Zubárka o práci s deťmi: Dôvera malých pacientov je nadovšetko
Detskí pacienti sú krehké dušičky, ktoré si vyžadujú veľa trpezlivosti a tolerancie, hovorí stomatologička Paulína Rubická zo Schill Dental Clinic v Košiciach.
V rozhovore prezrádza, s akým ochorením mliečnych zubov sa bežne stretáva u najmenších detí. Pridáva aj iskierku nádeje pre rodičov, ktorí si nedokážu predstaviť, ako by vôbec ich dieťa zvládlo pobyt v zubárskom kresle.
V akom veku je ideálne priviesť prvýkrát dieťa k zubárovi?
Je to možno prekvapivo skoro – pri prerezaní prvých mliečnych zúbkov, čiže vo veku približne šesť mesiacov. Prvá návšteva má skôr poučný charakter. Rodičom vysvetlíme, akým spôsobom a akými pomôckami treba detské zúbky čistiť. Takisto hovoríme aj o vhodnej životospráve. Neskôr je vhodné prísť na preventívnu prehliadku raz za pol roka.
Treba si uvedomiť, že zubný kaz sa šíri v mliečnych zuboch oveľa rýchlejšie ako v trvalých. Čím skôr ho podchytíme a ošetríme, tým menej stresu pre dieťa.
Malí pacienti k vám často prichádzajú s prirodzeným strachom. Máte na nich nejaký osvedčený recept?
Každé dieťa je krehká osobnosť a podľa toho sa k nemu aj správame. Dieťaťu ukážeme, čo v ordinácii máme a s čím pracujeme. Zároveň chceme, aby pochopilo, že mu chceme pomôcť, že sa nemusí báť. Veľmi dôležité je detskému pacientovi neklamať, aby sme tak neprišli o jeho dôveru.
Na druhej strane, samotní rodičia by deti nemali strašiť zubárom. Radšej im všetko trpezlivo vysvetľujme a ponúkajme pozitívne stimuly. Čomu azda žiadne dieťa neodolá? Predstave, ako sa povozí na zubárskom kresle.
Mliečne zuby, v porovnaní s trvalými, nosíme v ústach pomerne krátko. Je potrebné venovať im rovnakú pozornosť?
Okrem hryzenia či žuvania a estetiky sú mliečne zuby dôležité pre správnu výslovnosť, ktorú si tvoríme práve v tomto veku. Mliečne zuby tiež držia miesto svojim budúcim nástupcom. Ak o zúbky dieťa príde predčasne, trvalé zuby sa neskôr môžu prerezať nakrivo alebo môže dôjsť aj k určitým posunom v ústnej dutine. Takéto dieťa sa neskôr pravdepodobne nevyhne konzultácii s čeľustným ortopédom.
Aké sú najčastejšie diagnózy, ktoré riešite u detských pacientov?
U detí do troch rokov sú to obvykle takzvané pokazené medové zúbky. Spôsobuje ich nedostatočné čistenie zubov, sladkosti a prisladené pokrmy či nápoje. Ochorenie sa najčastejšie prejaví na predných horných zúbkoch najprv ako belavé odvápnenie. To postupne obíde celý zub, až získa žltkasté či hnedasté sfarbenie. Keď sa problém nerieši, časom sa odlomí celá zubná korunka.
U starších detí so zmiešaným chrupom je to opäť zubný kaz a zápal ďasien. Deti v pubertálnom veku s už prerezaným trvalým chrupom najčastejšie trápia kazy, ktoré vznikajú v stiesnených medzizubných priestoroch.
Schill Dental Clinic je známa tým, že sa staráte aj o ťažko ošetriteľné či neošetriteľné deti. Čo to znamená?
Štatisticky je potenciálne neošetriteľné každé dieťa do štyroch rokov. Potom sú to ale aj deti s veľkou traumou, strachom, so zdravotným hendikepom alebo napríklad poruchou autistického spektra. Všetky takéto detičky vieme kvalitne ošetriť aj vďaka tomu, že u nás majú možnosť absolvovať úkony v celkovej anestézii. Ošetrenie ich tak vôbec nebolí a neutrpia pri ňom žiaden stres alebo traumu. Na druhej strane, nám zubárom to dáva priestor odviesť pri ošetrení skutočne najlepšiu možnú robotu.
Je to bezpečné?
Absolútne. Každé dieťa absolvuje pred samotným ošetrením predoperačné vyšetrenie. Keď už je uspaté, po celý čas ho monitoruje tím anestéziológa a zdravotnej sestry. A, samozrejme, prítomný je vždy zubár a zubná asistentka.
MDDr. Paulína Rubická je stomatologičkou na zubnej klinike Schill Dental Clinic v Košiciach. Špecializuje sa na estetickú stomatológiu, ale aj na detských pacientov. Za svoj zatiaľ najzložitejší prípad považuje ošetrenie pacienta s downovým syndrómom, ktorému úspešne sanovala celý chrup.