Keď idú rodičia von bez detí

redakcia | 28. Jul 2017
Keď idú rodičia von bez detí

Po dlhom čase ste sa rozhodli užiť si trocha kultúry, či zájsť s partnerom na večeru do reštaurácie alebo navštíviť priateľov...a čo na to vaše dieťa?

S kľúčikom na krku...alebo odkedy môže zostať dieťa samo doma

Tešíte sa na pekný večer, ktorý strávite v spoločnosti a tu sa zrazu ozve plačlivý hlas vášho dieťaťa, ktoré sa dožaduje, aby ste zostali s ním a nikam nešli.

Dieťa nechce zostať doma bez rodičov

Láska k dieťaťu vo vás vzbudí pocit viny a radšej zostanete doma, alebo sa celý večer v divadle alebo na návšteve zhrýzate myšlienkou, čo to vaše „chúďatko“ bez vás robí.

Všetci rodičia, ktorí majú dieťa v predškolskom veku už iste túto scénu neraz zažili. Naplánujete si večer mimo domu a najprv sa zdá, že všetko ide podľa plánu.

Stihli ste navštíviť kaderníčku, máte perfektnú manikúru a dokonca aj s novými šatami ste nadmieru spokojná. Priateľka Jana, ktorú vaše dieťa priam zbožňuje práve dorazila k vám domov, takže už musíte napraviť len manželovu kravatu a môžete vyraziť.

A tu sa zrazu strhne nečakaná dráma. „Mami, nechoď preč! Ja tu bez teba nechcem zostať! Budem plakať, keď odídeš!“

A je to. Máte po zábave. Jednoducho nezávideniahodná situácia. Tým viac, že si uvedomujete, že uspať vášho miláčika nie je ľahké ani v bežný deň, keď ste obaja s manželom doma a ako si s ním teraz poradí vaša priateľka to si už vôbec neviete predstaviť.

Takže čo robiť. Zostať doma, alebo ísť a po celý čas myslieť na to čo sa u vás doma deje?

Rodičia potrebujú tráviť čas aj bez detí

Ešte predtým ako si vyzlečiete slávnostné šaty by ste si mali uvedomiť, že občasné stretnutia s priateľmi alebo návšteva kultúrneho podujatia sú pre vás veľmi dôležité.

A hlavne ste na materskej dovolenke, ktorá vás do istej miery spoločensky izoluje. Môžu sa samozrejme vyskytnúť situácie, kedy sa odísť nedá, ale ak to naozaj nie je nevyhnutné, nevzdávajte sa vašich potrieb. Zaslúžite si občas stráviť taký „iný“ večer a „dobiť“ si baterky.

Prečítajte si: Mamy radia mamám: Odkedy nechať deti doma samy?

Ako pripraviť dieťa na to, že rodičia idú von bez neho?

Skúste si vybaviť situáciu, keď ráno odvádzate dieťa do materskej školy. Občas to prebehne hladko, občas horko narieka. A len čo sa za vami zavrú dvere, všetko je opäť v najlepšom poriadku.

Len veľmi málo detí preplače po vašom odchode viac ako pár minút. A táto situácia je veľmi podobná, odlišuje sa iba v tom, že dieťa je zvyknuté, že ho pravidelne do postieľky ukladáte vy alebo váš manžel a dožaduje sa tohto rituálu.

Veľa záleží od toho ako sa vám podarí zvládnuť situáciu. Najhoršie je ak dáte dieťaťu najavo svoju nerozhodnosť a nervozitu. Dieťa to vycíti a predvedie vám naozaj zdrvujúcu scénu.

Niektorí rodičia si myslia, že je najlepšie ak dieťaťu do poslednej chvíle nepovedia, že večer odchádzajú. Nie je to správne. Ak dieťaťu znenazdajky, bez prípravy odídete už nikdy si vašou prítomnosťou nebude úplné isté a bude sa stále obávať, že mu zrazu neočakávane odídete a necháte ho samo.

Správne je preto dieťa upozorniť vopred, najlepšie niekoľko hodín. Aby malo čas sa s touto situáciou vyrovnať. Povedzte mu, že ho príde strážiť teta Jana a budú sa spolu pekne hrať.

Pripravte ho na to, že tentokrát, výnimočne ho uloží teta Jana aj do postieľky a prečíta mu rozprávku a na druhý deň vám môže porozprávať všetky zážitky, ktoré počas vašej neprítomnosti zažilo.

Výhodou je, že dieťa môže začať protestovať už niekoľko hodín vopred a nakoniec sa väčšinou zmieri s tým, že dnešný večer bude iný (niektoré deti sa dokonca začnú aj tešiť).

Sľúbte mu, že aj vy mu porozprávate čo ste videli v divadle a tento sľub aj dodržte. Dieťa si tak postupne uvedomí, že je normálne, ak občas strávite večer mimo domu a po čase nebude robiť problémy.

Neodporúča sa dieťaťu nič nepovedať, uložiť ho skôr spať a odísť z domu. Môže sa stať (a je to viac ako pravdepodobné), že sa dieťa v noci zobudí a nájde v byte iba osobu, ktorá ho stráži. Vyľaká sa a nebude vám už nikdy dôverovať.

Je vhodné počas neprítomnosti telefonovať domov?

Matky, ktoré miliónkrát za večer telefonujú domov si neužijú ani večer v spoločnosti a nedoprajú ani svojmu dieťaťu aby sa pokojne hralo s opatrovateľkou.

Čo ak dieťa práve opakované zvonenie telefónu zobudí zo spánku. Osobe, ktorá stráži vaše dieťa nechajte číslo na mobilný telefón alebo na miesto kam idete a v prípade potreby vám určite zavolá.

Prečítajte si: Opatrovateľka – áno alebo nie?!

Darčeky deťom za to, že zostali doma, nenoste

Niektorí rodičia na zažehnanie plačlivej scény (a tiež svojich výčitiek) sľúbia dieťaťu, že mu prinesú darček. Nie je to správne. Dávate tým dieťaťu najavo, že vás trápia pocity viny, že ste sa voči nemu previnili a dostane za to od vás náhradu.

Ak si dieťa na toto zvykne plačlivým scénam sa už nevyhnete. Nemáte si predsa čo vyčítať. Namiesto darčekov sa s dieťaťom láskyplne rozlúčte a ako malé odpútanie pozornosti mu navrhnite, že si s tetou Janou môžu uvariť ten výborný vanilkový puding.

Pozornosť dieťaťa sa upriami na prípravu obľúbenej pochúťky a za niekoľko minút zabudne, že bez vás tento večer nemohlo byť.

Žena doma: Ako veľmi sa bojíte o svoje deti?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: