9 výhod rodičov dvojčiat

Klára Vítková Rulíková | 17. Jun 2016
9 výhod rodičov dvojčiat

Byť rodičom dvojčiat alebo viacerčiat vždy predstavuje celú paletu skúseností, ktoré nás striedavo sprevádzajú životom, raz chvíľku hore, inokedy chvíľu dole. Aj keď zažívame náročné obdobia, je mnoho okamihov, keď sa ako rodičia dvojčiat cítime obdarení dvojitou radosťou a dvojitou dávkou šťastia. Poďme si zhrnúť radosti života rodičov dvojčiat.

1.    Náruč plná lásky

Každé dieťa napĺňa náš domov aj naše srdce radosťou. Pri dvojčatách a viacerčatách to platí dvojnásobne, ak nie viacnásobne. Láska a radosť sa násobia. Keď svoje dvojičky v pokoji držíte v náručí, je to neuveriteľne krásny pocit, rovnako, ako keď s nimi ako s batoľatami idete po ulici a každé z nich držíte za ručičku... Nehovoriac o chvíľach objatia a pusiniek, ktorých sa vám dostáva z každej strany, či už pri hrách, alebo maznaní sa s nimi.

2.    Dva v jednom

Krátke a sladké: jedno tehotenstvo – dve deti! Čo by mnoho iných dalo za túto výhodu. Aj keď môže tehotenstvo s viacerčatami pre matku znamenať väčšie riziko a viac obmedzení, výsledok je vždy výhodný, dostanete 2 za cenu 1.

3.    Výchova v rovnakom čase

Rodičovstvo sa vždy odohráva v niekoľkých fázach. Pre niektorých ľudí je však oveľa jednoduchšie zvládnuť dve deti naraz, napríklad batoľatá alebo dvoch tínedžerov, ako vychádzať v ústrety potrebám batoľaťa aj predškoláka. Niektoré fázy rodičovstva síce môžete prežívať s dvojčatami trochu intenzívnejšie, pretože prebiehajú súčasne, ale mnohým rodičom to práve takto vyhovuje.

Máte svoje obľúbené dvojča? Nie ste v tom sami. Čítajte viac!

4.    Zdieľané úspechy

Každý rodič s radosťou pozoruje pokroky u svojich detí. Keď však dvojčatá či viacerčatá dosiahnu úspech naraz, znamená to radosť pre celú rodinu. Poznám mamičky, ktoré žiaria pýchou, keď môžu ukázať nie jedno vysvedčenie so samými jednotkami, ale hneď dve naraz! A o to väčšia radosť pre rodičov, keď si dvojčatá navzájom úspechy prajú.

5.    Súkromná zábava

Pre rodičov je určite potešením sledovať, ako sa ich dvojčatá dokážu samé zahrať, ako sa navzájom podpichujú či spoločne smejú, keď spolu niečo tvoria alebo sa hrajú s autami, bábikami či legom. Často sa čudujú, ako si také malé deti navzájom vystačia. Už vo veku okolo deviatich mesiacov sa dokážu zabaviť tým, že sa nahlas smejú, podávajú si hračky, držia sa za ručičky... Je nádherné počuť dvojčatá smiať sa, pretože sa zvyčajne smejú spolu, nie sebe navzájom.

6.    Podobné a predsa rozdielne

Skúste niekedy svoje dvojčatá pozorovať. Sú si navzájom také podobné, a zároveň sú aj také rozdielne – či už robia to, alebo ono, môžete ich navzájom porovnávať, na jednom vidieť to, čo robí aj druhé dvojča, ale aj to, čo robí každý po svojom. Tam, kde rodičia „mono“ detí hovoria: „Ty si rovnaký/á ako tvoja sestra/brat, keď bol/a v tom veku ako si teraz ty“, majú rodičia dvojčiat a viacerčiat možnosť porovnávať svoje deti aktuálne.

Rady pre mamičky bábätiek: Čo vás čaká s dvojčatami doma?

7.    Spoločenské postavenie

Aj keď sa v poslednom čase rodí viac dvojčiat, stále je to určitá výsada. Mnoho matiek priznáva pocit určitej hrdosti, že majú dvojičky. Je to rovnaké ako byť členom „elitného klubu“. Taktiež aj reakcie ľudí, ktorí zistia, že máte dvojčatá, často bývajú podobné: „Naozaj? Vždy som si priala mať dvojičky...“ alebo „Nechápem, ako to môžete zvládať...“ V kolektíve ostatných rodičov to znamená takmer exkluzívne postavenie, ktoré zahŕňa aj tiché uznanie za nesenie dvojitého bremena zodpovednosti.

8.    Zdieľanie

Dvojčatá zdieľajú všetko – od svojich narodenín cez pozornosť, ktorú dostávajú zo strany rodičov, až po veľkú časť svojho osobného vlastníctva. Aj keď ich tieto situácie môžu niekedy frustrovať, pre rodičov je vždy príjemné pozorovať dvojičky v okamihu obetavej zhovievavosti, keď sa riadia zásadou „čo je moje, je aj tvoje“ a hračky, oblečenie či jedlo si navzájom „požičiavajú“.

9.    Silné puto

Puto medzi dvojčatami je pre ne oveľa trvalejšie ako ktorékoľvek iné puto. Vzniká ešte pred ich narodením a často prekoná mnohé priateľstvá, alebo dokonca aj manželstvá. Napriek všetkým šarvátkam môže rodičov upokojovať vedomie, že dvojičky (možno) budú toto jedinečné puto zdieľať po celý svoj život.

Dôvera vo svoje dvojča – najlepšieho priateľa

Dvojčatá zvyčajne nemávajú problém so sebadôverou, pretože vždy mali jedno druhé a mohli sa na seba navzájom spoľahnúť. Rodičia môžu pozorovať bez strachu, ako ich dvojčatá vstupujú do nových a neznámych situácií s úplnou istotou, pretože sú na všetko dvaja, sú spolu. Je fascinujúce sledovať, že už fakt, že sa narodili ako dvojčatá, ovplyvňuje ich osobnosť (čo niekedy môže byť výhodou, inokedy aj nevýhodou). Nikdy nespoznali osamelosť, pretože vždy mali jedno druhé.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: