Víťaz kategórie Ocko roka 2021 Pavol Križo: Netreba sa vzdávať

Redakcia | 11. máj 2022
Ocko roka 2021

„V živote žien sú hrdinovia, ktorí nežnejšie pohlavie strážia pod svojimi krídlami a pre synov sú mnohokrát vzormi do dospelosti. Môj ocko – Pavol – je ochrancom hneď troch žien. Mojej maminky, mojej sestry a mňa,“ napísala nám do redakcie Michaela. Jej tatino sa stal v našej súťaži Otcom roka 2021. Právom.

Otcovia to nemajú ľahké

Na nášho ocina sa môžeme vždy a vo všetkom spoľahnúť. Keď sa na vysokej škole spoznal s našou maminou, bola to obrovská láska. Stačilo pár rokov vzťahu a už boli manželia. Po krásnych rokoch spoločného nažívania som do ich životov vstúpila ja – malý človiečik Mimi. 

Bola som ich prvé dieťatko, ktoré im však prinieslo veľké starosti. Narodila som sa totiž s nevyliečiteľnou genetickou chorobou – cystickou fibrózou. Rodičia to však nikdy nevzdali a bojovali s údelom, ktorý im život nadelil. 

Ocino pracoval každý deň a mnohokrát ho v práci vyslali aj na služobnú cestu. Unavený a vyčerpaný sa k nám však s úsmevom vracal a prebdel so mnou noci, keď som plakala od bolesti. 

V skorých ranných hodinách ma dodatočne uspával, spieval mi a kolísal ma, až kým som nezaspala. Neskôr si ľahol, zaspal na dve hodiny a zrazu... budíček a ďalší deň sa mohol začať. 

Ocko plnil nielen naše, ale i svoje sny

V roku 2007, keď do našich životov vstúpila moja mladšia sestrička, sa už musel starať o tri ženy, ako taký kráľ. Každý ho obdivuje a „súcití s ním“, aké je to mať pri sebe tri baby.  On sa však pousmeje a iba povie: ,,Nevymenil by som to za nič iné.“ Popri všetkých radostiach a starostiach si splnil aj svoje sny. Stal sa z neho PhDr. Ing. Pavol Križo, PhD., MBA. Pred pár rokmi si splnil i svoj ďalší sen – stal sa oficiálnym poľovníkom.  

Keď sme so sestrou vyrástli, obe nás pritiahol nejaký šport. Sestru uchvátilo džudo a mňa parkúrové jazdenie na koňoch. A pravý chaos sa mohol začať. Každý jeden víkend sme boli mimo domu. Raz na Slovensku, potom v Maďarsku a inokedy zasa v Poľsku. 

Na každej jednej súťaži je náš milovaný ocino, ktorý nás podporuje z celého srdca. Každý jeden víkend nás vozí po súťažiach, každý deň nám vybavuje tréningy, aby sme sa zlepšovali v našich športoch. 

K dovtedy nepoznaným športom si sám vytvoril vzťah, akoby sa tomu venoval celý život. Venuje všetok svoj voľný čas nám. Po jeho boku máme všetko, na čo si spomenieme. Dal by nám všetko, čo nám vidí na očiach a ešte viac. 

ocko roka 2021

Aby toho nebolo málo... 

V roku 2017 dostal silnú embóliu do pľúc, ktorá mohla nadobro všetko zmeniť. Našťastie sa náš tatko z toho dostal, akoby sa nechumelilo, aby sa o nás opäť ďalej mohol starať. Život nám však nadelil ešte mnoho nepríjemných situácií. Začiatkom roku 2021 bola mamine diagnostikovaná rakovina. Znášali sme to veľmi ťažko, ale ON TO NEVZDAL.

Plakal, keď ho nikto nevidel a pred nami bol silný chlap, ktorý sa o svoju rodinu postará, aj keby sa dialo čokoľvek. 

Vybavoval vyšetrenia, operáciu a stále vyvolával do rôznych ambulancií, aby sa dozvedel všetky možné postupy pri liečbe. 

Popri všetkých týchto trápeniach chodí do dvoch zamestnaní, aby sme sa mali čo najlepšie. Napriek všetkému z práce chodí vysmiaty, zahrá sa s nami na záhrade, odváža nás na tréningy. A takto to robí každý deň. 

Neviem si prestaviť, čo by sme bez nášho tatka robili. Sme veľmi vďačné, že práve tento chlap je náš otec a minimálne pre nás je OTEC ROKA 2021, ale aj rokov 2022, 2023 a tak ďalej.

Svoje príbehy a nominácie v kategórii OCKO či MAMA ROKA 2022 prihlasujte TU.