Otcovia, deti a technika: dokonalá symbióza

Mgr. Jarmila Hýroššová | 11. júl 2016
Otec a syn na pocitaci

Nechajte oteckov zasvätiť deti do oblasti techniky...

"Peter je blázon do techniky a už tým nakazil aj nášho syna," sťažovala si mi nedávno jedna kamarátka. "Neviem, čo s tým mám robiť. Na jednej strane chápem, že moderná technika ponúka veľa možností a výhod, ale na druhej strane môže predstavovať pre nášho Mateja aj nebezpečenstvo. Veď má len osem rokov. "

Pyšní tatovia

Veľa mamičiek má pocit, že ich partneri svojím nadšením pre výdobytky technického pokroku deti kazia. Sedemročné deti potom túžia namiesto po hračkách po novom modeli mobilu s MP3 prehrávačom, drahých počítačových hrách, vlastnom televízore či hernej konzole. Ženy potom majú obavy, že otcovia nie sú svojim deťom dobrým vzorom, keď na ne záujem o to najnovšie a najzaujímavejšie zo sveta elektroniky prenášajú. Oteckovia pritom neraz bývajú priam hrdí na to, ako sa ich ratolesť orientuje a vyzná. Radi im preto kúpia nejakú novinku a potom ju s nimi nadšene celé hodiny "testujú". Na mamy často pripadá náročná úloha vysvetliť deťom, že cenovo nákladné technické "hračky" nie sú pre kvalitný život nevyhnutne potrebné a rodičia musia pomerne dlho pracovať, aby si mohli podobné veci dopriať.

Mamička sa teda nachádza v neľahkej situácii. Na jednej strane chápe a praje svojmu partnerovi záľubu v technike. Veď má právo mať koníček, niečo, čo ho teší a pri čom relaxuje. Na druhej strane ale taká záľuba môže citeľne zasahovať do rodinného rozpočtu a navyše potom rodičia s deťmi nemajú čas a možnosť robiť spoločne aj niečo iné, vyraziť na výlet, do kina alebo za športom. Kvôli svojmu hobby a vášni vlastne otcovia rodinu tak trochu zanedbávajú a mamy to pochopiteľne mrzí. Takouto situáciou trpia hlavne prípadné dcéry, ktoré nie vždy "chlapčenské" zaujatie elektronikou zdieľajú. Niet divu, že ich mamičky premýšľajú, čo s tým.

Naplánujte si výlet

Navrhnite rodine výlet na bicykloch alebo návštevu nejakého hradu či iné zaujímavosti. Dajte partnerovi možnosť zapojiť sa do plánovania celej akcie. Môže napríklad na internete vyhľadať potrebné informácie, nachystať bicykle, videokameru, fotoaparát, vymyslieť trasu... Počas týždňa sa priebežne muža pýtajte, ako je s prípravou ďaleko a čo zaujímavého zistil. Na vás zostane príprava dobrej desiaty a občerstvenia na cesty, výber vhodného oblečenia či zostavenie "krabičky poslednej záchrany".

Je možné, že to nie je otecko, kto dieťa "nakazil" svojou vášňou k elektronike. Trebárs sú za ňou spolužiaci a kamaráti. Aby dieťa dokázalo odolávať tlaku rovesníkov, potrebuje mať zdravé sebavedomie. Aj k jeho posilňovaniu sú vhodné spoločné rodinné aktivity alebo ešte lepšie čas, ktorý dieťa strávi nejakou činnosťou spoločne len s otcom.

Zistite, čo robí radosť vám

Vo chvíľach, kedy otec so synom listujú v katalógoch predajcov a výrobcov najrôznejších "hračiek", hrajú na počítači alebo sledujú televízny motoristický magazín, môže sa žena porozhliadnuť po vlastnej zábave, ktorá ju poteší. Niektoré mamy vyrážajú s kamarátkou či susedkou do fitcentra alebo na aerobik, iné chodia tancovať, dochádzajú na rôzne kurzy alebo len do kina a divadla. Ak je partner doma, môže si predsa žena dať tiež pohov, vyraziť von a odpočinúť si pri činnosti, ktorá ju baví. Má to aj skvelý vedľajší efekt. Muž sa naučí lepšie plniť svoje otcovské povinnosti a jeho puto s deťmi sa posilní. Ak by s niečím takým nesúhlasil, vysvetlite mu, že deti sú dosť veľké na to, aby chvíľu vydržali bez vás. Častejšie než by sme si pomysleli sa stáva, že ženy rezignujú na svoje záľuby a koníčky kvôli materským povinnostiam. Aj keď niekedy hrá rolu aj únava či pohodlnosť. Pre deti je ale obohacujúce, keď vidia, že mama nie je len ženou v domácnosti na plný úväzok, ale človek s vlastnými záujmami mimo rodinného kruhu.

Rodičia by mali ťahať za jeden povraz

Čo sa týka túžby detí vlastniť najnovší výkrik techniky, obaja rodičia by jednoznačne mali byť vo svojom názore na to pred potomkom jednotní. Rozhodne by sa nemalo stať, že mama nový mobil zakáže a krátko nato s ním otec príde domov. Obaja rodičia by mali dieťa viesť k vedomiu, že tieto nákladné hračky nepadajú len tak z neba a ani peniaze na stromoch nerastú.

Školáci sa môžu naučiť lepšie posúdiť hodnotu vecí, ak majú možnosť si nejakou výpomocou prilepšiť k vreckovému. Skúste ich naviesť na myšlienku ponúknuť sa napríklad susedom, že im za drobnú úplatu budú venčiť psa alebo vo voľnom čase posekajú trávnik či dôjdu nakúpiť. Odborníci ale neodporúčajú, aby deti dostávali od rodičov peniaze za to, že pomáhajú vo vlastnej domácnosti. To by malo byť samozrejmé a nezištné.

Tipy (nielen) pre oteckov

  • Pred zakúpením ďalšej technickej "vymoženosti" si položte základnú otázku: Je vaše dieťa dosť veľké na to, aby ju vedelo zmysluplne používať? Menšie deti majú napríklad radosť z obyčajného farebného prehrávača a nemusí to zrovna byť nadupaný a vysoko sofistikovaný značkový výrobok. Mobil je opodstatnený až vo veku okolo 9 rokov. Približne od štvrtej - piatej triedy už radi používajú aj jednoduchý digitálny fotoaparát.
  • Dôležitá je aj otázka, či má dieťa o danú vec skutočný záujem: Využíva ju, alebo ju len chce vlastniť? Školáci by sa mali naučiť s predmetmi, ktoré majú, aktívne a správne zaobchádzať, a to je možné len vtedy, ak ich nemajú zbytočne veľa.
  • V školskom veku potrebujú deti aj pochopiť skutočnosť, že hodnota človeka nespočíva len v cene a množstve vecí, ktoré si môže kúpiť.
  • V neposlednom rade je potom dôležité, aby všetky prístroje a čas strávený s nimi neviedli k tomu, že sa dieťa bude vyhýbať školským povinnostiam, športu a normálnemu hraniu sa s kamarátmi. Potom by mali rodičia zakročiť a stanoviť jasné hranice, koľko času denne môže počítaču a ďalšej elektronike venovať.

Budúcnosť patrí technike

Čím viac detí bude na túto skutočnosť pripravených, tým lepšie. Nechajme preto mužov, aby ich zasvätili do tohto - pre nás ženy často trochu nepochopiteľného - sveta. Vzácne chvíle, kedy sa naši partneri venujú deťom, môžeme využiť pre seba. Ja osobne som sa napríklad s kamarátkou, mamou malého Mateja, ktorú som spomenula v úvode, dohovorila, že budeme dvakrát týždenne spoločne chodiť na konverzácie z angličtiny...

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: