Zo zvedavých detí rastú úspešní dospelí

Zo zvedavých detí rastú úspešní dospelí
8.10.2018 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Ako zvedavosť podporovať už od detstva?

Mnohé výskumy a skúsenosti svetových psychológov dokazujú, že zvedavosť je úplne najdôležitejším predpokladom intelektuálneho rozvoja človeka, dobrých výsledkov v škole a úspešnej kariéry v dospelosti. Dokonca je ešte dôležitejšia než genetická výbava. Zvedavosť svojich potomkov môžete podporovať pomerne ľahko už od raného detstva. Máme pre vás štyri jednoduché tipy ako na to.

1. Odpovedajte trpezlivo

V živote dieťaťa príde obdobie, keď slovíčko „prečo“ zaznie aj stokrát za deň. A čo si budeme hovoriť, ani ten najtrpezlivejší rodič sa niekedy neudrží a odbije dieťa odpoveďou typu „preto“ alebo „lebo lečo“. To je ale chyba.
Ak budete dieťa opakovane odbíjať, zmieri sa s tým a prestane sa pýtať. A kto sa nepýta, ten sa nezaujíma. Skúste sa preto sústrediť na to, že je potrebné dieťaťu trpezlivo odpovedať a vysvetľovať. A určite sa aj sami pobavíte na tom, na aké banálne otázky nebudete sami poznať odpoveď :)

2. Vzbudzujte záujem o knihy

Pri stimulácii zvedavosti a tiež predstavivosti sú neoceniteľným pomocníkom knihy. Snažte sa preto podporovať záujem o ne už u malých detí. Ak máte pocit, že ich knižky nebavia a radšej by sa hrali s vaším mobilom, skúste im zaobstarať elektronickú ceruzku od spoločnosti Albi, ktorá dokáže prerozprávať interaktívne knižky z edície Kúzelné čítanie.

Stačí sa ceruzkou dotknúť obrázka a sama začne rozprávať príbeh alebo opisovať, čo dieťa vidí na strane knihy. Hodí sa teda aj pre deti, ktoré ešte nevedia čítať a ktoré sa tak môžu tiež radovať z kníh a čítania. „Dieťa môže opakovať, čo počuje, samo tak rozvíja svoju reč aj slovnú zásobu“, hovorí detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková. Na výber je už niekoľko pútavých kníh pre rôzne vekové skupiny a ďalšie neustále pribúdajú.

kúzelné čítanie

3. Podporujte prirodzené záujmy

Jeden mesiac nehovoria o ničom inom než o zvieratách, ďalší už prstom v knižke cestujú po mape sveta. Objavovanie nových záujmov je u detí bežné a môže sa veľmi často striedať. Využite aj tieto krátke obdobia, keď vaše dieťa niečo úprimne a od srdca zaujíma, a podporujte ho v poznávaní.

Na trhu je množstvo klasických a interaktívnych vzdelávacích pomôcok zameraných na všetky možné detské záujmy. Čím viac materiálu na poznávanie bude dieťa mať, tým dlhšie pri svojej novej záľube vydrží a tým viac informácií si zapamätá.

kúzelné čítanie

4. Eliminujte pasívnu zábavu

Pustiť dieťaťu televízor alebo mu dať do ruky tablet s rozprávkou je niekedy také lákavé. Zvlášť keď sa práve na sporáku varí obed alebo musíte vyprať. Na pasívnu zábavu si ale dieťa veľmi ľahko zvykne a prichádza o motiváciu zabaviť sa samo. Vhodnou alternatívou obrazoviek sú práve knižky z edície Kúzelné čítanie od spoločnosti Albi.

 Dieťa ich dokáže ľahko ovládať samo, pritom sa ale zábavnou formou učí, rozvíja si slovnú zásobu a pohybuje sa v rozhraní „kontrolovaného obsahu“, pri ktorom nehrozí, že narazí na nevhodný obsah ako v televízii alebo tablete. Stále je tu však aj prvok interaktivity, ktorý deti baví a udrží ich pozornosť.

Fotogaléria