Opatrovateľka – áno alebo nie?!

Katarína Mikitková | 7. Apr 2016
opatrovatelka

Ako vybrať dobrú opatrovateľku pre vaše dieťa?

Pre dieťa je nesmierne dôležitá vyvážená výchova od oboch rodičov. V dnešnej uponáhľanej dobe to však majú rodičia ťažké. Na Slovensku sú napríklad mnohé mamičky nútené ihneď po narodení dieťaťa nastúpiť do práce, a preto veľakrát rozmýšľajú nad možnosťou opatrovateľky pre svoje dieťa. Stále je síce mnoho tých mám, ktoré by dieťa do rúk cudzej ženy nezverili, ale stúpa aj počet tých, ktoré sa pre takúto možnosť rozhodnú a do domácnosti si privedú opatrovateľku.

Čo si máme všímať pri výbere opatrovateľky?

Psychologička PhDr. Jana Maťašová potvrdzuje, že mamičky sa rozhodnú pre opatrovateľku predovšetkým preto, že musia nastúpiť do práce skôr, keď ešte dieťa nedosiahlo vek troch rokov. „Dieťa  vo veku od jedného do troch rokov najviac potrebuje bezpečný a dôverný vzťah s dospelou materskou osobou. Nie je ešte zrelé na nadväzovanie rovesníckych kontaktov,“pripomína psychologička a zároveň hovorí, že opatrovateľka je veľmi dobrým riešením, niekedy výhodnejším ako jasle, kde na jednu vychovávateľku pripadá viac detí.

Podľa Mag. phil. Marty Marošovej sa stáva, že je mamička psychicky a fyzicky vyčerpaná a prostredníctvom opatrovateľky si zabezpečuje na pár hodín týždenne tzv. „psychohygienu“, kedy sa venuje sama sebe. „Rodičia by nemali zabúdať ani na partnerský život. Pravidelne by si mali „ukradnúť“ chvíľku pre seba,“ dodáva psychologička.

Ako si správne vybrať opatrovateľku?

Psychologička Marošová tvrdí, že v prvom kroku je dôležité eliminovať všetky výčitky svedomia, prečo mamička opúšťa dieťatko. „Mamička si musí zvážiť, čo potrebuje k tomu, aby dokázala od dieťaťa odísť,“ doplnila. Mala by mať akú takú predstavu o tom, ako by mala vyzerať opatrovateľka pre jej dieťa. „Či to má byť fundovaná a skúsená opatrovateľka, alebo nejaká známa osoba, ktorú mamička pozná (suseda, sesternica..), prípadne opatrovateľka, na ktorú majú rodičia referencie od známych,“ tvrdí Marošová. Niektorí rodičia majú problém pustiť cudziu osobou k sebe domov alebo naopak voziť dieťa do cudzieho prostredia. Psychologička Marošová navrhuje: „Ak by mala byť mamička pod tlakom, že jej má prísť do domácností cudzí element, tak je lepšie zvoliť opatrovateľku, ktorá bude s dieťatkom von – kočíkovať ho, pôjdu na ihrisko. Alebo nájsť opatrovateľku, ktorá deti stráži vo svojich priestoroch a brať toto rozhodnutie ako pozitívum. Dieťa sa tak predsa dostane do iného prostredia, ktoré mu prinesie nové zážitky.“ Avšak tento spôsob neodporúča na večerné stráženie, kedy opatrovateľka dieťa ukladá k spánku. Dieťa vtedy potrebuje blízke prostredie, svoje hračky, rituály, aby sa situácia  čo najviac približovala k tej bežnej.  

Ak sa rodičia rozhodnú pre profesionálnu opatrovateľku, mali by byť obozretnejší. Marošová odporúča vyberať z viacerých kandidátok. „Na rozhovor sa pripravte dopredu. Spravte si zoznam požiadaviek, napíšte si vlastnosti, ktorými by mala určite disponovať. Urobte si osnovu s informáciami, ktoré jej chcete o dieťatku povedať. Každej uchádzačke by ste mali vysvetliť, čo od nej očakávate, aký je režim dieťaťa, strávovacie návyky a pod. Zistite, či sú schopné sa starať o dieťaťa dlhodobo, či sú ochotné aj pre večerné stráženie“, odporúča doktorka. Je dôležité ak sa vyhnete striedaniu opatrovateliek. Je lepšie ak si vaše dieťa zvykne na jednu opatrovateľku. Psychologička Marošová ďalej radí: „Pri prvom stretnutí je dôležité sa spýtať na očakávania opatrovateľky. Týmto môžeme predísť nevypovedaným otázkam, ktoré by časom mohli viesť k frustrácii, prípadne nechuti opatrovateľky“. Prvé stretnutie odporúča absolvovať bez dieťaťa. Najlepšie mimo domu. Až počas druhého rozhovoru je dobré sa zoznámiť s dieťatkom. Zo začiatku len nechajte, nech si ju dieťa poobzerá. „Potom im dajte priestor, aby mohli byť spolu. Vy sa môžete zaoberať bežnou činnosťou, aby dieťa videlo, že ste prítomná. Všímajte ako dieťa reaguje na opatrovateľku a ona na neho. Či ho dokáže motivovať k činnosti, prípadne ako dokážu spoločne splniť drobnú úlohu – isť na nočník, obliecť sa... . Na záver sa nezabudnite spýtať vášho potomka ako sa mu páčilo hranie s tetou? Či sa mu bude páčiť ak príde znova?,“ odporúča psychologička. Ďalej navrhuje, že pri ďalšom stretnutí je dobré ak ste ešte prítomná, ale skúste už odísť z miestnosti a nechať ich samých. Pred tretím stretnutím povedzte dieťatku, že príde tá milá teta. „Keď príde tak skúste od nich sa na nejaký čas vzdialiť tak, že opustíte byt. Nemalo by to však trvať pridlho. Ak by dieťatko nebolo vo svojom, nech vám opatrovateľka napíše sms správu, aby dieťa malo pocit, že ste sa  vrátili sama. Keby vám opatrovateľka zavolala a vy by ste sa vrátili, dieťa by si mohlo myslieť, že to tak bude vždy“ navrhuje psychologička. Následne odporúča, aby ste sa s opatrovateľkou dohodli na skúšobnej dobe na 2-3 mesiace. Po skúšobnej období  si vzájomne vyhodnoťte priebeh stretnutí, čo sa vám páčilo, nepáčilo. Snažte sa o to, by ste nekládli vysoké nároky, skôr sa opatrovateľky pýtajte prečo vecí robí inak, ako ste prv dohodli. Možno zistíte, že jej dôvody sú racionálne a zmenila ich len kvôli potrebám dieťaťa.

Psychologička tvrdí, že ak je pri dieťati veľa dospelých, starých rodičov, je vhodné zvoliť mladšiu opatrovateľku, ktorá mu poskytne veľa zábavy, spontánnosti a sprostredkuje mu zážitky, na ktoré rodičia nemajú čas alebo kapacitu.

Koľko stojí a kde nájsť opatrovateľku?

Cena opatrovateľky sa pohybuje od 2 do 10 eur na hodinu. Záleží od toho, či je profesionálna opatrovateľka alebo má niekoľkoročné skúsenosti. Netreba zabúdať na to, že každá opatrovateľka, či už profesionálna alebo neprofesionálna, je plne zodpovedná za vaše dieťa. Opatrovateľku nájdete na viacerých webových stránkach, ktoré ponúkajú svoje opatrovateľské služby. (napr. www.eopatrovatelky.sk).

Ako by mala mamička zvládnuť odlúčenie od dieťaťa?

Je prirodzené, že každej mamičke je ľúto, že nemôže všetok svoj čas tráviť so svojím dieťatkom, že ju napadnú výčitky. Mag. phil. Marta Marošová tvrdí, že najdôležitejšie je dôverovať opatrovateľke. „Pokiaľ jej nebude dôverovať vy, nebude sa s ňou bezpečne cítiť ani vaše dieťa“, radí psychologička. Na záver navrhuje mamičkám, aby si vytvorili s dieťatkom pred odchodom aj pri príchode domov krátky rituál vo forme pesničky, objímania a pod. Ak sa dieťa vráti od opatrovateľky, neposielajte ho hneď sa hrať, skúste sa mu intenzívne venovať podľa jeho predstáv.

Slovenské mamičky a opatrovateľky

Pre opatrovateľku sa v súčasnosti rozhoduje stále viac mám. Mamička ročnej Melisy Silvia Ladňaková (Ružomberok) si myslí, že každá mama je ešte k tomu aj manželkou a kamarátkou a takéto vyťaženie nie je jednoduché. „Pokiaľ žene nemá kto pomôcť a občas postrážiť jej dieťatko, aby sa mohla venovať sama sebe a vyčistiť si hlavu od materského stereotypu, je opatrovateľka veľmi vítaná,“myslí si mamička. „Prirodzene, treba myslieť na to, že dieťatko potrebuje v prvom rade maminu, takže opatrovateľka áno, ale nie ako náhrada za matku.“ Zuzana Galandová (Snina), matka troch detí, by ani jedno opatrovateľke nezverila. Pripúšťa však, že niekedy to inak asi nejde. „Ak matka musí pracovať, tak je to asi nevyhnutnosť. Ale iba na pár hodín denne. Osobne si myslím, že prvé tri roky má byť dieťa hlavne s matkou.“

Vybrať však tú správnu opatrovateľku nie je jednoduché. Melisina mama by tiež nedala svoju dcéru do rúk komukoľvek. „Pri výbere opatrovateľky je  podľa mňa prvoradé to, aby mala opatrovateľka dieťatko naozaj rada. Aby jej nešlo len o zárobok. Samotné dieťa sa s ňou musí cítiť dobre. Prirodzene, výhodou sú skúsenosti s takouto prácou.“ Zuzku Blaškovú (Bratislava), matku štvormesačnej Niny, by na druhej strane o kvalite opatrovateľky presvedčilo len odporúčanie niekoho, komu verí a kto už službu konkrétnej osoby pre vlastné dieťa využil. „V prípade, že by som Ninu musela niekomu zveriť, bola by som radšej, keby to bola rodina alebo priatelia. K nim mám určite väčšiu dôveru.“

Osobné vyjadrenie autorky článku a zároveň opatrovateľky

Definitívna odpoveď na to, či využiť služby opatrovateľky alebo  nie, asi neexistuje. Je to každého osobná vec a každý môže tak situáciu riešiť inak. Vždy však treba myslieť na to, že matku dieťaťu nič nenahradí. Sama robím opatrovateľku pár hodín do týždňa. Nemám žiadne špeciálne vzdelanie, iba vzťah k deťom, ktoré už viaceré mamičky ocenili. Vždy sa snažím si s deťmi vybudovať kamarátsky vzťah a rozvíjať ich tvorivosť. Záleží mi na tom, aby sa detičky pri mne cítili spokojné a šťastné.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: