Na Vianoce vedú všetky cesty domov
Vo vlakoch, lietadlách či autách – milióny ľudí sa počas najčarovnejších sviatkov roka túžia dostať bližšie k svojim. Domov. Tam, kde to vonia sviatočne, kde nás rozcítia spomienky, a vzniknú nové, kde bude náruč, ktorá nám zohreje dušu. Očakávania od Vianoc sú obrovské. Horia v nás už niekoľko mesiacov predtým, než si sadneme za stôl a s vďakou sa ticho pomodlíme za všetkých, na ktorých nám záleží.
Očakávania sú však zradné v tom, že každý má tie svoje, a nájsť prienik je niekedy náročné. Aj v prípade otázky: kde budeme tráviť sviatky? Vianoce sú pre mnohé rodiny hlavným rodinným sviatkom, práve preto sa môžu stať aj zdrojom konfliktov. Rozhodnúť sa, s kým a kde strávime sviatky, je často o kompromisoch medzi očakávaniami našej rodiny, rodiny partnera a potrebami detí.
Tu je pár tipov, ako zvládnuť sviatočné kompromisy.
Advokátka radí: Ako riešiť sviatky pri rozvedených rodičoch
U nás, alebo u vás? KDE tráviť vianočné sviatky
V prvom rade je dôležité uvedomiť si, aké hodnoty chceme počas Vianoc v rodine posilniť. Pre mnohých z nás majú Vianoce hlboký symbolický význam. Zvlášť pre staršie generácie sú sviatočné stretnutia príležitosťou na prehĺbenie vzťahov s vnúčatami a na odovzdávanie rodinných hodnôt, najmä ak sú ďaleko, a sviatky sú príležitosťou na to, aby sa po roku celá rodina stretla za jedným stolom. Možno to bude znamenať tráviť sviatky len v najužšom rodinnom kruhu, alebo sa rozhodnúť striedať miesto – napríklad každý druhý rok u rodičov partnera. Napätie z toho, že sa snažíte vyhovieť všetkým, sa môže zmeniť na poriadny vianočný stres, a to nie je niečo, čo počas sviatočných dní chcete riešiť.
„Otázka kde a s kým tráviť Vianoce a sviatky býva veľkou skúškou vyjednávania a vzájomných dohôd. Prirodzene, všetky strany budú „súperiť“, aby Štedrý večer patril práve im, či už ide o jedných, alebo druhých starých rodičov, alebo našu vlastnú novú rodinu. Riešila som to už v rôznych kontextoch a s rôznym výsledkom, lebo je to občas skutočne taký mocenský súboj – kto má krajšie prostredie, viac priestoru, iný prístup k darčekom a podobne,“ konštatuje koučka Janette Šimková.
Ako pristúpiť k tomu, aby bol aj vlk sýty a ovca celá? Šimková odporúča otvoriť komunikáciu tak, aby sme si všetci mohli slobodne povedať, ako by sme si to predstavovali, a ako by sa to dalo prakticky zvládnuť, lebo vzdialenosti často urobia svoje. Navzájom sa vypočuť, hľadať prienik – ako si to vieme predstaviť. Najčastejšia schéma je, že sa striedame – jeden rok sme tu, druhý rok tam. Ale ako to už býva, rok prináša všeličo, a potom tie výnimky môžu spôsobiť zbytočné napätie.
Navštevovať rôznych starých rodičov počas sviatkov môže byť náročné, ale dá sa to zvládnuť. Skúste rozdeliť sviatky podľa dňa – Štedrý večer u jednej rodiny, Prvý sviatok vianočný u druhej. Alebo striedajte celé sviatočné obdobia po rokoch. Plánovanie vopred pomôže všetkým stranám a vyhnete sa stresu z rozhodnutí na poslednú chvíľu. Ak rodičia jedného z partnerov očakávajú, že Vianoce strávite výhradne u nich, môžete navrhnúť, že sa u nich zastavíte na vianočný obed a na večeru pôjdete k druhej strane rodiny, pokiaľ je to blízko. Takto môžete vyhovieť obom stranám a zachovať rodinné tradície bez toho, aby ste niekoho uprednostnili.
Keď to s rodinou škrípe: Čo radí odborníčka?
AKO tráviť sviatky?
To je ďalšia otázka, ktorá môže byť kontroverzná, pretože každá rodina má svoje vlastné tradície. Ak ste zvyknutí tráviť Vianoce na horách pri lyžovačke, ale váš partner preferuje rodinné stretnutie doma, opäť bude potrebné nájsť kompromis. Ak máte vysnívané sviatky v teple, niekde na dovolenke, ale tento sen sa nestretáva s pochopením, je čas na rozhovor a kompromisy. Dokonca aj samotný priebeh Štedrej večere môže byť sporný – niekto si predstavuje večierok s kopou známych, susedov a priateľov, iný zas iba blízky rodinný kruh a pokoj pri kapustnici. Apropo, menu... ale k tomu sa ešte dostaneme.
„Priebeh sviatkov bude závisieť od tradícií v pôvodných rodinách, lebo každá z nich bude chcieť zachovať tú svoju. Mne sa v praxi ukazuje, že keď sa to dobre odkomunikuje v dostatočnom predstihu a v priestore vhodnom na debatu – nemá to byť medzi dverami na návšteve povedané: „A takto to na Vianoce chcem a hotovo“ – ale naozaj venovať tomu priestor, tak zvyčajne sú starí rodičia otvorení tomu, aby sa mohla založiť nová tradícia. Veľakrát oni sami zotrvávajú v takých, ktoré ani im nefungujú, že to tak prebrali, alebo boli k tomu dotlačení. Baviť sa o tom, ako by to mohlo byť, aby z toho mali všetci skutočnú radosť, že to nie je nasilu. Áno, máme ilúziu, že hlavne aby sme spolu boli a všetko ostatné nie je také dôležité. Ale je dôležité aj všetko okolo toho, lebo sú to výnimočné chvíle a chceme ich náležite prežiť,“ odporúča Janette Šimková.
Keď máte novú rodinu a túžite byť spolu, ale zároveň zachovať rodinnú tradíciu, môžete si zaviesť sviatočné ráno vo svojej domácnosti pred odchodom na rodinné oslavy. Pripravíte si sviatočné raňajky a rozdáte „svoje“ darčeky. Kompromisy môžu byť príležitosťou na vytváranie vlastných tradícií. Či už ide o skoršie, neskoršie, alebo inak načasované sviatočné oslavy, pomáha to minimalizovať pocity viny či sklamania. „V celej tejto téme by som podčiarkla hodnotu rešpektu. Ono je to také, že si povieme: „Jasné, rešpektujem to,“ ale je to obrovská výzva, lebo nám dáva zabrať, musíme sa naučiť akceptovať odlišnosti,“ odporúča Šimková.
„Čo sú Vianoce? Niečo výnimočné. Bláznovstvo uprostred zimy, tajomstvá, objatia a nečakané návštevy. Je to návrat do dôb jaskýň: iba jedlo, oheň a rodina.“
Čo priniesť a ako pomôcť, keď idete na Vianoce na návštevu
Keď sa chystáte na Vianoce k niekomu na návštevu, je milé priniesť malý darček a ponúknuť pomoc pri príprave večere. Spoločná spolupráca na sviatočnom menu nielenže odľahčí hostiteľa, ale aj obohatí spoločné chvíle. Opýtajte sa hostiteľa na jeho plány a na to, ako môžete prispieť. Môžete sa dohodnúť, že pripravíte predjedlo, šalát alebo dezert. Ak máte obľúbený recept, ktorý sa hodí do vianočného menu, navrhnite, že ho prinesiete. Ak je už menu kompletné, môžete pomôcť tým, že prinesiete ingrediencie, nápoje alebo sladkosti.
Takéto prejavy záujmu a spolupráce pomáhajú budovať blízke vzťahy a posilňujú sviatočnú atmosféru. Tieto malé kroky urobia Vianoce príjemnejšími a ľahšími pre všetkých.
Keď má každý rád niečo iné... Ako zvládnuť špeciálne požiadavky na vianočné menu
Ak má niekto z rodiny špeciálne požiadavky na stravu – či už zo zdravotných dôvodov, diétneho obmedzenia, alebo osobných preferencií – je dobré o tom vopred hovoriť. Otvorená komunikácia zabráni stresovým situáciám a zabezpečí, že sa každý cíti príjemne a má čo jesť.
Ak viete, že niekto má špecifickú diétu (bezlepkovú, vegetariánsku, vegánsku), môžete prispôsobiť časť menu. Nemusíte meniť celé jedlo, stačí pridať alternatívy, ktoré vyhovujú rôznym potrebám. Ak pripravujete tradičný vianočný šalát, skúste urobiť aj bezmäsitú alebo bezmliečnu verziu pre tých, ktorí nemôžu konzumovať určité potraviny. Ak ide o viacero ľudí so špecifickými stravovacími potrebami, môžete sa dohodnúť na večeri, kde každý prinesie svoje obľúbené jedlo, alebo prispôsobenú časť menu. Takto bude mať každý pokrm, ktorý mu vyhovuje, a zároveň vznikne príležitosť na zdieľanie rôznych chutí a receptov. Je dôležité, aby sa rodina vzájomne podporovala a rešpektovala preferencie bez toho, aby sa niekto cítil nepríjemne alebo odlišne.
„Prispievať k spoločnému večeru by mali všetci a dá sa to krásne rozdistribuovať, aby to nebolo pre hostiteľa záťažou. Je dobré premyslieť si možné úskalia a otvorene o nich hovoriť. Ak chceme dosiahnuť príjemnú atmosféru, musíme si povedať, ako na to. Nemusíme sa riadiť ideálmi z reklám, kde všetci bezstarostne sedia za stolom. Skôr sa snažme k tej bezstarostnosti priblížiť tým, že si povieme, kto a ako chce prispieť. Prirodzene, neočakávajme, že všetci budú úplne spokojní – to nie je možné. Ale môžeme to ladiť v procese, hovoriť si, čo sa podarilo, a kde je ešte priestor na zlepšenie. Týmto nechcem ľuďom kaziť romantickú predstavu o ideálnych sviatkoch, ale vieme dobre, aká je realita a bez kompromisov to jednoducho niekedy nejde,“ radí koučka Janette Šimková.