Orechy, oriešky a ich úloha v našom živote
Čo nám orechy a oriešky okrem lahodnej chuti ponúkajú? Ak neviete, čítajte ďalej.
Kvapky dažďa dopadajú na okennú parapetu. Zamyslene počúvam melódiu, ktorú skomponovali a pohľad mi padne do rozľahlej záhrady plnej ovocných stromov a rastlín. Uprostred nich majestátne stojí orech kráľovský, ktoré svojou mohutnou korunou stavia do úzadia všetky ostatné stromy. Teším sa na plody, ktoré každú jeseň zbierame, skladujeme a v rôznych podobách konzumujeme. Milujem vlašské orechy, ktoré nám milosrdne na zem z výšky zhadzuje orech kráľovský. Zároveň si so slastným pocitom doprajem mandle, lieskovce, pistácie, arašidy či kešu oriešky, ktorými nás príroda vo svojej nekonečnej múdrosti a prozreteľnosti obdarila. Čo nám orechy a oriešky okrem lahodnej chuti ponúkajú? Ak neviete, čítajte ďalej.
Domovom orecha kráľovského (Juglans Regia) je takmer celá Európa, pretože obľubuje podmienky, ktoré mu ponúka mierne podnebné pásmo. Za čias staroveku bol symbolom plodnosti. Orech kráľovský svojím mohutným vzrastom panuje nad ostatnými stromami a podobne aj jeho plody nesú spolu s para orechmi prvenstvo v obsahu kalórií, pretože sú zdrojom vysokého podielu tukov. Energetická hodnota je 2700 KJ na 100 gramov. Avšak pozor! Je pravda, že 3/5 hmotnosti orecha tvoria tuky, ide však hlavne o nenasýtené mastné kyseliny. Posledné výskumy dokazujú, že tieto tuky sú pre zdravie prospešné a nie je dôvod na obavy.
Prvenstvo má nenasýtená mastná kyselina menom kyselina linolová, ktorá má nenahraditeľnú funkciu pri raste organizmu, tvorbe nervového tkaniva, tvorbe a obnove pokožky, vlasov, nechtov a chĺpkov. Vplýva na syntézu prostaglandínov. Prostaglandíny sú zvláštne hormóny s krátkou životnosťou vďaka ktorým si uvedomujeme bolesť. Denne by sme mali prijať aspoň 6 gramov kyseliny linolovej. Túto dávku predstavuje 30 gramov mandlí či 50 gramov suchej sóje. Vitamín F alebo kyselina linolová a linolénová sú teda nevyhnutné pre náš život.
Rozhodujúci význam v látkovej premene, rozmnožovaní a výžive majú proteíny, ktorých bohatou zásobárňou sú vlašské orechy. Vo významnej miere sú v plodoch orecha kráľovského zastúpené vitamíny skupiny B (thiamín, riboflavín a pyridoxín), minerálne látky (fosfor, draslík, železo, horčík, vápnik) a stopové prvky (zinok, meď, mangán). Zloženie vlašského orecha ho predurčuje na predchádzanie vzniku srdcových chorôb, pozitívne ovplyvňovanie nervovej sústavy, znižovanie hladiny LDL cholesterolu a triglyceridov v krvi. Pomáhajú pri neplodnosti a sú prospešné pre diabetikov.
Pozitívny účinok na zdravie majú nielen vlašské orechy, ale aj ostatné orechy či oriešky, ktoré sú dostupné v obchodoch. Uprednostňovať by sme mali čerstvé orechy bez akejkoľvek úpravy. Praženie či solenie dokáže zničiť prospešné látky, ktorými sa môže „tajomstvo ukryté v škrupinke“ pochváliť. Zloženie je podobné ako pri vlašských orechoch, preto by sa chrumkavé plody mali stať každodennou súčasťou nášho jedálnička. Samozrejme v neupravenej forme.
Jednodomý viackmenný ker či stromček s výškou až sedem metrov je domovom lieskových orieškov. Ťažkú stráviteľnosť vynahradí vysoký obsah vitamínu E, ktorý ma antioxidačný a protirakovinový účinok. Zároveň ovplyvňuje tvorbu spermií a vajíčok a zabezpečuje bezchybné fungovanie nervovej sústavy.
Pacienti so zhubnými ochoreniami ocenia výživovú hodnotu mandlí. Stredný Východ je rodiskom zelenkastých pistácií, ktoré ponúkajú provitamín A. „Áčko“ je potrebné pre bunky, ktoré pokrývajú pokožku, oči, ale aj vnútorné orgány. Tiež mu patrí prívlastok významný antioxidant. Pozitívne účinky na ľudský organizmus majú arašidy, kešu oriešky či americká verzia vlašských orechov – pekany. Para orechy bohaté na selén dôležitý pre odolnosť organizmu proti nádorových ochoreniach, píniové oriešky s obsahom horčíka potrebného pre nervy a svaly alebo brazílske orechy sú to pravé pre vás a vaše zdravie.
Zdroj:
Kresánek – Atlas liečivých rastlín a lesných plodov
E.L. Ortizová – Encyklopédia korenín, bylín a pochutín
www.svetjedla.sk
www.biospotrebitel.sk