13 nemusí vždy znamenať len smolu

PR článok | 13. Dec 2011

Zápal stredného ucha, ochorenia dýchacích ciest či zápal mozgových blán. Skoro každý rodič sa stretne s niektorým z týchto ochorení u svojho dieťaťa, ale už máloktorý vie, že ich častým pôvodcom je baktéria Streptococcus pneumoniae alebo jednoducho pneumokok.

Zápal stredného ucha, ochorenia dýchacích ciest či zápal mozgových blán. Skoro každý rodič sa stretne s niektorým z týchto ochorení u svojho dieťaťa, ale už máloktorý vie, že ich častým pôvodcom je baktéria Streptococcus pneumoniae alebo jednoducho pneumokok. Nejde vskutku o obyčajnú baktériu, veď ročne vo svete usmrtí až 1,6 milióna ľudí, najmä dojčiat a starých ľudí.

Zápas s baktériou trvá už 130 rokov
Pneumokok bol objavený v roku 1881 legendárnym chemikom Louisom Pasteurom. Ten zistil, že ide o pôvodcu pneumónií, teda zápalov pľúc s ťažkými až smrteľnými následkami. Ďalší vedci odhalili, že pneumokok má toho na rováši oveľa viac a zodpovedá aj za množstvo iných ochorení, najmä u detí. Skutočný zápas s touto zákernou baktériou mohol začať až v roku 1944, spolu s rozvojom antibiotík. Lenže pneumokok naozaj nie je obyčajná baktéria, dokáže sa účinne brániť. Preto sa v 60-tych rokoch objavila nová hrozba – odolnosť tejto baktérie na antibiotiká. V súčasnosti sa preto považuje prevencia vo forme očkovania za lepší spôsob ako sa chrániť pred pneumokokmi. Faktom naďalej zostáva, že aj keď antibiotiká pomáhajú liečiť ochorenia na celom svete, liečba pneumokokových infekcií sa stáva komplikovanejšou.

Nie je pneumokok ako pneumokok
V súčasnosti poznáme 92 kmeňov (sérotypov) tejto baktérie, pričom niektoré kmene tvoria bežnú súčasť sliznice horných ciest dýchacích. Problémom sú invazívne formy pneumokoka, ktoré vyvolávajú mnohé detské ochorenia ako zápal stredného ucha, zápal nosových dutín, zápal priedušiek, hrtana a pľúc či zápal mozgových blán (meningitída). Dokážu napadnúť aj srdce, kostnú dreň či krv.

Trvalým následkom nemusia zabrániť ani antibiotiká
Spomenuli sme, že pneumokok je prefíkaná baktéria, ktorá si dokáže vybudovať odolnosť proti rôznym druhom antibiotík. To potom vedie k tomu, že ak je dieťa napadnuté touto baktériou, nie vždy dokážu lekári nasadiť správne antibiotikum hneď od začiatku liečby. Pneumokok však nespí, dokáže byť útočný, najmä ak sa dostane do krvi pacienta. Následky bývajú smutné. Aj keď sa až 60 % detí vylieči z nebezpečnej pneumokokovej meningitídy, u niektorých ostávajú trvalé následky  v podobe poruchy sluchu , retardácie či epilepsie. Pre rodičov tak vyvstáva otázka: akým spôsobom najlepšie ochrániť dieťa pred pneumokokovou infekciou?

Odpoveďou je očkovanie
Už vo viac ako 20 krajinách zaradili vakcináciu proti pneumokokom do povinného očkovania. Dôvod je jednoduchý – výsledky viacročného preventívneho očkovania proti pneumokokom v USA aj ďalších štátoch potvrdili jeho obrovské výhody. Výrazne poklesli závažné pneumokokové infekcie tých bakteriálnych kmeňov, ktoré sú obsiahnuté vo vakcínach. Sprievodným javom bola aj celková nižšia chorobnosť detí a starších dospelých. Okrem dôležitosti očkovania treba venovať pozornosť aj výberu vakcíny.

Keď trinástka pomáha chrániť
Na Slovensku majú rodičia na výber z dvoch vakcín. Prvá chráni proti 10 kmeňom pneumokoka2 a je v rámci povinného očkovania plne hradená zo zdravotného poistenia. Druhou vakcínou, ktorá poskytuje v súčasnosti najširšie pokrytie pneumokokových kmeňov, je Prevenar 13. Ten ako jediný poskytuje ochranu bábätku až proti 13 kmeňom pneumokoka, vrátane kmeňov 3, 6A a 19A.1 V povinnom očkovaní je Prevenar 13 čiastočne hradený zo zdravotného poistenia s doplatkom rodiča vo výške 12,72 Eur za jednu dávku, pričom detičky sa celkovo očkujú troma dávkami. Odhaduje sa, že Prevenar 13 pokrýva viac než 90 % sérotypov spôsobujúcich invazívne pneumokokové ochorenia odolné voči antibiotikám.1

Viac informácií o pneumokokových infekciách a ich prevencii nájdete na www.pneumokok.sk.  

Prevenar 13 je pneumokoková polysacharidová konjugovaná vakcína viazaná na lekársky predpis, ktorá je čiastočne hradená zo zdravotného poistenia. Pred podaním vakcíny Prevenar 13 si pozorne prečítajte príbalový leták. O použití vakcíny a prípadných nežiaducich účinkoch sa poraďte s lekárom.

Literatúra:
1 Súhrn charakteristických vlastností lieku Prevenar 13, Pfizer, 2011
2 Súhrn charakteristických vlastností lieku Synflorix, GlaxoSmithKline, 2011

SK 11-308

Reklama lieku Prevenar 13

 


Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: