Skvelý projekt! Deti chodia do školy pešo

MK | 24. May 2019
Skvelý projekt! Deti chodia do školy pešo

Projekt, ktorý realizujú v Banskej Bystrici už chytil prvých záujemcov a jeho koordinátori by ho chceli rozšíriť nielen do ďalších škôl, ale aj miest.


Ako sa vyjadril pre Ondrej Doletina zo školy športu Labrador, projekt má niekoľko cieľov – komunitný, zdravotný, ale tiež praktický. Vďaka nemu by sa priestor pred základnými školami nemal v ranných hodinách stávať jedným veľkým a neprehľadným parkoviskom (Zdroj: mybystrica.sme.sk).

Ranné špičky sú v každom meste zdrojom zbytočnej nervozity. Projekt pešo do školy by mohol pomôcť odľahčiť aj preťažené cesty v okolí Základných škôl a rozvíjať samostatnosť detí.

Ako to funguje? Zapojením sa do projektu jednoducho vyložíte dieťa na niektorom z nástupných bodov a pokračujete do práce.
Deti sa stretnú každé ráno na "zbernom mieste", odkiaľ v skupinke pokračujú do školy pod dozorom koordinátorov. Rodič sa tým pádom nemusí báť o situáciu na prechode pre chodcov a bezpečný príchod do školy.

Využiť ho môžu  nielen tí, ktorí bývajú v blízkosti škôl, ale je pomocou aj pre rodičov, ktorí  sa chcú vyhnúť zápcham pred areálmi základných škôl.

Projekt, inšpirovaný komunitnými princípmi zo severských krajín, propaguje myšlienku zdravého spôsobu dochádzania do školy.  Starší odprevadia mladších a pomáhajú dobrovoľníkovi - koordinátorovi.

Je skvelé, že sa snažíme zmeniť svoje okolie

Že sa nájdu ľudia, ktorým záleží na kvalite životného prostredia a prirodzenom pohybe detí. Ak sa projekt uchytí a inšpiruje aj ostatné školy a mestá, bude to ďalšia dobrá vec, ktorá sa podarila.

Angažovať sa môžu aj rodičia, stačí prejaviť snahu  a ochotu zmeniť veci. Stačí urobiť prvý krok. 

Zdroj: skolasportulabrador.sk, mybystrica.sme.sk


Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: