Nesúď pracujúcu matku, jej deti netrpia

Marika Koscelníková | 5. Dec 2019
Nesúď pracujúcu matku, jej deti netrpia

Do troch rokov dieťa potrebuje byť s matkou - hlásia psychológovia. Pod vplyvom týchto názorov sú matky, ktoré tak neurobia odsudzované inými - prevažne matkami - lebo každá z nás je po narodení dieťaťa odborníčkou na všetko.

"Syna som dala do jaslí, keď mal 7 mesiacov. Či som tak chcela? Možno aj áno. Moje povolanie (štátna služba, profesionálna vojačka) si vyžaduje fyzickú pripravenosť a pohotovosť. Aj keď sa ženy stanú matkami. Ani po narodení detí som neprestala, resp, nemohla a nechcela prestať zostať aktívna vo svojom povolaní. Zápasila som s tým ako každá mama, ale inak si to ani predstaviť neviem. Možno ma teraz ukameňujú, ale asi by som sa aj doma nudila. Často sa pýtam kamarátok, čo robia s deťmi celé dni a som aj rada, že chodím do práce. Hrozné? To, že ma mamy za to odsudzovali, alebo ako to povedať, videla som nesúhlas v ich očiach, som pociťovala  - a keď na to príde reč aj teraz pociťujem - dosť výrazne. Aj to, že som chlapcov nedojčila, len cca dva mesiace."       

Pracujúca matka ľúbi rovnako 

Sú matky, ktoré berú materstvo ako súčasť svojho života, aj toho profesionálneho a "kvôli" deťom neprestali pracovať. Už pár mesiacov po narodení vhupnú do pracovného procesu a pokračujú vo svojom živote tak, ako pred narodením dieťaťa. Nepripravujú sa na to, že budú najbližších pár rokov na materskej dovolenke. A je to úplne v poriadku.

Sú matky, ktoré si to nemôžu dovoliť.

Ich finančná situácia, vo väčšine prípadov aj rodinná, im nedovoľuje zostať doma niekoľko rokov.  Kto slobodnej matke zabezpečí platenie účtov? V rodine s priemernými zárobkami a hypotékou je ťažko "užívať" si niekoľkoročnú materskú. Na čo sa zabúda, mnohí zamestnávatelia vám nepriamo naznačia, že je čas vrátiť sa do práce, lebo organizačné zmeny vás po návrate neminú. A v neposlednom rade je tu potreba sebarealizácie.

Je takáto matka v niečom horšia? Dieťa potrebuje v prvom rade lásku a na tom sa zhodujú všetky psychologické štúdie. Kto povedal, že je jej intenzita silnejšia, keď je matka doma s dieťaťom? 

pracujúce matky 

Pracujúce matky sú menej pod tlakom

Mnohé štúdie Journal of Family Psychology sa zameriavali na výskum spokojnosti matiek. Výsledky neprekvapili, ukázali, že matky, ktoré pracujú, boli spokojnejšie ako matky v domácnosti. Necítili taký tlak na svoju rolu matky. Ušetrené ihriskových porovnávačiek a súťažení. Možno vnútorného tlaku - toto je teraz moja práca, prečo nevidím výsledky? Vo výchove nie sú celkom merateľné. Toto by bolo treba matkám povedať. 

Štúdie uverejnené https://www.workingmother.com/ odhalili zaujímavé skutočnosti. Dcéry pracujúcich matiek dosiahli vyššie vzdelanie. S čím to súvisí? Žena ponúka deťom viac pohľadov na svoje role, resp, neobmedzuje svoju rolu len na rolu matky. Čo je zaujímavé, synovia žien, ktoré skoro po narodení dieťaťa pracovali, trávili v dospelosti dvojnásobne viac času s rodinou.  V rodine pracujúcej matky sa starostlivosť o domácnosť delí a muž sa viac angažuje. Nemôže argumentovať takým našim: "Veď si celý deň doma..."  

Náš sociálny systém umožňuje zostať s dieťaťom doma relatívne dlho. Je to možnosť, nie povinnosť. Sú ženy, ktoré ju využijú, lebo môžu, lebo to tak cítia a na druhej strane sú ženy, ktoré sa po pôrode ponáhľajú do práce.

Majú na to svoje dôvody. Žiadna z tých mám nemiluje svoje dieťa viac či menej.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: