Príroda potrebuje rozmanitosť a my potrebujeme prírodu

Redakcia | 11. júl 2010

Začal jubilejný piaty ročník fotografickej súťaže s názvom „Ekológia v objektíve“, ktorá je organizovaná pod záštitou spoločnosti Bayer.

Piaty ročník fotografickej súťaže
Bratislava 23. júna 2010 – Dnes začína jubilejný piaty ročník fotografickej súťaže s názvom „Ekológia v objektíve“, ktorá je organizovaná pod záštitou spoločnosti Bayer.

Rok 2010 vyhlásila organizácia OSN za Medzinárodný rok biodiverzity. Preto bola práve téma rozmanitosti života na Zemi zvolená aj ako súťažná. Svoj pohľad na túto unikátnu tému môžu fotoamatéri i profesionálni fotografi prezentovať v podobe maximálne deviatich svojich fotografií na stránke www.ekologiavobjektive.sk, a tak sa do súťaže do 16. septembra 2010 zdarma zapojiť.
 
V roku 2009 sa do fotosúťaže zapojilo takmer 500 autorov, ktorí súťažili s 1 739 fotografiami. Aj vďaka mimoriadne atraktívnej téme organizátori súťaže veria, že tento rok bude bude dokonca ešte úspešnejší. Zo súťažných prác tak môže vzniknúť autentická mozaika pohľadov a názorov na prírodu a jej zraniteľné miesta. Najlepšie diela aktuálneho ročníka budú po slávnostnom vyhlásení výsledkov vystavené v novej budove Slovenského národného divadla a prezentované vo viacerých galériách a kultúrnych inštitúciách po celom Slovensku. Autori najlepších ocenených fotografií získajú peňažné a vecné ceny v celkovej hodnote 5 000 EUR, pričom najlepší budú mať napríklad možnosť zúčastniť sa víkendového fotografického workshopu, získať notebook, fotoaparáty, peňažnú cenu 1 000 EUR, či prezentovať svoje fotografie v odbornom časopise.

Súťažiť sa bude v dvoch kategóriách: mladí fotografi vo veku 10 až 18 rokov, druhou kategóriou sú dospelí nad 18 rokov. Práce posúdi renomovaná porota zložená z odborníkov na fotografiu, životné prostredie a populárnych osobností. Nebude v nej chýbať fotografka s dlhoročnou pôsobnosťou na katedre fotografie VŠVU Prof. Milota Havránková, meteorológ a klimatológ Prof. Milan Lapin, z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie FMFI UK Bratislava, odborník na biodiverzitu Doc. Peter Fedor z Katedry ekosozológie a fyziotaktiky PriF UK Bratislava, či moderátorka Jana Hospodárová.

Biodiverzita znamená rozmanitosť nevyhnutnú pre život; pre život náš všetkých. Ako povedal Ernest Hemingway: „Nikto nie je ostrovom samým pre seba, každý je kusom pevniny, kusom súše…“. Inak povedané, mali by sme si uvedomiť, aký krehký je biosystém, ktorého sme súčasťou a ako potrebná je rovnováha v ňom.  Vyváženosť druhov, vzťahov a systémov je podmienená aj ich prirodzenou rôznorodosťou. Ak ju porušíme, ak dopustíme akékoľvek jej kvalitatívne úbytky, dávame do hry vlastnú existenciu.

Preto by sme mali prírodu chrániť a aktívne rešpektovať jej rôznorodosť.

Fotografická súťaž Ekológia v objektíve je jednou z viacerých aktivít spoločnosti Bayer v oblasti spoločenskej zodpovednosti a ochrany životného prostredia. Bayer je v rámci chemických firiem už tretí rok po sebe celosvetovým lídrom v boji proti znečisťovaniu a v oblasti pozitívnych zmien priateľských k životnému prostrediu. Plní prísne normy v produkcii emisí a do zmien súvisiacich so životným prostredím a trvalo udržateľným rozvojom plánuje v nasledujúcich piatich rokoch investovať miliardu EUR.

Klaus Mittmann, generálny riaditeľ spoločnosti Bayer, k fotosúťaži dodáva: „Známy luxemburský fotograf Edward Steichen raz povedal, že hlavným poslaním fotografie je vysvetľovať človeku človeka a každému jeho samého. Fotografia má úžasnú moc – nastaviť nám zrkadlo, v ktorom okrem seba uvidíme aj všetko, čo nás obklopoje a bez čoho by sme neboli ničím. Preto považujem fotografiu za jednu z najsilnejších foriem osobnej výpovede. Som presvedčený, že aj tento rok sa jej prostredníctvom zomkneme v snahe urobiť niečo užitočné pre seba, ale hlavne pre budúce generácie.

Vyherca_1_do18_Marian_Valovic_089_PRALES_21_STOROCIA  Vyherca_1_nad18_Jana_Kralova_099_pricinyanasledky

Vyherca_cenainternetu_Alena_Sefcikova_Znecistujuce_emisne_latky         Vyherca_GP_nad18_Lubos_Paukeje_029_cervena_pre_emisie

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: