Preteky Volvo Ocean Race odštartovali v Alicante tento víkend

Redakcia | 3. Nov 2011
Preteky Volvo Ocean Race odštartovali v Alicante tento víkend

Všetko sa to začalo. Buďte pri tom a sledujte preteky preteky Volvo Ocean Race už túto sobotu pri štarte prvej etapy: Alicante – Kapské Mesto.

Preteky Volvo Ocean Race, ktoré sú výnimočným testom plachetníc a ľudského snaženia, sú postavené na duchu veľkých námorníkov – nebojácnych mužov, ktorí sa plavili po svetových oceánoch už pred viac ako sto rokmi. Ich úlohou nebol závod ako taký – ale čo najrýchlejšie preplávanie vzdialeností medzi prístavmi. Duch riadiaci týchto obchodných námorníkov hlboko v oceánoch po celom svete sa dnes objavuje v podobe pretekov Volvo Ocean Race – vrcholnej súťaži v jachtárskom športe.
 
Preteky, ktorých pôvod siaha až do roku 1973 s pôvodným názvom Whitbread round the World Race. Po veľmi náročnom prvom ročníku, kedy sa traja námorníci nevrátili do cieľa po tom, ako ich počas búrky zmietlo z lode  volali hlasy po ukončení pretekov. Obrovská túžba ľudí však viedla k vytvoreniu pretekov so štvorročnou periodicitou. V roku 2001-2002 prvýkrát tieto preteky odštartovali pod hlavičkou Volvo Ocean Race. Dnes ich mnohí ľudia jednoducho prezývajú Mount Everest jachtárstva.

Počas 9 mesiacov pretekov, ktoré odštartovali v Alicante, a končia v Galway, Írsku, tímy preplávajú cez 39 000 námorných míľ, cez Kapské Mesto, Abu Dhabí, Sanyu, Auckland, okolo Mys Horn do Itajaí, cez Miami, Lisabon a Lorient. Každý tím pozostáva z 11 profesionálnych členov. Preteky vyžadujú všetko –zručnosť, fyzickú a psychickú silu a v neposlednom rade – nesmiernu súťaživosť. Jednotlivé etapy trvajú viac ako 20 dní na otvorenom mori či oceáne, kedy je človek v pohotovosti a v plnom vyťažení 24 hodín denne. Každý má na lodi inú funkciu – dvaja majú medicínsky tréning, ako aj výrobu plachiet, inžinier – opravár a takisto člen reprezentujúci médiá.

Počas pretekov zažívajú život na hrane – žiadne čerstvé potraviny, len sušená strava, zažijú teploty o -5?C do +40?C a majú len jedno oblečenie na prezlečenie. Svoje životy zverujú do rúk lode, kapitána a prežijú hlad a obrovský spánkový deficit.

Preteky začali uplynulú sobotu, pretekmi v prístave, alebo In-Port Racing. Tieto priblížia preteky čo najviac divákom a umožnia im sledovať akciu bez toho, aby museli vstúpiť na palubu. V každej zastávke pretekov sa uskutočnia jedny preteky v prístave, ktoré môžete aj naživo sledovať na niekoľkých televíznych staniciach, prípadne priamo na stránke www.volvooceanrace.com. Počas pretekov v prístave musia tímy štýlom automobilových pretekov prejsť určitú trať s cieľom skončiť ako prvý. Body sú rozdelené podľa počtu posádok (6) a prvé miesto získa plný počet, teda 6, druhé 5, atď. celkovo sa umiestnenia v prístavných pretekoch podieľajú 20% na celkovom skóre. Prvé preteky In-Port race sú za nami, s nasledovným výsledkom:

1  Abu Dhabi Ocean Racing
2  PUMA powered by BERG
3  CAMPER with Emirates Team NZ
4  Team Sanya
5  Groupama Sailing Team
6  Team Telefónica

Po napínavom boji vyhral nakoniec tím Abu Dhabi. Team Sanya bol z počiatku na poslednom mieste, no počas pretekov sa im podarilo prebojovať až na štvrtú pozíciu. Team Telefónica žiaľ nešťastným manévrom takmer pred cieľom zablokoval posádku druhej lode, za čo museli spraviť jeden trestný obrat a prepadli sa až na poslednú priečku.

A ako vyhrať preteky Volvo Ocean Race? Vyhráva tím, ktorý získa najviac bodov zo všetkých etáp pretekov. Za každú etapu je pridelený maximálny počet bodov (30), ktorý získa prvé miesto. Následne sa počet bodov znižuje s odstupom 5 bodov za každé ďalšie miesto.

Všetko sa to začalo. Buďte pri tom a sledujte preteky preteky Volvo Ocean Race už túto sobotu pri štarte prvej etapy: Alicante – Kapské Mesto.


Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: