Zelená sila aj v zime: Brečtan uľaví od kašla!

brečtan, kašeľ, imunita, macerát, choroba, astma, hlieny, prírodný liek
18.1.2018 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Ťahá sa popri starých múroch, vychutnáva si tieň a ukrýva to, čo treba zakryť, no jeho skutočná sila tkvie v stále zelených listoch. Hovoríme o brečtane.

V zime aj lete si uchováva krásnu zelenú farbu, preto býva vítaným spoločníkom záhrad.

Vďaka medicínskemu pokroku však pomáha najmä vtedy, keď sme unavení z neustáleho kašľania či otravného pokašliavania.

Uctievali ho už starovekí Egypťania, poznali ho v starom Grécku i Ríme – Hederae helicis folium – Brečtan.

Brečtan je stálozelená rastlina s päťlaločnými listami, ktorá vyžaduje tienisté stanovište. Plazí sa všade, kde nájde nejakú oporu, no pre jeho dekoratívnosť je obľúbený aj v záhradách, obopína stromy a skrášľuje parky, domy...

No jeho najsilnejšou stránkou sú cenné látky obsiahnuté v listoch. Niektoré z nich, najmä takzvaný alfa-hederín a hederakozid, spoločne tiež nazývané saponíny, vynikajú nad všetky ostatné svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie človeka.

Z brečtanových listov neuvaríte čaj, vzácne látky sa z jeho listov musia získať maceráciou za studena. Výsledok ale stojí za to, najmä pre ľudí trpiaci silným kašľom!

„Klinická účinnosť prípravkov obsahujúcich extrakt z Hederae helicis folium bola dokumentovaná množstvom štúdií, ako na dospelých, aj na deťoch. Väčšinou bol indikovaný pri liečbe kašľa, akútneho a chronického zápalu priedušiek i pri astme,“ vysvetľuje MUDr. Branko Takáč z pneumologickej ambulancie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici. V prípadoch viac ako 80 000 pacientov zaradených do štúdie sa tak potvrdil blahodarný účinok extraktu z Brečtanu popínavého.

Postavte imunitu na nohy!  
Prečítajte si tiež:

Postavte imunitu na nohy!  

Viete, že:

  • Extrakt z brečtanu je obzvlášť vhodný pri infekciách dýchacích ciest, keď je potrebné, aby sa suchý kašeľ zmenil na produktívny? Ten pomáha pri odstraňovaní choroboplodných zárodkov a hlienu z dýchacích ciest.
  • Účinné látky z brečtanu pôsobia ako prírodné expektorancium?  
  • Štúdie potvrdili, že alfahederín z brečtanu podporuje relaxáciu hladkej svaloviny priedušiek a má tiež pozitívny vplyv na pľúcne alveoly?
  • Európska medicínska agentúra so sídlom v Londýne, ktorá sa zaoberá liečivými rastlinami, nedávno zverejnila zoznam rastlín, ktoré sú pri liečbe respiračných ochorení skutočne účinné? Brečtan popínavý je na poprednom mieste!
  • Ak sa potrebujete zbaviť kašľa pomocou brečtanu, siahnite po fytoterapii – liečbe liečivými rastlinami – prírodné extrakty neobsahujú konzervanty ani cukor.
  • Účinné látky z brečtanu sa postarajú, aby sa kašeľ stal produktívnym a podporil tak prirodzenú obranyschopnosť organizmu.