Strava matky vs. materské mlieko

Femibion | 19. október 2020
Femibion
foto: Femibion

Dojčiace mamičky často zaujíma, čo majú počas dojčenia jesť a či má byť ich strava kaloricky bohatšia, alebo to má byť naopak.

Počas dojčenia je vhodné dodržiavať princípy správnej výživy a zároveň rešpektovať niektoré špeciálne požiadavky na výživu. Dojčiaca mamička by si mala dať pozor na  „problematické“ potraviny, ako sú napr. strukoviny spôsobujúce zvýšenú plynatosť a vyhnúť sa najznámejším potravinovým alergénom. 

Väčšina dojčiacich žien zníži počas prvého polroka dojčenia svoju hmotnosť o 2 až 6, ale i viac kilogramov. Ideálne je, ak sa tak deje postupne, pričom sú dôležité viaceré faktory, napr. zdravotný stav ženy, jej hmotnosť pred, počas a po skončení tehotenstva, akú stravu konzumuje atď. Niektoré mamičky sa však snažia po pôrode čo najrýchlejšie schudnúť a získať postavu, akú mali pred tehotenstvom. Ani opačný prípad, nadmerný prívod kalórií a nezdravé stravovanie vo viere, že sa tak podporí kvalita a množstvo materského mlieka, nie sú správnym riešením. 

femibion

Dojčiaca žena by mala dbať správny pitný režim a na zdravú a vyváženú stravu

Tá jej pomáha nielen v nadobudnutí dostatočných síl, ktoré si jej telo po pôrode a 24-hodinová starostlivosť o dieťatko vyžaduje, ale vplýva aj na kvalitu jej mlieka. V jej jedálničku by mali byť zastúpené všetky základné skupiny potravín s dostatočným obsahom potrebných živín.

Nedostatočný prísun vitamínov v strave dojčiacej ženy sa môže odraziť na zložení jej mlieka, pretože požiadavky na  príjem niektorých živín sú počas dojčenia vyššie. 

  • Mamičky by preto mali vo svojej strave vo zvýšenej miere dbať na príjem omega-3 mastných kyselín, ktoré podporujú normálny vývoj mozgu a zraku dojčeného dieťaťa a na príjem vitamínu D3 a cholínu, ktoré sú potrebné počas prvých 1 000 dní života dieťaťa.
  • Tiež by nemali zabúdať na potraviny s obsahom jódu a selénu, ktorých množstvo v mlieku je ovplyvnené zložením matkinej stravy, ale i vápnik,  potrebný kvôli kostiam a zubom a tiež na železo, ktoré pomáha znižovať vyčerpanosť a únavu mamičky. 
  • Počas dojčenia je zvýšená i potreba  folátov (kyselina listová a Metafolín), ktoré prispievajú k správnej tvorbe krvi.

Kvalitou svojho stravovania , spôsobom života a aj užívaním výživových doplnkov môže mamička ovplyvniť množstvo mlieka, jeho zloženie a výživnosť.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: