Je to boj!

PatReich | 15. Mar 2011
Je to boj!

Sklamaná, smutná, bezradná...a...áno vystrašená! Prišlo to takpovediac náhodou. Pekne od začiatku...

Sklamaná, smutná, bezradná...a...áno vystrašená! Prišlo to takpovediac náhodou. Pekne od začiatku...

Všetky mamy sme to zažili (aspoň väčšinu z toho)... tehotenský test, oznámenie gynekológa: „ste tehotná“, radosť, očakávanie, ranná nevoľnosť, povedzme si to otvorene - riadne zvracanie -poniektoré celé týždne, mesiace a možno aj celé tehotenstvo, u niektorých z nás aj oznámenie - musíte ležať, potom pôrod, dojčenie, zapálené prsia, nočné vstávanie, kŕmenie, prebaľovanie, celá domácnosť, únava – neskutočná únava, prvé kroky, pády, kolektív, ktorá škôlka je najlepšia (?), choroby, škola...a pri tom všetko chceme pre naše dieťa len to najlepšie, lebo vychovať ho chceme najlepšie ako vieme...veď sme mamy, veď je to ten najväčší poklad, ktorý máme!

Zrazu, znenazdania cítime, vidíme a prežívame to, že sú tu aj iné vplyvy, ktoré vychovávajú naše deti. Od reklamy, cez všelijakých kamarátov, televíziu, až po internet...ach, internet. Z môjho priateľa menom „Internet“ sa miestami stáva môj úhlavný nepriateľ. Robí veci, ktoré ma poburujú, rozčuľujú...berú mi pokojný spánok. Jednoducho preto, lebo moje dieťa už nie je iba školák – je to školák - pubertiak. A internet je taký zábavný! Toľko informácií, coolových vecí a tá hudba. Rebelská.

Áno, my sme neboli iní, no toto už prekračuje všetky hranice. Od zdravého rozumu až po zvrhlé smerovanie našich detí. Konkrétne a otvorene: Už ste niekedy videli koncert skupiny Rammstein? Podčiarkujem koncert! Hnus. No, skutočne nemám slov. Nie, ja nie som žiaden puritán, ani konzervatívny typ človeka. Mám rada liberalizmus, občas aj rebelovať treba...no nie na úkor zdravého rozumu. Ich hudba je jedna vec...to by som ešte ako tak, no to, čo títo predvádzajú na koncertoch...nie je v poriadku. A toto je populárne medzi násťročnými chlapcami. Som mama, ktorá si rada pozrie čo je pre jej dieťa „cool“, čo práve „fičí“ bola som zvedavá...veď som iná generácia! Poviem Vám, že som mama, ktorá zapadne medzi rovesníkov mojich detí, som za každú srandu, no pri tomto som stratila reč, bola som zdesená, úplne bezradná...čo sa to vlastne deje...ako je niečo také vôbec možné...k čomu všetkému majú naše deti prístup! Ach!

Hudba – odjakživa ovplyvňovala celé generácie. Hudba je skvelá. Vždy mala obrovský vplyv na ľudí. Spomenula som si na naše časy, keď klipy Madonny rozvirovali verejnú mienku a boli (vraj) poburujúce. Priznám sa, že ja som to nikdy takto nevnímala. Hranice toho, čo je morálne, prípustné a zdravé nie sú...niekam sa stratili. V tomto prípade je totálne zvrhlá „choreografia“ Rammstein ukážkovým príkladom. Degraduje mladých – vlastne ešte deti – veď všetky k tomu majú prístup lebo máme internet. A čo Vaše deti? Viete čo si práve pozerajú na nete? Áno, rozprávali sme sa o tom, prečo to nie je dobré, prečo to nie je správne, čo je na tom odsúdenia hodné...ach vyčerpávajúci rozhovor. Boj s hormónmi...s názormi typu: „ty tomu mami nerozumieš“ – „my sme iná generácia“ – „veď všetci to v triede  počúvame“ Moja okamžitá reakcia bola „Keby len počúvate...tak neriešim.“

Aj ja som vedela, že Remmstein je nejaká kapela. Taká hudba pre mladšie ročníky, než som ja, no netušila som, kým som si nepozrela ich koncert o čo vlastne ide. Myslím, že to nevie väčšina rodičov. A my sa tak snažíme, nech len sú z tých našich detí dobrí, úspešní, schopní ľudia...veď tak ako sme ich vychovali. Lenže nevychovávame ich iba my.

Môj syn je veľmi múdry a inteligentný a viem, že to pochopil. Prečo to nie je správne nechať sa vtiahnuť do vecí, ktoré nám síce diktuje móda, hudba, celý svet, lebo všetci to tak robia a preto, že je to práve coolové...že ostať sám sebou, mať vlastný názor a držať sa zdravého rozumu je jediná cesta z tejto spleti manipulácií von. Manipulácií marketingových ťahov pre peniaze. Deti sú tak vďačná cieľová skupina. Aj tie vaše zatajeným dychom pozerajú na reklamu bežiacu v telke? Moje to robievali, keď boli menšie. Dnes to rozoberáme, debatujeme o tom, rozoberáme, čo za tým je, o čo im vlastne ide...

Milujem svoje deti – sme mamy, ktoré chcú svoje deti chrániť pred zlým vplyvom toho, čo ich bombarduje z okolia. Stále ostanem tou levicou, ktorá chráni svoje mladé a vystrčí pazúriky, keď je to potrebné. Nakoľko je môj vplyv účinný ukáže až čas. No musím dodať, že verím svojim deťom, verím im! A rozumiem im, že lákadiel je veľa a hormón pracuje a niekedy je to ťažké ten hormón ukludniť. Spolu to zvládneme.


Milí rodičia,

stretli ste sa s podobným problémom? Ako ste mu čelili, prípadne ako ste ho vyriešili? Poraďte mamičkám, ktoré na ceste za dospelosťou svojho dieťaťa musia čeliť aj takýmto problémom. V diskusii pod článkom máte priestor na vyjadrenie svojho názoru.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: