Deti a bernský salašnícky pes alebo ako ho vidím ja

Mgr. Miroslava Miková | 6. december 2010

Hľadáte rodinného zvieracieho miláčika? Chcete psa, ktorý bude verne milovať a ochraňovať vás a vaše deti?

Hľadáte rodinného zvieracieho miláčika? Chcete psa, ktorý bude verne milovať a ochraňovať vás a vaše deti? Ideálnym spoločníkom detí je plemeno bernského salašníckeho psa. Pýtate sa ako to viem? No, jedného takého máme doma.

Ako to celé začalo? V jeden deň zasadla rodinná rada a spoločne sme diskutovali o najvhodnejšom plemene psa do našej rodiny. Chceli sme veľkého psíka, pretože väčšinou je pravidlom, že veľké plemená sa vyznačujú pokojom, dobrosrdečnosťou a neskutočnou dávkou priateľskosti.  Sú teda ideálnymi spoločníkmi detí. Zvažovali sme viacero alternatív. Nakoniec zvíťazilo plemeno bernského salašníckeho psa. Nechali sme si poradiť od rodinného známeho, ktorý v minulosti takéhoto psíka vlastnil. Naše rozhodnutie sme nikdy neoľutovali. Bono je najmilší psík na celom svete a je plnohodnotným členom našej rodiny.

Čo všetko bernský salašnícky pes potrebuje?
Bernský salašnícky pes patrí do kategórie švajčiarskych pastierskych psov. Táto skutočnosť naznačuje, že miluje voľnosť. Preto je dôležité dopriať mu dostatočný výbeh. K šťastiu potrebuje veľkú záhradu či dvor, kde sa môže dostatočne vyblázniť. Rovnako podstatná je pre neho búda resp. domček, kde bude tráviť chvíle, keď vonku vládne nepriaznivé počasie. Okrem toho ju využije ako útočište pri búrke a ohňostrojoch. Bono sa neuveriteľne bojí zvukov rachotiaceho hromu, žiarivých bleskov a ohňostrojov. Silvestra trávi v našom náručí. Jeho telo sa chveje strachom, ktorý sa snažíme tlmiť pohladeniami a milými slovami. Napriek všetkej našej snahe patrí tento deň k jeho neobľúbeným.

Pravidelnú starostlivosť si vyžaduje jeho krásna srsť. Špeciálna kefa by rozhodne vo výbave tohto psíka nemala chýbať.

Literatúra uvádza, že tieto psy milujú vodu, náš je zrejme výnimka. Bono vodu zo srdca nenávidí. Stále premýšľame nad tým, či nezažil nejaký šok, keď bol šteniatko. Nezistili sme z čoho pramení jeho bojazlivosť. Jeho strach z vody však rešpektujeme a snažíme sa udržiavať hygienu spôsobom, ktorý je pre neho čo najmenej traumatizujúci.

Kŕmime ho granulami a mäsom. Možno to bude znieť neuveriteľne, ale on si s blaženým výrazom v očiach pochutí na zelenine, ovocí či pečive. Stačí, ak vidí niektorého člena rodiny jesť, sadne si zdvihne labku a začne prosiť. Ten nevinný a prosebný pohľad dostane každého. Pri jednom letnom grilovaní si dokonca tajne pochutnával na pive. Ak sa rozhodnete pre tohto úžasného psa, dbajte na to, aby mal vždy k dispozícii dostatočné množstvo čerstvej vody.

Výchova prebieha podobne ako u iných plemien. Bono sa vyznačuje istou dávkou temperamentu. Temperament treba správne usmerniť už u malého šteniatka bernského salašníckeho psa. Čo však tento psík najviac potrebuje, je láska. Keď ho budete učiť základným povelom, robte to s veľkou citlivosťou. Nezabudnite ho za každý úspech patrične odmeniť.

Psík je veľmi inteligentný, vycíti oprávnený hnev majiteľa
Psík si vždy veľmi dobre uvedomuje upozorňovanie svojho majiteľa, keď vykoná nejakú neplechu. Bona neuveriteľne priťahujú topánky a kvetináče na dvore. Z času na čas sa z neho stane nezbedný pes, ktorý robí neporiadok. Vždy to však s prehľadom napraví svojou prítulnosťou a následným vzorným správaním.

Všetko je podmienené výchovou psa, ktorú mu poskytne majiteľ. Rovnako závisí od vlastníka psa, nakoľko dokáže kontrolovať temperament svojho spoločníka. Je to o ich vzájomnej dohode a rešpekte.

Aké sú jeho dominantné vlastnosti?
Mohla by som vymenovať celý rad skvelým vlastností tohto psa. Je skvelý priateľ, ochranca i spoločník. Občas zavíta k susedom a ponaháňa sliepky, ktoré ho provokujú spoza plotu. Nikdy však žiadnej z nich neublíži. Veľmi rád ho má aj náš sused, ktorý ho zahŕňa dobrotami. Existuje medzi nimi pekný priateľský vzťah. K návštevám sa správa kamarátsky, pokiaľ vidí, že sú hostia vítaní. Dokáže vycítiť dominantné vlastnosti človeka. Vie, kto je dobrý a kto nie.

Ako prejavuje svoju priateľskosť voči hosťom? Psík začne radostne vrtieť veľkým chvostom a pokiaľ mu to návštevníci dovolia, vyoblizuje ich po celej tvári. Takto však nereaguje vždy. Hoci jeho povaha nejaví ani najmenšiu dávku agresivity, na okoloidúcich reaguje hlasným štekaním. Mocným štekotom varuje domácich, že sa blíži niekto neznámy. Pokiaľ chcete psíka, ktorý je nielen miláčikom detí, ale aj ich ochrancom, bernský salašnícky pes je na to stvorený. Pokiaľ existuje medzi vami a psom priateľské puto, bude vás chrániť svojím mocným telom. Nikdy nedopustí, aby sa vám niečo stalo. Rovnako spoľahlivo ochráni aj váš majetok.

Bernský salašnícky pes lieči smútok
Bono má úžasný dar. Dokáže liečiť smútok. Stačí sa zadívať do jeho očí a pohladiť jeho hustú srsť. Psík si k vám ľahne a dokáže vás s pokojom počúvať. Jeho pohľad prezrádza, že vám rozumie. Zrazu si uvedomíte, že máte skvelého zvieracieho priateľa, ktorý vás nikdy nesklame a vždy vám rozumie. Zrazu sa cítite spokojnejší. Ani nezbadáte a smútok sa záhadným spôsobom z vašej duše vytratí.

Bono je doslova závislý na členoch našej rodiny a my sme závislí na ňom. Používa na nás triky, vďaka ktorým vždy dosiahne pohladenie či milé slovo. Nikto nedokáže okolo neho prejsť bez povšimnutia. Jednoducho si navzájom rozumieme. Vždy vieme, čo od nás chce. On zasa rozumie našej duši a je jej lekárom.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: