Nie je na lekársky predpis a predsa lieči
Oči sú bránou do duše a smiech je odrazom najtajnejším zákutí nášho srdca. Smiech je prostriedok, vďaka ktorému môžeme človeku nazrieť hlboko do vnútra.
Oči sú bránou do duše a smiech je odrazom najtajnejších zákutí nášho srdca. Smiech je prostriedok, vďaka ktorému môžeme človeku nazrieť hlboko do vnútra. Autor svetoznámeho románu Zločin a trest Fiodor Michajlovič Dostojevskij, predstaviteľ ruského realizmu, vyjadril podstatu smiechu dokonale: „Ak chcete do človeka vniknúť a nazrieť mu do duše, neskúmajte ako mlčí, alebo ako hovorí, alebo ako plače, ba ani to nie, ako blčí tými najvznešenejšími ideálmi, radšej sa mu prizrite, keď sa smeje.“
Smiech však nie je len prostriedkom ako odhaliť vnútro človeka, ale má mnoho ďalších pozitív, ktoré pôsobia na fyzické a psychické zdravie človeka. V dnešnom uponáhľanom svete sa smejeme veľmi málo. Vedecké štúdie udávajú denný časový interval, kedy sa oddávame smiechu v limite do šiestich minút. Pritom je smiech dostupným a ľahkým riešením problémov rôzneho druhu.
Problémom číslo jeden je stres. Stres sa výrazným spôsobom podieľa na oslabení imunitného systému človeka. Tým pádom je človek náchylný na rôzne ochorenia. Jednou z možností ako sa zbaviť stresu je smiech. Nedávno mi moja priateľka porozprávala svoju teóriu o boji so stresom a pochmúrnymi myšlienkami: „Je to viac ako jednoduché. Vždy, keď vás prepadnú myšlienky plné smútku či starostí, začnite sa sama pre seba usmievať. Dáte tým mozgu jasný signál, že sa nemá zaoberať negatívnymi myšlienkami. Úsmev a smutné myšlienkové pochody nemôžu jednoducho prebiehať paralelne.“ Vyskúšala som to na vlastnej koži a musím uznať, že to má niečo do seba. V mozgu sa nachádzajú obrovské množstvá neurónov. Úsmev resp. smiech ich ako šibnutím čarovného prútika oživí. Táto expanzia miliónov neurónov a ich obrovská prívalová energia sa prenáša do svalov a následne ostatných častí tela. Od úsmevu je len malý krôčik ku smiechu. Smiech sa podieľa na okysličení krvi, tým pádom srdce pracuje rýchlejšie. Následne sa vylučujú katecholamíny - adrenalín, noradrenalín a dopamín, ktoré sú spúšťačmi vzniku hormónov šťastia. Endorfíny možno považovať za spoľahlivých bojovníkov proti nervozite, strachu a smútku.
Smiech je lekárom duše aj tela. Lekári sú presvedčení, že smiech znižuje prah fyzickej bolesti, pomáha hojiť rany a zvyšuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Smiech zamestnáva brušné svaly a zlepšuje trávenie. Len pre zaujímavosť, smiech spôsobuje napínanie sedemnástich svalov na tvári a osemdesiatich v ostatných častiach tela. Pozitívny je jeho vplyv na ústnu dutinu, pretože smiechom sa zvyšuje produkcia slín. Tento jav ovplyvňuje PH faktor v našich ústach. Smiech je „čističom“ dýchacích ciest. Úsmev a smiech sú zároveň magnetmi, ktoré priťahujú pozitívnu energiu. Smiechom sa človek stáva príťažlivejším. Preto: „Smejte sa!“
Blahodarným účinkom smiechu sa čoraz viac venujú aj odborníci. Liečba smiechom je odborne nazývaná gelototerapia. Stúpenci tejto vednej disciplíny sú presvedčení, že duševné rozpoloženie má priamy vplyv na fyzické zdravie človeka. Na záver si pripomeňme slová M. Horníčka: „Človek, ktorý sa smeje, je ako batéria, ktorá sa nabíja.“