Greta Thunbergová: Dievča, ktoré chce zmeniť svet

Marika Koscelníková | 29. apríl 2019
Greta Thunbergová: Dievča, ktoré chce zmeniť svet
foto: wikipedia commons, instagram/gretathunberg/

Dievča, ktoré má Aspergerov syndróm a nebojí sa postaviť sa za lepší svet. Pre nás všetkých. Má len 16 rokov a bola nominovaná na Nobelovu cenu za mier. Jedna z najinšpiratívnejších žien súčastnosti.

Greta Thunbergová je študentka, ktorá sa zapísala do svetovej histórie vďaka svojej odvahe a skutkom. Tínedžerka postavila do pozoru členov parlamentu a aktivizuje všetkých, ktorým záleží na osude našej planéty. 

Greta Thunbergová

Jej príbeh je inšpirujúci a alarmuje nás všetkých k aktivite a zodpovednosti za to, ako žijeme a  kde budú žiť ďalšie generácie. Jej príbeh je silný vo svojej úprimnosti. „Nechcete nás počúvať, lebo sme len deti, ale hovoríme za všetkých klimatických vedcov", apeluje Gréta pred Európskym parlamentom a verí, že sa veci začnú diať.

Verí tomu, že sa veci môžu zmeniť. 

Aký je príbeh Grety Thunbergovej?

Všetko sa to začalo minulý rok. 20. augusta 2018 sa Gréta Thunbergová, rozhodla nechodiť do školy až do švédskych parlamentných volieb v septrembri. Urobila tak po horúčavách v Európe v roku 2018 a požiaroch vo Švédsku.  Jej požiadavkou bolo, aby Švédska vláda znížila uhlíkové emisie podľa Parížskej dohody a protestovala pred budovou Riksdagu každý deň počas školských hodín s nápisom "Skolstrejk för klimatet" (školský štrajk za klímu)." 

Greta podotkla, že namiesto toho, aby sa dospelí poslanci pozerali na vek aktivistov a zaoberali sa tým, že si neplnia školskú dochádzku, by mali skôr dbať na to, aby v budúcnosti vôbec nejaká povinná školská dochádzkabola. 

Po parlamentných voľbách pokračovala v štrajku len počas piatkov čo jej vyslúžilo celosvetovú pozornosť. Podobné protesty boli zorganizované v iných krajinách, aktivizovala nielen študentov, ale aj ekologické organizácie a piatkové štrajky sa stali silnejšími. Nezostalo len pri tom. Svojou aktivitou aj na sociálnych sieťach Gréta inšpirovala Svetový štrajk za budúcnosť klímy. Zapojili sa doň aj mestá na Slovensku.

Greta bojuje za budúcnosť životného prostredia

Pred zákonodarcami z výboru Európskeho parlamentu v Štrasburgu uviedla, že najneskôr do roku 2030 sa situácia stane neodvrátiteľnou. Preto je nutné o záchrane sveta nielen hovoriť, ale konečne aj niečo urobiť!

 „Chceme od vás až tak veľa?“- opýtala sa so slzami v očiach. Ďalej pokračovala:

„V roku 2030 budem mať 26 rokov. Moja malá sestra Beata bude mať 23. Takisto na tom budú aj vaše vnúčence. Bolo nám povedané, že je to najkrajší vek a že máme pred sebou celý život. Ale nie som si istá, či chceme , aby nás čakal takýto život. Narodila som sa v dobe, kedy mi každý hovoril, že mám snívať vo veľkom, môže byť zo mňa hocikto a môžem bývať hocikde, kde len chcem. Máme možnosti, ktoré naši starí rodičia nemali. Máme všetko, čo si len zaželáme a ja mám pocit, že možno nám nezostalo už nič. Pravdepodobne už nemáme žiadnu budúcnosť. (zdroj: dobrenoviny.sk)“

greta thunbergová

Greta dokázala veľké veci.

Pridali sa k nej aktivisti a študenti z celého sveta, lebo zostať ticho a hovoriť si: "aj tak nič nezmením", je veľmi pohodlné a alibistické. Inšpirovala tisícky ľudí  k tomu, aby menili veci okolo seba, aby vnímali svoje prostredie a snažili sa ho vylepšiť.  

Ďakujeme, Gréta!

Zdroj: wikipedia, instagram.com/gretathunberg/

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: