Je to jedno, AKO.

Marika Koscelníková | 27. september 2019
Je to jedno, AKO.
foto: Felicia Saunders Photography

Keď fotografka Felicia Saundersová vytvorila portrét troch matiek, ako kŕmia svoje deti, netušila s akou odozvou sa stretne. Je veľa nádherných fotografií dojčenia. Jej fotografia je iná. Všimnite si tváre matiek. Všetkých. Aj tých, ktoré nedojčia. Je v nich rovnaký kus lásky a nehy.

 „Moje vlastné výčitky, že nemôžem dojčiť, ma priviedli na myšlienku zhotoviť tento portrét. Všetky robíme to najlepšie pre naše deti. “ hovorí fotografka. 

Neposudzuj, ak nevieš

Absolútne s ňou súhlasíme. Všetci rodičia by mali byť podporovaní vo svojej úlohe bez ohľadu na to, ako kŕmia svoje deti. Tlak na dojčenie, ktorý je v súčasnosti pomerne silný,  môže byť škodlivý pre duševné zdravie matky a nikto by sa nemal cítiť vinný len preto, lebo nedojčí. Má na to svoje dôvody.

Matka kŕmiaca svoje dieťa je krásna či už ide o prsník, fľašu alebo lekársku pomôcku. Tieto fotografie to dokazujú. Jedno z detí v Saundersovej  fotografií neje z prsníka alebo fľaše, ale z trubice.

Matka ľúbi rovnako - či už dojčí, alebo kŕmi z fľaše

Pre mnohé mamičky, ktoré neboli schopné dojčiť z akýchkoľvek dôvodov, bolo ťažké obhajovať svoje konanie. Preto chcela Saunders predviesť tento krásny obraz kŕmenia a vyšiel práve v Svetový týždeň podpory dojčenia.

Priala by som si, aby ľudia - matky- prestali posudzovať iné ženy. Nikdy nevieme, čo rozhodnutiu nedojčiť predchádza. Láska rodiča je to, čo utvára vzťah, nie je to len dojčenie, hovorí Saunders.

Či už dojčíte alebo kŕmite svoje dieťa fľašou alebo skúmavkou, vedzte, že sa nemusíte skrývať ani hanbiť. To, čo robíte, je krásne a tieto fotografie to dokazujú.

Zdroj: mother.ly

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: