SNOWBOARDING: Surfovanie na snehu
Viete, že snowboarding spája nádheru surfovania, rýchlosť zjazdového lyžovania a pôvab tanca?
Ako vlastne vznikol snowboard?
Za skutočného otca snowboardingu sa však pokladá Jake Burton, ktorý v 70. rokoch 20. storočia založil firmu, v ktorej sa zaoberal vývojom a propagovaním tohto športu. V súčasnosti je výroba snowboardovej výbavy v rukách renomovaných firiem, ktoré sa snažia o to, aby si neustále väčší počet záujemcov o tento nepochybne nádherný šport prišiel na svoje.
Čo je dobré vedieť o snowboardingu?
Snowboardová príprava totiž nepozostáva iba zo samotného jazdenia na snehu, ale aj z odbornej gymnastickej a kondičnej prípravy. Neslúži iba na dosiahnutie cieľov, ako napr. správne previesť určitý skok, trik, ale hlavne ako prevencia voči zraneniam. Pri jazde na snowboarde na jazdca pôsobí veľa rôznych síl a ak sa príprava zanedbá, môže sa jazdec časom zraniť.
Kedy začať so snowboardingom?
Nie je to len šport, je to aj štýl a spôsob života. Nerozvíja len telo, ale aj kreativitu. Je zábavný, prináša radosť z pohybu na čerstvom vzduchu a ani tréning nie je nudný. No neodporúčal by som ho deťom náchylným na zlomeniny, kedže sa pri ňom veľa padá a nie vždy do mäkkého.“
Tak ako prvé pokusy na lyžiach majú niektoré deti za sebou už vo veku 2 – 3 rokov, aj na snowboarde to mnohí skúšajú takto skoro. L. Bachnár však pokladá ideálny vek na zvládnutie začiatkov päť rokov, hoci v podstate je to individuálne.
Výstroj snowboardistu
Doska
Dĺžka – Doska postavená na výšku by mala siahať približne medzi bradu a nos. Dôležité je brať do úvahy aj hmotnosť snowborďáka. Prečo? „Ak bude na dosku priťažký, „potopí“ sa do snehu, ak priľahký, bude sa mu doska ťažko ovládať. V špecializovaných predajniach však dokážu správne poradiť pri výbere.“
Viazanie a topánky
Prečítajte si: Pohyb umocňuje život
Štýly jazdy
Freestyle snowboarding
• halfpipe (U-rampa) – jazdec sa snaží urobiť čo najviac obtiažnejších trikov,• big air – jeden veľký skok, pri ktorom sa snaží o čo najobtiažnejší trik, či ich kombináciu,• slopestyle – jazda z kopca s niekoľkými menšími skokmi a prekážkami, opäť snaha o prevedenie čo najobtiažnejšieho triku, tu sa však hodnotí aj štýl jazdy.
Carving snowboarding
Freeride snowboarding
Využívajú sa pritom všetky druhy topánok aj viazaní. Do freerideových disciplín možno zaradiť boardercross – je to akýsi motokros na doskách, kedy pretekári štartujú v skupinách na trať plnú prekážok a výhrava ten, kto sa dostane dolu najrýchlejšie.
Technika jazdy
„Ak sa nevie správne rozhodnúť, pomôže mu, ak pokĺže v topánkach na snehu. Ktorú nohu dáva automaticky dopredu, tou sa bude riadiť aj pri snowboardovaní.“ Podmienkou pre stabilnú a bezpečnú jazdu je správny postoj. Na snowboarde sa stojí bokom k smeru jazdy a hlava je vytočená do smeru jazdy.
Tréningy
Ani doma malí športovci nevysedávajú iba pred počítačom či televízorom. Cvičiť treba vždy a stále. Náročné saltá a triky sú ťažké aj na suchej zemi, nieto ešte s doskou na nohách na snehu či ľade. Ideálne je preto, ak sa okrem iných športov venujú najmä gymnastike, pretože napomáha kvalitnej koordinácii.
Prečítajte si: Zima na horách s dojčaťom
Áno alebo nie?
Základné pojmy snowboardingu:
regular – postavenie na doske, ľavá noha je vpredugoofy – postavenie na doske, pravá noha je vpredufrontside – hrana dosky pri špičkáchbackside – hrana dosky pri pätáchnose – špička doskytail – päta doskygrab – uchopenie dosky za pätuonefoot – jazda/skok s jednou nohou upnutou do viazaniaswitch – nájazd v opačnom smere, než snowboardista normálne jazdífakie – trik snowboardista dokončuje v opačnom smere, než normálne jazdí