôlky. Čo budem robiť, zamestnám sa tam ako kurič alebo betonár? Alebo budem behať okolo škôlky, len aby som ju mal na očiach? 

Ako mu nová otcovská rola zmenila postoj k rapu a písaniu textov? A začne tvoriť aj pre deti? Dozviete sa, keď si vypočujete náš podcast, ktorý nájdete TU: 

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: