Svetový deň predčasne narodených detí: Oslavujeme silu maličkých

OZ malíček | 17. november 2023
Svetový deň predčasne narodených detí: Oslavujeme silu maličkých
foto: OZ malíček

November v sebe skrýva viacero symbolov, no pre rodičov a priateľov predčasne narodených detí, je mesiacom najmä PURPUROVÝM. Počas neho nie sú purpurovo sfarbené len svetové dominanty, ale do tejto farby predčasniatok sa zahalíme aj my všetci, ktorí sa zapojíme do každoročnej výzvy #NašeSrdciaSúPurpurové.

Svetový deň predčasne narodených detí

Stalo sa už tradíciou, že sa OZ malíček od svojho vzniku každoročne zapája do celosvetového zvýšenia povedomia o problematike predčasných pôrodov a detí narodených pred termínom a zároveň tým vyjadruje podporu a spolupatričnosť rodinám s predčasniatkami.

„Predčasný pôrod predstavuje závažné riziká, kedy na svet prichádzajú krehké bábätká, doslova bojujúce o svoje zdravie a budúcnosť. Ich štart do života sa veľmi líši od donosených bábätiek a kým sa dostanú do náruče svojich rodičov, musia prejsť dlhú a náročnú cestu v nemocnici. Naše združenie preto sprevádza rodičov predčasniatok počas ich hospitalizácie, podporuje nemocnice materiálne, aby sme prispievali k zlepšeniu podmienok bábätiek ´do dlane´ a realizuje projekty, ktoré pomáhajú týmto deťom a ich rodinám,“ uviedla Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ malíček.

Svetový deň predčasne narodených detí

#NašeSrdciaSúPurpurové

Súčasťou Svetového dňa budú aj tento rok čiastkové aktivity ako Purpurová výzva #NašeSrdciaSúPurpurové, podpora rodičov predčasniatok v nemocniciach v podobe odkazov, odovzdané balíčky a darčeky do nemocníc, ale i našim členom, jesenné vydanie časopisu malíček venovaného Svetovému dňu, ale aj celosvetová iniciatíva EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants), ku ktorej sa aj tento rok pripájame. Tento rok v nej upozorňujeme opätovne na blízkosť rodiča a predčasne narodeného dieťatka od prvého momentu.

Tohtoročné novembrové akcie budú sprevádzané aj tradičným purpurovým nasvecovaním dominánt, opätovne v režime zapájania väčšieho počtu samospráv. Tento rok sa za Slovensko k svetovým metropolám ako je Big Ben v Londýne, Eiffelova veža v Paríži či Opera House v Sydney, pripoja Prezidentský palác v Bratislave a takmer dve desiatky dominánt v našich ďalších slovenských samosprávach, s ktorými spoluprácu tento rok zastrešilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) zastúpené predsedom doc. PaedDr. Jozefom Božikom PhD., primátorom mesta Partizánske.

Tento rok sa k celosvetovej reťazi na purpurovo vysvietených dominánt pripojí Prezidentský palác a petržalská Holubica mieru v Bratislave, Kostol Božského Srdca Ježišovho v Partizánskom, Mestské múzeum a infocentrum v Ilave, Nový Zámok v Banskej Štiavnici, Divadelné námestie v Martine, Holičský zámok v Holíči, Klasicistický kaštieľ v Snine, zapojí sa i historická budova radnice a Vodárenská veža v Prešove a ďalšie slovenské samosprávy.

Pomáhame srdcom, #niestevtomsami

Nikto nedokáže podporiť druhého tak, ako ten, kto si rovnakou cestou prešiel. Tento rok sme do nemocníc pripravili viac ako 400 ks balíčkov pre rodičov, ktorí majú svojich bojovníkov na spolupracujúcich neonatologických oddeleniach po celom Slovensku. Balíčky s krásnymi darčekmi obsahujú aj vlastnoručne napísané osobné odkazy od rodičov predčasne narodených detí, ktorí si touto náročnou cestou začiatkov so svojimi deťmi prešli pred časom.

Dnes sú z týchto detí životaschopné, šikovné, život a rodičov milujúce malé osobnosti. Táto forma podpory dodáva rodičom v nemocniciach silu a odvahu bojovať za každý ďalší deň a ukazuje im dôkaz, že zázraky sa na tomto svete dejú.

Svetový deň predčasne narodených detí

#NašeSrdciaSúPurpurové

Každoročne má táto výzva veľký úspech, podporu výzve napr. vlani vyjadrilo vyše 40 000 ľudí. Jej cieľom je vyjadriť spolupatričnosť s ostatnými, ktorých sa predčasný pôrod priamo alebo nepriamo týka. Rodiny predčasniatok, ich priatelia, podporovatelia, ale aj samotné detičky narodené predčasne sa obliekajú do odevov purpurových odtieňov a prostredníctvom sociálnych sietí z tohto vzniká krásna pomyselná reťaz, ktorá nás počas Svetového dňa spája a dodáva silu a radosť zo zázraku života, akým predčasne narodené deti sú. Pre účely tejto virtuálnej výzvy máme pripravené aj grafické návrhy, do ktorých si každý môže „vložiť“ svoj vlastný príbeh a byť súčasťou toho nášho, spoločnej slovenskej rodiny predčasniatok.

Pomáhajte s nami

Zapojiť sa tento rok môže opäť aj široká verejnosť nielen oblečením v purpurových odtieňoch, zdieľaním svojich purpurových príspevkov medzi priateľmi či svojich fotiek, ale vyjadriť svoju podporu a spolupatričnosť môže ktokoľvek aj finančne prostredníctvom darovacieho formuláru, z ktorého združenie financuje všetky aktivity na pomoc predčasne narodeným deťom a ich rodinám.

Vďaka tejto finančnej podpore budeme môcť aj naďalej realizovať naše projekty, zabezpečovať materiálne vybavenie do perinatologických centier a neonatologických oddelení a pomáhať tak tým najmenším. OZ malíček tým napĺňa svoju víziu, aby predčasne narodené deti mohli byť spolu s rodičmi od prvej chvíle a aby prítomnosť blízkych bola vnímaná ako súčasť najlepšej starostlivosti.

Darovací formulár TU.

ĎAKUJEME.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: