Sviatočné menu pre najmenších: Môžu kapustnicu a rybu?

Sviatočné menu pre najmenších: Môžu kapustnicu a rybu?
25.11.2019 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Počas najkrajších sviatkov roka chceme sebe i deťom dopriať zo všetkého veľa – jedlo nevynímajúc. Čo však môžu jesť drobci?

V každej rodine sú deti stredobodom pozornosti.  Mamičky a staré mamy  sa predbehujú v tom, ktorá uvarí a napečie viac. A tu môžu vznikať nedorozumenia a z nich i napätie z rozdielneho pohľadu na to, čo v ktorom veku môže dieťatko (z)jesť. Mamička nedovolí a starká áno? Všetci musíme byť opatrní a vyhnúť sa niektorým chybám, ktoré by nám  mohli sviatky pokaziť.

Ako po iné dni

Deti nemajú rady priveľké zmeny. Počas vianočných sviatkov by preto mali  mať stravu ako po ostatné dni v roku. Je tiež dôležité vyhýbať sa tomu, aby každý dával dieťaťu niečo ochutnávať.  Malo by to vyzerať tak, že nie dieťa sa má prispôsobiť nám, ale my by sme sa mali prispôsobiť dieťaťu. 

Špeciality 

Každá rodina má svoj obľúbený recept. A hoci je Slovensko malá krajina, v jednotlivých regiónoch sa aj vianočné recepty výrazne líšia. Medzi klasiky, ktoré však asi nikde nechýbajú, patria kapustnica, šalát a ryby.

Šalát z majonézy je už „ťažká“ klasika. A to doslova, je ťažšie stráviteľný. Aj preto malým deťom radšej pripravíme zemiakovú kašu alebo alternatívu šalátu, napr. zemiaky s varenou zeleninou, hráškom, mrkvou či jabĺčkom. Dochutiť ho môžeme bielym jogurtom či kyslou smotanou. A čo majonéza či tatárska omáčka? Deti okolo 3 rokov by ju už mohli ochutnať, ale rozhodne urobíte lepšie, ak ich o tento zážitok pripravíte čo najdlhšie. 

Kapustnica – pre deti môžeme pripraviť jej diétnejšiu verziu, bez údeného mäsa a štipľavých korenín. Kyslú kapustu je vhodné zaradiť do jedálnička malým deťom asi okolo 1,5 roka. Nie všetky deti ju však tolerujú a nie všetkým chutí. Zásadne malým deťom podávame kyslú kapustu iba tepelne upravenú. 

Vhodnou alternatívou kapustnice pre deti je aj strukovinová polievka. Je plná vitamínov, minerálov a bielkovín. Aby boli strukoviny pre najmenších dobre stráviteľné, môžeme do varenia pridať majorán či petržlenovú vňať. Hrášok môžu konzumovať už deti od 8 mesiacov, fazuľu a červenú šošovicu od 10 mesiacov. Na internete nájdete množstvo receptov zo strukovín, ktoré obohatia jedálniček vášho dieťaťa nielen počas sviatkov.

Ryby, rybičky

Mnohé mamičky sa obávajú ich zavádzania do detského jedálnička a robia chybu. Ryby by mali rozvoniavať v našich kuchyniach počas celého roka. 

Od 10. mesiaca veku môžeme začať podávať deťom sladkovodné ryby,  ako kapor, pstruh.  Až deťom po 2. roku podávame morské ryby: lososa, makrelu, sardinky, tresku či tuniaka. Platí, že morské ryby majú vyšší obsah omega-3 mastných kyselín ako sladkovodné, no kvôli znečisteniu morí môžu byť niektoré toxické, napr. mečúň, makrela kráľovská či pangasius. 

Pri príprave rýb pre deti uprednostňujeme varenie, dusenie na pare. Dbáme na dôkladné vybratie kostí. 

Deťom do 1 roka v strave vynechávame:

 • soľ,
 • vaječný bielok,
 • tvaroh,
 • čokoláda,
 • kakao,
 • med,
 • cesnak,
 • morské ryby,
 • citrusy,
 • kyslá kapusta,
 • huby (tie až po 3. roku)

Viete, že...

... med, vaječný bielok a orechy patria medzi časté alergény? Preto ich do stravy najmenších zavádzame veľmi opatrne, najmä ak majú predispozíciu na potravinovú alergiu. 

Viac informácii a chutných vianočných receptov nájdete v decembrovom vydaní Mama a ja. 

Máte už predplatné? OBJEDNÁVAJTE TU: 
Prihláste do PREMIUM KLUBU MAMA a ja alebo do PREMIUM + a získate nielen predplatné časopisu Mama a ja, ale aj ďalšie výhody.