Hygiena v čase menštruácie

Redakcia | 18. Jun 2018
hygiena počas menštruácie, tampóny, vložky

Hygiena v čase menštruácie si zaslúži osobitnú pozornosť. Sú tampóny vhodné alebo radšej veriť klasike?

Hygiena počas menštruácie

Podľa intenzity krvácania sa menštruačná krv zachytáva do hygienických vložiek alebo žena môže použiť špeciálne tampóny, ktoré si zavedie priamo do pošvy. V oboch prípadoch treba dbať na pravidelnú výmenu hygienických potrieb.

Bolestivá menštruácia: prečo?
Prečítajte si tiež:

Bolestivá menštruácia: prečo?

U tampónov sa odporúča výmena najneskôr po 8 hodinách, to však už považujeme za krajnú hranicu. Naopak, ak je tampón maximálne nasiaknutý za dobu kratšiu ako 4 hodiny, znamená to, že bol zvolený tampón s nižšou absorbčnou schopnosťou než žena v danom období menštruácie potrebuje.

Pokiaľ ide o hygienické vložky, na trhu je široká paleta výrobkov, pričom pre ženy môže byť rozhodujúcich niekoľko faktorov, podľa ktorých sa rozhodujú pri ich výbere. Zvyčajne na každom balení je vyobrazené, na aký typ krvácania sú určené, a to aj podľa toho, či ide o denné alebo nočné použitie.

Okrem toho bývajú potiahnuté rozličnými vrstvami – papierovými alebo syntetickými, parfumované alebo neparfumované. Citlivejšie ženy by sa mali orientovať na neparfumované vložky s papierovým povrchom.

Menštruačné tampóny

Vyrábajú sa v niekoľkých veľkostiach, pričom ich veľkosť sa má vyberať podľa intenzity krvácania, prípadne aj podľa veku (napr. pre mladé dievčatá, ktoré ešte nemali pohlavný styk). Ich paleta na trhu síce nie je taká široká ako u vložiek, ale aj tu sa dá vybrať výrobok, ktorý je pre ženu najvhodnejší. Hoci reklama hovorí, že na vývoji týchto výrobkov sa podieľajú aj gynekológovia, práve gynekológovia dvíhajú pri ich používaní varovný prst.

Na pravidelnú výmenu tampónov treba dbať ešte viac ako pri menštruačných vložkách, pretože hrozí syndróm toxického šoku.

Prípady syndrómu toxického šoku v súvislosti s používaním menštruačných tampónov sa vyskytli v minulosti hlavne v USA a v Nemecku, niekedy dokonca so smrteľnými následkami.

Pri zvlášť savých tampónoch došlo k premnoženiu mikroorganizmov, pričom sa produkoval toxín, ktorý vyvolal ochorenie podobné šarlachu s následnými vysokými horúčkami a poklesom krvného tlaku. Ako sprievodné znaky sa objavovalo začervenanie kože, prekrvenie sliznice, hnačky, niekedy až zlyhávanie obličiek. V súčasnosti sú už vlastnosti tampónov upravené a gynekológovia proti ich používaniu pri dodržaní zásad hygieny a pravidelnej výmeny nenamietajú.

Intímky

Dnes sa už stáva pomaly dennou potrebou niektorých žien tzv. „intímka“, čiže tenučká vložka, určená na bežné denné nosenie mimo menštruácie. Jej opodstatnenie je predovšetkým v dňoch pred alebo po menštruácii, keď žena môže mať slabší výtok. Pre výber a nosenie „intímiek“ platia podobné zásady ako pre menštruačné vložky.

Z pohľadu gynekológa voči intímkam niet námietok, ale ani ich nepovažujeme za nutnosť. Je vecou každej ženy, či uprednostní na bežné nosenie samotnú bielizeň alebo bielizeň ešte chráni intímkou.

„Intímky“ sa nepovažujú za vhodné v prípadoch, ak žena trpí únikom moču – na tieto prípady sa vyrábajú špeciálne upravené vložky.

 

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: